Nadaní tretiaci z Prešova sa učili tvoriť „školský rozpočet“. Po voľbách a rozdelení funkcií sa ujali svojich pozícií zodpovedne a pripravovali rozpočet, ktorý má zabezpečiť financovanie školských aktivít triedy v budúcom školskom roku. Výsledok na seba nenechal dlho čakať – zlaté časy prichádzajú!
Štátny rozpočet je základnou súčasťou rozpočtu verejnej správy. Zabezpečuje sa ním financovanie hlavných funkcií štátu. Malý návrh rozpočtu triedy si vyskúšali žiaci 3. ročníka z triedy pre žiakov so všeobecným intelektovým nadaním. Ten tvorili predovšetkým položky, ktoré sú úzko späté s realizáciou aktivít žiakov v budúcom školskom roku. Vyhľadávanie informácií, samostatná i kolektívna práca, matematika, komunikácia medzi „ministerstvami“ a v neposlednom rade schvaľovanie rozpočtu sa stali súčasťou vyučovania i práce doma.
V oblasti vzdelávania zaujal rozpočet ministerstva školstva, ktorého súčasťou bol návrh učebníc a pracovných zošitov, rôznych exkurzií a víkendových výletov, logické sústredenie, množstvo súťaží a športových aktivít, ale aj nákup encyklopédií, rozličných pomôcok, logických hračiek a literatúry pre deti. Rozpočet počíta aj so samostatnými projektami. Tie, na návrh žiakov, budú zamerané na rozvoj čitateľskej gramotnosti, matematické súťaže, vedecké experimenty i konštrukčné stavebnice. Dôležitosť výchovy a vzdelávania si uvedomujú aj žiaci – rozpočet pre školstvo bol značne navýšený, s dôrazom na kvalitné vyučovanie zamerané na žiaka.
Spoznávanie kultúrnych inštitúcií, pamätihodností v meste Prešov (i v jeho okolí), záujem o históriu a moderné umenie, to boli hlavné oblasti spomínané v rozpočte kultúry. Prioritou sú kultúrne inštitúcie: návšteva filmových a divadelných predstavení, koncertné podujatia, výstavy v galériách a múzeách. Do návrhu rozpočtu sa premietol nákup kníh o histórii a umení. Taktiež bola tlmočená požiadavka žiakov, ktorí veria povestnému „raz vidieť znamená viac ako stokrát počuť“. Dôkazom je množstvo projektov, ktorých náplňou je spomínané poznávanie rôznych častí Slovenska a jeho histórie.
Treťou oblasťou je životné prostredie. Zvýšenie záujmu o svoju školu a životné prostredie, spolupráca pri riešení problémov komunity a regiónu, enviromentálne projekty a recyklácia. To sú hlavné témy „triedneho ministerstva životného prostredia“. Na prírodu je potrebné sa dívať skrz rôznych prírodovedných zbierok v múzeách, ale aj „naživo“. Nechýbali návrhy výletov do Vysokých Tatier a Nízkych Tatier, Slovenského raja, či najbližšieho lesa pri Prešove. Prírodné krásy Slovenska učarovali, preto niet divu, že upratovanie okolia školy, lesov a vodných tokov sa považuje za prioritu. Opäť rôzne projekty, výlety do prírody, nákup enviromentálnej literatúry či súťaže.
Všetky návrhy sa stretli s kladnou odozvou aj na ministerstve financií, preto schvaľovací proces prebehol pomerne rýchlo. Tam, kde navrhované finančné prostriedky nestačili, podal pomocnú ruku žiakmi zvolený predseda vlády. Peniaze z jeho rezervy putovali na podporu aktivít navrhnutých žiakmi.
Mgr. Ľuboš Lukáč
Fotogaléria