Kto by nepoznal obľúbenú stavebnicu LEGO? Je súčasťou nejednej detskej izby, detských herní, centier voľného času, ale aj vzdelávania. Stavebnice série Lego Architecture využívajú aj pri vzdelávaní nadaných tretiakov zo základnej školy na Šmeralovej ulici v Prešove.
Ako sa dá stavebnica lega využiť vo vyučovaní žiakov na 1. stupni základnej školy? Veľmi jednoducho. V Prešove je stavebnica súčasťou vyučovania každý týždeň. Patrí jej ranná komunita, počas ktorej sa žiaci oboznámia s históriou stavby, fotodokumentáciou a video ukážkami, dozvedia sa informácie a zaujímavosti samotnej stavby, a aj jej účel v súčasnosti.
Jedným z výstupov každej stavby je aj „pracovný list“, v ktorom sa triedny kolektív oboznámi s útržkami histórie, cudzojazyčným pomenovaním a informáciami súvisiacimi so stavbou. Už tradične je každý pracovný list tvorený tak, aby zohľadňoval zrozumiteľnosť pri práci s informáciami. Nechýbajú ani úlohy rôzneho typu – tie zohľadňujú aktuálne učivo jednotlivých vyučovacích predmetov: slovenského jazyka, matematiky, prírodovedy, vlastivedy a anglického jazyka.
Inak tomu nebolo ani pri predstavovaní prvej stavby v tomto školskom roku, symbolom New Yorku – mrakodrapu Empire State Building. Najvyššia budova v NYC a zároveň druhá najvyššia v USA (po Sears Tower v Chicagu) sa stala predmetom vzdelávania celého vyučovacieho dňa.
Po úvodnej rannej komunite a prehliadke mrakodrapu na fotografiách a vo video dokumente nasledovala práca s pracovným listom: čítanie s porozumením, vyhľadávanie v texte, doplňovanie, ale aj počítanie (vedeli ste, že samotná budova má viac ako 6500 okien, 102 poschodí a pracovalo na nej viac ako 3000 robotníkov?), výslovnosť a preklad anglických pomenovaní, či určovanie geografickej polohy New Yorku a mrakodrapu samotného.
Nechýbali ani zaujímavosti. Dozvedeli sme sa niečo aj o vzniku pomenovania „Empire State Building“, ale aj o posmešnej prezývke „Empty State Building“, ktorá tejto budove kedysi patrila. Aj napriek tomu, že stavba pozostáva z viac ako 10 miliónov kusov tehál – bola postavená v rekordne krátkom čase. Upútalo aj „vnútro“ mrakodrapu, v ktorom sa nachádza obrovská hala s dĺžkou 30 metrov a výškou troch poschodí, ktorá je vyzdobená nástennými tabuľami zobrazujúcimi Osem divov sveta (ôsmy div sveta je samotná budova Empire State Building).
Budova bola podkladom pre natočenie nejedného filmu. Z tých najznámejších je to King Kong. Výstup „King Konga“ na Empire State Building z anglického traileru k filmu sme si, samozrejme, pozreli tiež.
Najlepšie asi na koniec. Súčasťou vyučovania o známych svetových stavbách je skladanie stavebnice lego. Tú našu Empire State Building postavili aj žiaci. Stavba patrí medzi menšie, keďže pozostáva iba zo 77 častí, ale ... už teraz sa žiaci môžu tešiť na ďalšie stavebnice, veď niektoré pozostávajú aj zo stoviek častí lega. Počas školského roka tak spoločne zložíme: Lincolnov pamätník, vežu Big Ben, Seattle Space Needle, Biely dom, Brandenburg Gate, Šikmú veži v Pise, Trevi Fountain, Imperial Hotel, Louvre, Sydney Opera House, Villa Savoye, Organizáciu Spojených národov, ...
Samotné stavby sú finančne náročné, preto sme veľmi radi, že túto aktivitu podporila Nadácia Eset. V priebehu školského roka chystajú Prešovčania výstavu stavebníc lega svetoznámych stavieb. Pozrieť si ju teda budú môcť aj žiaci iných škôl, samozrejme so sprievodným slovom organizátorov – tretiakov z Prešova.
Mgr. Ľuboš Lukáč
Fotogaléria