Navigácia

 • 30. 11. 2021

  Aktualizovali sme modul Výchovné poradenstvo

 • NÁBOJ JUNIOR 2021 – MEDZINÁRODNÁ SÚŤAŽ

  NÁBOJ JUNIOR 2021 – MEDZINÁRODNÁ SÚŤAŽ

  Piatkové dopoludnie 19.11.2021 sa pre 16 žiakov našej školy nieslo v duchu matematických a fyzikálnych úloh, ktoré riešili  v štvorčlenných družstvách. Zapojili sa do 9. ročníka súťaže Náboj Junior, ktorý je určený žiakom 8. a 9. ročníka. Žiaci si zmerali sily vo vedomostiach, šikovnosti, logickom úsudku spolu s ďalšími takmer 4500 žiakmi zo 4 krajín – Slovenska, Českej republiky, Poľska a Francúzska. Keďže sa vďaka epidemiologickej situácii súťažiaci nemohli stretnúť ako po iné roky naživo, súťaž prebiehala online. Našim žiakom sa táto forma veľmi páčila, mohli si sledovať priebežne umiestnenie svojho tímu v rámci SR, ako i medzinárodne. Úlohy  boli náročné a vďaka nim získali aj nové poznatky, skúsenosti a zažili 120 minút plného nasadenia a adrenalínu. 

  Umiestnenie v rámci SR

  10. miesto:   Alex Dobrovič (9A), Jakub Šima (9A), Pavol Želinský (9A), Daniel Horňák (9A)

  196. miesto: Bianca Tomková (8C), Paulína Gogová (8C), Samuel Takáč (8C), Samuel Zuščák (8C)

  239. miesto: Jakub Bryndza (8A), Sebastián Holent (8A), Milan Pagurko (8A), Oliver Vozár (8A)

  393. miesto:  Bianka Vaľková (8A), Alexandra Pastoráková (8A), Anna Kaľuhová (8A), Nina Ondriová (8A)

   

  Umiestnenie medzinárodné ( SR, ČR, PL, FR)

  43. miesto:   Alex Dobrovič (9A), Jakub Šima (9A), Pavol Želinský (9A), Daniel Horňák (9A)

   

  Všetkým súťažiacim blahoželáme k umiestneniu!

   

  S. Čančinová

  Foto

 • Máš problém?!

  Máš problém?!

  1. ročník tejto online súťaže Máš problém?!   prebehol 3.11.2021.

   Táto nová súťaž je  určená pre žiakov 4. - 9. ročníka ZŠ.

  Žiaci riešia problémy, úlohy, ktoré sú rozdelené do úrovní označených od A po F. Mladší začínajú na úrovni A a končia úrovňou E. Starší začínajú úrovňou B a končia na úrovni F.  Na začiatku riešia len problémy z úrovne, ktorú majú otvorenú. Presné počty problémov v daných úrovniach a počty problémov potrebných na odomknutie ďalšej úrovne sú vopred určené.

  Poradie sa vyhodnocuje zvlášť pre každý ročník, a to najskôr podľa najvyššej dosiahnutej úrovne, z ktorej ste vyriešili aspoň 1 problém, potom podľa počtu správnych výsledkov a nakoniec podľa času odovzdania poslednej úlohy.

  Do prvého ročníka tejto súťaže sa zapojil žiak 7.A Alex Kašprišin, ktorý získal 7. miesto  v kategórii 7. ročník.

  Blahoželáme!

   

  S. Čančinová

  Foto

 • Na krídlach fantázie

  Na krídlach fantázie

  Milí rodičia, starí rodičia a súrodenci detí z ŠKD.

  Blížia sa zimné prázdniny a deti budú mať veľa voľna. Aj vďaka Vašej pomoci môžu počas voľných dní objaviť a rozvíjať svoj výnimočný svet fantázie.

  Mesiac November priniesol pre všetky deti z ŠKD jedinečnú možnosť zapojiť sa do literárnej výzvy s názvom „Na krídlach fantázie.“

  Povedzte deťom, aby sa zamysleli nad tým, o čom najradšej snívajú, čo by chceli zažiť so svojimi kamarátmi. Dej sa môže odohrávať v rozprávke, príbehu, vo vymyslenej krajine, kde veci a zvieratá môžu rozprávať ľudskou rečou.

  Svoje originálne a vymyslené príbehy, rozprávky a básne spolu s ilustráciou, môžu deti  písať a vytvárať do 28.2.2022. Najkrajšie príbehy sa stanú súčasťou pripravovanej literárnej zbierky ŠKD.

   

  Tím Na Krídlach fantázie

 • Predvianočná príprava triedy 2.C

  Predvianočná príprava triedy 2.C

  Trochu nádeje a príjemného teplého vianočného svetla, ktorým sa pýši náš stromček sme si dopriali už dnes. Keďže doba je neistá, urobili sme si radosť už teraz. Prajeme všettkým krásne, pokojné a radostné sviatky.Trieda 2.C a tr. uč. S. Gáliková

  Foto

 • Mini online koncert 2.D

  Mini online koncert 2.D

  Začalo to už na hodinách hudobnej výchovy, kedy naši žiaci prezentovali svoj hudobný nástroj a svoj hudobný talent. Potleskom ich celá trieda odmenila a povzbudila k tomu, aby na sebe ešte viac pracovali, aby boli stále lepší a lepší. No, nie všetci mohli doniesť do školy svoj hudobný nástroj a online vyučovanie, nám ukázalo možnosť ako to urobiť. Tak sme si urobili mini online koncert, na ktorom sme konečne mohli, vidieť a počuť všetkých svojich spolužiakov = KAMARÁTOV. Bolo to super.

  Mgr. Martina Policianová

  Foto

 • 100. výročie narodenia Alexandra Dubčeka

  100. výročie narodenia Alexandra Dubčeka

  V novodobých dejinách naši predkovia veľa obetovali, nezriedka i život za slobodu slova, slobodu myslenia, slobodu cestovania a vierovyznania.
  Žiaci IX.A. a IX.D. sa na hodinách dejepisu aktívne venovali získavaniu informácií o významnej slovenskej osobnosti, ktorá by sa 27.11.2021 dožila sto rokov – Alexander Dubček.
  Meno Alexandra Dubčeka má vo svete podobný „cveng“ ako na českej strane meno Václava Havla.
  Bol symbolom Pražskej jari a potom aj sovietskej okupácie. Taktiež symbolom odvahy, ľudskosti a nádeje. Považovali ho za lídra celospoločenskej snahy o demokratizáciu komunistického režimu v Československu v roku 1968. V novembri roku 1989 sa zapojil do procesu politických zmien a v decembri toho istého roku sa stal predsedom Federálneho zhromaždenia Československej socialistickej republiky.
  Dňa 7. novembra 1992 ťažkým zraneniam po autonehode podľahol. Zomrel na 75. výročie VOSR, ktorá pre jeho otca znamenala jeden zo zásadných zlomov v živote.
  V pamäti ľudí na Slovensku a po celom svete zostane navždy zapísaný ako symbol socializmu s ľudskou tvárou a s charakteristickým úsmevom, ktorý bol pre celú jednu generáciu symbolom nádeje.
  „Žime a konajme tak, aby hranice ľudí nerozdeľovali, ale spájali.“
  A.Dubček
  Janka Beľušková

  Foto

 • Olympiáda z anglického jazyka

  Olympiáda z anglického jazyka

  Dňa 18.11.2021 sa uskutočnilo školské kolo Olympiády z anglického jazyka, ktorého sa zúčastnili žiaci 5. – 9. ročníka. Súťažiaci si zmerali sily v testoch, ktoré boli zamerané na gramatiku, slovnú zásobu, čítanie s porozumením. Tí najlepší sa neskôr stretli aj v ústnej časti. Najviac sa darilo týmto žiakom:

  V kategórii A (5. – 7. ročník) sa na 1. – 3. mieste umiestnili:

  1. miesto: Martin Kopčik (VI.C)

  2. miesto: Alexandra Sofia Herdický  (VII.B)

  3. miesto: Matúš Merčiak (VII.C)

   

  V kategórii B (8. – 9. ročník) sa na 1. – 3. mieste umiestnili:

  1. miesto: Tamara Katriňáková (IX.A)

  2. miesto: Sara Jane Zakuťanská (VIII.A)

  3. miesto: Pavol Želinský (IX.A)

   

  V kategórii C sa na 1. – 3. mieste umiestnili:

  1. miesto: Martin Feroz Ahamed (VII.C)

  2. miesto: Alica Aoife  Kubačková (VII.C)

  3. miesto: Elizabeth Lambourne (VI.D)

   

  Víťazi v jednotlivých kategóriách nás budú reprezentovať v okresnom kole a krajskom kole. Blahoželáme a držíme palce!

  Vyučujúce ANJ

 • Geografická Olympiáda - školské kolo

  Geografická Olympiáda - školské kolo

  V stredu 24.11.2021 sa uskutočnilo školské kolo Geografickej olympiády. Tento rok sa súťaž konala opäť online, ale tentokrát si testy pripravila spoločnosť IUVENTA - Slovenský inštitút mládeže. Tohto kola sa na našej škole zúčastnilo 42 súťažiacich v troch kategóriách. Z každej kategórie do okresného kola postupujú traja žiaci, ktorí sa umiestnili na prvých troch miestach:

  Kategória G (5. ročník)

  1. Aneta Stankovičová 5.A

  2. Tatiana Sarnecká 5.A

  3. Tereza Saoirse Kubačková 5.A

  Kategória F (6. - 7. ročník)

  1. Dominik Merčiak 7.C

  2. Matúš Merčiak 7.C

  3. Lukáš Durkáč 6.C

  Kategória E (8. - 9. ročník)

  1. Alexander Jozef Dobrovič 9.A

  2. Matej Staš 8.A

  3. Daniel Kacvinský 9.A

  Všetkým zúčastneným ďakujeme a postupujúcim výhercom blahoželáme. 

  Mgr. Birošová

  Foto

 • JE TO „IBA“ ČASOPIS

  JE TO „IBA“ ČASOPIS

  26. november sa nesie v znamení časopisov. V dnešnej digitálnej dobe upadá dopyt najmä po printových verziách časopisov. No pravdou je, že ani najdokonalejší elektronický časopis nenahradí časopis, ktorý si deti zoberú do ruky, cítia vôňu papiera, môžu si ho listovať a čítať podľa potrieb vlastnej čitateľskej úrovne.

  Žiaci 1.E si tento deň pripomenuli priblížením pomerne nového časopisu Bublina. Vychádza len 4x v roku, ale je plný zaujímavých informácií, rôznorodých aktivít pre menších čitateľov, ale aj tých náročnejších. Jeho zaujímavosťou je, že každé číslo sa venuje jednej téme, ktorú približuje z rôznych integratívnych pohľadov, čo patrí aj k súčasným prístupom vyučovania. Deti v Bubline zaujalo zrkadlové čítanie. Snáď najväčším prekvapením bolo, že si našli aj obľúbeného Mima. Teraz sme si časopis čítali spoločne, ale naše čitateľské zručnosti sa zlepšujú a onedlho si bude čítať každý sám.

  Ale v 2.E to vyzeralo trochu inak. Deti si už samé čítali z časopisov, ktoré si doniesli z domu. Boli rôznorodé a každý si v nich našiel to, čo ho zaujíma. Prostredníctvom prezentácie sa deti dozvedeli o vzniku prvých časopisov, kvízom si vedomosti upevnili a nakoniec besedovali s p.uč. E.Birošovou, ktorá im ako šéfredaktorka predstavila školský časopis a s pani psychologičkou A. Dzivou Balúchovou o dôležitosti čítania a jeho prínosom pre malých čitateľov.

  Dočítania priatelia.

  M.Kormaníková, Ľ.Plavčanová

  Foto

 • Milá babka Margitka, Janka, Miladka, ...

  Milá babka Margitka, Janka, Miladka, ...

  Takto začínali naše novembrové listy babkám a dedkom z prešovského zariadenia MINTAKA. Deti písali o sebe, svojich záľubách a veselých príhodách, ktoré zažívajú v školských laviciach. Predstavili svojich domácich miláčikov, prezradili na aký hudobný nástroj sa učia hrať, či akému športu sa venujú vo svojom voľnom čase. Pribalili aj vlastnoručne vyrobený darček s voňavým čajom na zahriatie v sychravom počasí. Veríme, že sa seniori potešia, možno aj pobavia a s úsmevom na tvári si pripomenú bezstarostné detské časy.

  žiaci 4.B a L. Lissiouid

  Foto

 • Ahoj, kamarátka kravička!

  Ahoj, kamarátka kravička!

  Aj v mesiaci november sa s nadšením staráme o Majku a Matildu. Naše adoptívne kravičky sú deťom vďačné, že si ich vybrali za kamarátky. Tento mesiac poverili deti tvorivou úlohou a vedomostným kvízom. A aby sa kravičky o našich deťoch dozvedeli ešte viac, mali si pre nich pripraviť koláž z obrázkov - aké dobroty z jej mliečka majú deti najradšej. Úlohu zvládli na výbornú.

  žiaci 4.B, 4.E a tr. učiteľky L. Lissiouid, S. Hakučová

  Foto

 • Zostaňme zdraví

  Zostaňme zdraví

  Zdravie. V tejto dobe si ho prajeme navzájom a chceme ho aj mať. Pohyb  a pravidelné cvičenie je jednou z ciest k skvalitneniu života. MY sa hýbeme radi a tešíme na každú možnosť užiť si cvičenie aj netradične.

  Tretiaci z E-čky :)

  Foto

 • Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok?

  Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok?

  Aj tohto roku sa naša škola zapája do krásnej predvianočnej výzvy. Potešme aj tieto Vianoce seniorov po celom Slovensku. Naplňme spoločne krabice plné lásky. 

  Niečo SLADKÉ, niečo SLANÉ, niečo TEPLÉ, niečo VOŇAVÉ, niečo na ZÁBAVU a niečo ZO SRDCA. Ďakujeme

  Žiaci I. stupňa odovzdajú krabice p. uč. Hrabčákovej.

  Žiaci II. stupňa odovzdajú krabice p. uč. Birošovej. 

  Krabice doniesť najneskôr v PONDELOK 29.11.2021.

  Foto

 • 24. 11. 2021

  Aktualizovali sme modul Testovanie 9

 • Delivý člen vo francúzskom jazyku alebo ako sme recyklovali staré hračky 

  Delivý člen vo francúzskom jazyku alebo ako sme recyklovali staré hračky 

   

  Delivý člen vo francúzskom jazyku je gramaticky náročný. Používa sa pri látkových nepočítateľných podstatných menách... Fúúúú, naozaj zložité. My sme sa dnes v 6.C s talentovo nadanými žiakmi pohrali. Ako pomôcka nám poslúžili takmer dvadsať ročné nesmrteľné hračky. Žiaci nakupovali a nakupovali a gramatiku hravou formou upevňovali a upevňovali. 

  Tu veux du chocolat? Oui, j´aime le chocolat!

  Šikovní sú...

   

  Martina Bryndzová

  Foto

 • 24. 11. 2021

  Aktualizovali sme modul Testovanie 5

 • Zdravá desiata alebo viem, čo zjem

  Zdravá desiata alebo viem, čo zjem

  Zdravá desiata by mala obsahovať komplexné sacharidy, byť bohatá na zdravé tuky, vlákniny, vitamíny a minerály. Mala by byť nutrične vyvážená. Pretože takúto desiatu potrebuje nielen naše telo, ale aj naša myseľ. Je známe, že zdravá desiata pomáha zlepšeniu sústredenia a pozornosti, ktoré v škole určite potrebujeme. A tak žiaci 1.E, 3.A, 3.B, 3.E upriamili pozornosť na svoju desiatu. Porozprávali sa o zdravej výžive, zdravých  potravinách. O tom, čo je vhodné na desiatu a čo nie je najlepšie a najvhodnejšie. Ďakujeme rodičom, s ktorými  si deti pripravili desiatu doma a v škole sa o zdravé recepty navzájom aj  "podelili". Deti sa v škole obohatili o mnohé informácie prostredníctvom didaktických hier či zábavných pracovných listov alebo "vitamínových" pesničiek. 

  Deti a triedne učiteľky

  Foto

 • 17.november - Deň boja za slobodu a demokraciu

  17.november - Deň boja za slobodu a demokraciu

  Pri príležitosti štátneho sviatku si žiaci vypočuli rozhlasovú reláciu.

  17. november je štátny sviatok, pre nás voľný deň. Uvedomujete si však hodnotu a význam tohto sviatku? Čo sa 17. novembra udialo? Vieme, že v roku 1989 bola nežná revolúcia. Zmenil sa režim. Vaša generácia si takú situáciu asi nevie predstaviť. Mladí ľudia boli ochotní povýšiť ideály nad svoje osobné a kariérne záujmy.

  Dnes si málokto pamätá, že prevratový 17. november 1989 bol vlastne spomienkou na november 1939. Vtedy tisíce študentov vyšli do pražských ulíc a protestovali proti nacistickej okupácii. Nacisti zastrelili, popravili a deportovali do koncentračných táborov študentov a zavreli všetky vysoké školy. Na protest  v Londýne vyhlásili 17. november za Medzinárodný deň študentstva.

  Nežná revolúcia v roku 1989 začala práve spomienkovou slávnosťou pražských študentov na november 1939. Proti študentom brutálne zakročili policajti a to bol začiatok konca totalitného režimu.

  S nádejou na novú a lepšiu budúcnosť stáli na námestiach občania a štrngali kľúčmi. Splnili sa však ich ideály? Verím, že áno. Aspoň z hľadiska ľudských práv a slobody slova.

  Zaspomínajte si s rodičmi a starými rodičmi na tento deň. Určite Vám porozprávajú zaujímavé príbehy.

  Martina Bryndzová, primárna prevencia

  Foto

 • Tvorenie obrázkov z prírodnín

  Tvorenie obrázkov z prírodnín

  Jeseň je krásna, pestrá a plná tajomstiev. Pri prechádzkach jesennou prírodou nachádzame množstvo prírodnín, ktoré sa dajú vhodne využiť na vytvorenie svojho vlastného diela, napríklad- jesenného obrázka. Deti zo 4.oddelenia ŠKD sa s radosťou podujali zhotoviť takéto obrázky z prírodnín. Každý obrázok vynikol svojou originalitou, jedinečnosťou. Deti s nadšením tvorili podľa vlastných predstáv. Pri práci využili svoju kreativitu a estetické cítenie. Výsledkom ich snaživej práce boli krásne jesenné obrázky, odmena za ich snaživú prácu.

  ŠKD, 4.odd.

  Mgr. Marta Bugárová

  Foto

strana:

Kontakt

 • Základná škola, Šmeralova 25, Prešov
  Šmeralova 25, 080 01, Prešov
 • +421 51 771 78 70
  +421 903 213 530