Navigácia

 • Okresné kolo v bedmintone

  Okresné kolo v bedmintone

  Aj v tomto roku sa podarilo našim dievčatám vyhrať okresné meranie síl v bedmintone žiačok ZŠ. Ester Stašková (IX.C) a Emília Žaludeková (IX.B) vybojovali 1. miesto v konkurencii rovesníčok zo Súkromnej ZŠ Solivarská, ZŠ Prostejovská, ZŠ Májové námestie. Samozrejme budeme držať palce v Poprade na Krajskom kole, ktoré sa uskutoční v marci 2020.

  Ľubomír Bodnár

 • OK bedminton

  Do galérie OK bedminton boli pridané fotografie.

 • Prváci na korčuliach

  Prváci na korčuliach

          Naši najmladší školáci z 1.A,B a C  triedy strávili piatkové predpoludnie na korčuliach v PSK aréne. Všetci boli vynikajúci a ukázali, že  tento spôsob pohybu im nie je cudzí. Odvážne nastúpili na ľadovú plochu, pod obozretným vedením inštruktorov. Tým asistovali pani učiteľky a jeden z rodičov, čo bolo ozaj na nezaplatenie. Verte, mali čo robiť. Medzi deťmi boli výborní korčuliari. Korčuliari, ktorí už stáli na korčuliach, ale aj takí, ktorí mali prvý kontakt s týmto športom. Čas na ľade uplynul veľmi rýchlo a nikto z detí to do poslednej minúty nevzdal. Dokorčuľovali sme do zdarného konca a určite si to pôjdeme zopakovať.

  10.januára 2020   G. Hrabčáková

 • Minifutbal ŠKD

  Minifutbal ŠKD

  V rámci mesiaca „Zdravý životný štýl „ sa  1. oddelenie a 5. oddelenie ŠKD stretli v prvej disciplíne a to minifutbal. Víťazom sa stalo 5.oddenie .  Víťazom blahoželáme a tešíme sa na ďalšie športové popoludnie.

  Mgr. Gavroňová Magdaléna, Jursová Slávka

 • AHA! KRÁSNA MATEMATIKA!

  AHA! KRÁSNA MATEMATIKA!

                  Výstava ponúka neuveriteľnú cestu do sveta logických hádaniek a skladačiek. Vytvára priestor pre predstavivosť, kde sú tvary postavené  z tangramov, blokov, či loptičiek a deti sa tak môžu nenápadne pomocou hry dostať do tajomstiev matematiky. Tvorí ju viac ako 25 stanovíšť, ktoré dopĺňajú informácie na tabletoch. Zážitok z výstavy je jedinečným doplnením učiva na škole.     Nielen prostredníctvom zraku  a sluchu, ale  i pomocou iných zmyslov, najmä po hmatovom zážitku si deti zapamätajú viac informácií. Z výstavy, ktorej sa naši žiaci 5.A a  6.A zúčastnili 12.12 2019, si  odniesli veľmi dobrý pocit, nadšenie a  iný pohľad na matematiku.       

                                                             

  Triedne  učiteľky Čančinová a Homolová

  Foto

 • Vianočné korčuľovanie

  Vianočné korčuľovanie

  Posledný školský deň v starom roku, tesne pred vianočnými prázdninami si žiaci 5A a 6A  užívali radosť z pohybu, a to v PSK Aréne, kde sa vystrojení od hlavy po päty vybrali na ľadovú plochu preveriť svoju šikovnosť v korčuľovaní. Niektorí stáli na korčuliach prvýkrát, ale už po pár minútach sa dokázali pripojiť ku krúžiacemu davu svojich spolužiakov. Celých 60 minút využili naplno a týmto krásne ukončili ich posledný školský deň v roku 2019.

   Triedne učiteľky Čančinová a Homolová

  Foto

 • POZVÁNKA

  POZVÁNKA

   Pozývame Vás na triedny aktív rodičov žiakov 9.ročníka, ktorý sa uskutoční 20.1.2020 16.00 hod. v jedálni školy.

         Účasť SŠ prosíme nahlásiť vopred. Ďakujeme.

   

                                                                            vých. por. PaedDr. Milena Koščová

 • Sopky na Geografii

  Sopky na Geografii

  Aktívne, spiace či vyhasnuté? Otázky, na ktoré hľadali piataci odpovede počas hodiny Geografie.  Žiaci priniesli modely rôznych sopiek z rôznych materiálov - sadrové, papierové či upečené ako bábovka. Niektorí nám znázornili aj erupciu sopky. Táto hodina bola pre žiakov veľmi zaujímavá a náučná. 

  E. Birošová

   

  Foto

 • Školské kolo Geografickej olympiády

  Školské kolo Geografickej olympiády

  Začiatkom decembra sa na našej škole uskutočnilo školské kolo geografickej olympiády. Viac ako 50 žiakov, rozdelených do troch kategórií sa snažilo nájsť odpovede na otázky týkajúce sa našej Zeme. Do okresného kola, ktoré sa uskutoční vo februári postupuje deväť žiakov:

  Kategória E (8.-9.roč.)

  1. Adam Prídavok 9.A

  2. Martin Ondáš 9.A

  3. Martin Osif 9.A

  Kategória F (6.-7.roč.)

  1. Dominika Hošková 7.A

  2. Daniel Horňák 7.A

  3. Tamara Vašková 7.C

  Kategória G (5.roč.)

  1. Jakub Dorko 5.C

  2. Vladimír Jurašek 5.C

  3. Dominik Merčiak 5.C

  Všetkým zúčastneným ďakujeme, a postupujúcim držíme prsty v ďalšom kole.

  E. Birošová, M.Koščová, A. Macejová

   

  Foto

 • Palička z Libanonu vo Viole

  Palička z Libanonu vo Viole

  Posledný školský deň v roku 2019 si žiaci 4.C a žiaci 1.E "ovianočnili" svetovou premiérou  divadelnej inscenácie Palička z Libanonu. Patrili sme medzi prvých vôbec, ktorí mohli túto hru vidieť. Ocitli sme sa v opere, práve  pred premiérou Mozartovej Figarovej svadby. Dostali sme sa do detektívneho príbehu a spolu s Jakubom a jeho strýkom Wolfgangom sme riešili záhadnú krádež Stradivárok. Hľadali sme stopy a túlali sa svetom hudobných skladateľov - Bacha, Beethovena, Čajkovského, Gerschwina Ocitli sme sa na gréckom ostrove pri Pytagorasovi, v boji s trubadúrom,  v blízkosti Stephansdomu vo Viedni, v Mariinskom divadle v Petrohrade, v NY....a kto bol páchateľom? To musíte ísť vypátrať do Violy aj vy, my vám prezradiť nemôžeme, nechceme sa stať zlodejmi, ktorí vám ukradnú zážitok :)....

         M. Kormaníková, R. Ondziková

   

  Foto

 • Tvorivé popoludnie s rodičmi

  Tvorivé popoludnie s rodičmi

  S vianočným časom sa už  tradične v školskom klube stretli spoločne deti a rodičia z  2. a  12.oddelenia, aby tak mohli prežiť príjemné tvorivé vianočné popoludnie. Tentoraz si deti mohli vyrobiť vianočné  svietniky, ktoré si spolu za pomoci  mamky, ocka aj babky vyzdobili a odniesli domov.

  Všetci vytrvalo tvorili.  Veselá  atmosféra, plných úsmevov a vtipných poznámok zanechala u detí a v nás ostatných spomienky, ktoré  si určite  uchováme.  Cieľom  týchto aktivít je stráviť príjemný vianočný čas spoločne  v spolupráci s rodičmi a zároveň upriamiť na hodnotovú orientáciu, kde vzorové správanie a spoluúčasť rodiča na aktivite s deťmi má na život detí obrovský význam. Zanechá v ňom zážitok, ktorý si nesie so sebou.

  Prajeme šťastné a veselé Vianoce.

   

  PhDr. K.Lacková, Mgr. J.Diová

 • 20. 12. 2019

  Aktualizovali sme modul Výchovné poradenstvo

 • Vianočná besiedka v 6.D

  Vianočná besiedka v 6.D

  Krátko pred Vianocami sme si v triede pripravili vianočné posedenie. Moji milí šiestaci doniesli na ochutnávku vianočné koláčiky. A chodil aj tajný Santa, deti sa navzájom obdarovali darčekmi. Dokonca som darček dostala aj ja :-) Ďakujem mojim šiestakom za úžasnú atmosféru a prajem všetkým krásne a pokojné sviatky plné rozžiarených detských očí.

  Martina Bryndzová a 6.D

   

  Foto

 • Vianočný štafetový beh v ŠKD

  Vianočný štafetový beh v ŠKD

  ...bol to beh pre radosť – radosť z pohybu, z nadchádzajúcich vianočných sviatkov, radosť z pobytu vonku... V utorok 17.12.2019 si žiaci 2.a 4.oddelenia odbehli štafetový beh vo vzdialenosti 7x10 m, ktorý bol zameraný na spoluprácu a vytrvalosť v skupine. Podporovaní úžasnou náladou všetci dobehli do cieľa, no víťaz bol len jeden. Víťazná vianočná rolnička sa trblietala na krku družstvu zo 4.oddelenia.

  Mgr. Ľ. Plavčanová, Mgr. J. Diová

 • Spomienky, ktoré zahrejú

  Spomienky, ktoré zahrejú

  Nastalo obdobie, kedy zvykneme všetci bilancovať uplynulý kalendárny rok. Pre niektoré vyučujúce našej školy nadišiel čas na zhodnotenie aktivít, ktoré absolvovali  v rámci projektu Erasmus+.

  Ako posledné z pätice učiteliek sa na pobyte v zahraničí zúčastnili učiteľky anglického jazyka  – pani Čančinová a Macejová. Zatiaľ čo si žiaci užívali letné prázdniny, pre pani učiteľky sa tretí júlový týždeň niesol v pracovnom duchu. Na malebnom stredomorskom ostrove Malta absolvovali pod vedením profesionálnych lektorov kurzy v tréningovom centre ETI Malta.

  Cieľom kurzov programu Erasmus+ bolo motivovať a inšpirovať učiteľov, zdieľať skúsenosti s pedagógmi z celej Európy a objaviť svoju kreativitu a následne motivovať a inšpirovať vlastných žiakov. Praktické zručnosti z absolvovaných kurzov využili pani učiteľky pri svojej pedagogickej činnosti.

              Pani učiteľka Macejová  sa zúčastnila týždenného kurzu s názvom CLIL – Practical Methodology for teachers working with CLIL, ktorý účastníkov oboznámil so zásadami CLIL (učenie integrovaného obsahu a jazyka) a praktickými spôsobmi integrácie technológie do učebného prostredia triedy CLIL.

              Pani učiteľka Čančinová,  spolu s ďalšími kolegami z Holandska, Nemecka, Španielska a Poľska, absolvovala týždenný kurz Spice Up Your Teaching Ideas Methodology, ktorý ponúkal široké spektrum nápadov a aktivít vo výučbe anglického jazyka, pomocou ktorých môžeme oživiť a okoreniť  hodiny  anglického jazyka, urobiť ich zaujímavejšími a tým motivovať žiakov k učeniu sa  anglického jazyka.  

  Cesta na Maltu im nepriniesla len mnoho poznatkov získaných na kurzoch, nové kontakty, precvičenie si komunikačných zručností v anglickom jazyku, ale aj nezabudnuteľné zážitky z výletov, ktoré  absolvovali po tomto rozlohou síce malom, ale na prírodné krásy a históriu bohatom ostrove.

  Mgr. Slávka Čančinová a Mgr. Alexandra Macejová

   

  Foto

 • Vianočná akadémia

  Vianočná akadémia

  A zasa tu máme predvianočný čas! Aj tento rok žiaci našej školy nacvičili piesne, tance, koledy a vinše, ktoré venovali svojim rodičom a priateľom. Ráno sme mali návštevu s okolitých MŠ a naším vianočným programom sme potešili najmenších.

  Žiaci celý program predstavili aj spolužiakom z celého prvého stupňa. Škola žila koledami, hudbou a tancom, ktoré sa ozývali chodbami až do tried. 

  Novinkou bol vianočný bazár, ktorý obohatil a spríjemnil celý večer. Koláče, rôzne výrobky aj vianočný punč predávali nielen žiaci, ale aj učitelia a rodičia za symbolické ceny. Peniaze budú odovzdané obyvateľom z Mukačevskej 7.

  Tomičová, Policianová, Ondziková

 • Luskáčik

  Luskáčik

  Dňa 17.12. si žiaci niektorých tried našej školy (1.C, 2.C, 3.C, 4.A, 4.C. 9. C) umocnili vianočnú atmosféru návštevou Štátneho divadla v Košiciach. Presvedčili sme sa ako nádherne a výrazne sa dá príbeh zatancovať. Celým príbehom znela krásna hudba P.I. Čajkovského, ktorá nás dokázala úplne vtiahnuť do príbehu a niekedy aj utíšiť. Áno, správne hádate, zúčastnili sme sa rozprávkového baletu Luskáčik. Aj my sme sa cítili ako v rozprávke - v krásnom prostredí historického divadla. Pekný príbeh, hudba a očarujúce kostýmy nám pomohli prežiť neopakovateľný pocit. Sme radi, že Luskáčik a iné hračky ožili opäť, a to aj vďaka nám.

                         Triedne učiteľky

 • Berlin ist eine Reise wert!

  Berlin ist eine Reise wert!

  Blíži sa nám koniec školského roka a s ním aj záverečné práce spojené s programom ERASMUS +, do ktorého sa zapojila aj naša škola. Ako učiteľka nemeckého jazyka som si túto príležitosť nenechala ujsť spoločne s vyučujúcimi anglického a francúzskeho jazyka. Mojou cieľovou destináciu bolo Nemecko a jeho hlavné mesto Berlín. Z ponuky kurzov som si vybrala intenzívny jazykový kurz doplnený o hodiny CLIL metódy. Nakoľko každý človek zabúda to, čo aktívne nevyužíva, pokladala som tento kurz za výbornú príležitosť osviežiť si pamäť v nemecky hovoriacom prostredí, a to dokonca priamo v centre mesta. Na kurze som sa zoznámila so skvelými učiteľmi z Poľska, Fínska, Estónska a Talianska. Navzájom sme sa podelili o svoje skúsenosti s výučbou v našich krajinách. Modelové hodiny CLIL metódou sme si vyskúšali priamo v teréne, a to pri East Side Gallery, u Dusmanna na tureckej tržnici a v Technickom múzeu.

  Jazyková škola nám zabezpečila výborný popoludňajší program, ktorý som ako učiteľka dejepisu veľmi ocenila. Navštívili sme berlínske pamiatky a miesta ako napr. ulice Unter den Linden, Friedrichsstraße, Tränenpalast, Brandenburskú bránu, Gendarmenmartkt, Deutscher Dom, Potsdamer Platz, Alexanderplatz,  Hackescher Markt, Museuminsel, East Side Gallery, Tiergarten, Postupim a veľa iného. Atmosféra mesta mi veľmi učarovala. Ľudia na ulici boli milí, s neochotou pomôcť som sa nestretla.

  Cieľom tohto projektu nebolo len moje vzdelávanie a ponechanie si získaných vedomostí a skúseností pre seba, ale aj aplikácia týchto kompetencií na vyučovacích hodinách dejepisu prepojeného s nemeckým jazykom. Žiaci 7. C triedy vytvorili slovensko-nemecký slovník pojmov k jednotlivým témam k učebnici dejepisu pre siedmy ročník, ktorý nachádza svoje uplatnenie aj v praxi. Na hodinách nemeckého jazyka žiaci všeobecne aktívnejšie využívajú cudzí jazyk a zaoberajú sa nemeckými reáliami.

  O svoje skúsenosti som sa podelila aj s kolegyňami na stretnutí predmetovej komisie a všetky sme sa zhodli, že účasť na projekte ERASMUS + mal pre všetky zúčastnené strany len pozitíva. Našej škole záleží na skvalitňovaní výučby, preto bolo pre mňa samozrejmosťou zapojiť sa do mobility učiteľov.

                                                                                     Mgr. Silvia Revická

   

  Foto

 • PYTAGORIÁDA ŠKOLSKÉ KOLO 2019

  PYTAGORIÁDA ŠKOLSKÉ KOLO 2019

  Počas dvoch dní 10.12 a 11. 12 sa žiaci tretieho až ôsmeho ročníka počas maximálne 60 minút popasovali s 15 úlohami v školskom kole Pytagoriády 2019. Minimálne 10 úspešne vyriešených úloh a body za každé štyri minúty ušetreného času rozhodli o tomto rebríčku úspešných riešiteľov.

  Vysledkova_listina.pdf

  S. Čančinová


strana:

Kontakt

 • Základná škola, Šmeralova 25, Prešov
  Šmeralova 25, Prešov
 • ++421 51 771 78 70
  ++421 903 213 530