Navigácia

 • Atletický trojboj žiakov 3. a 4. ročníkov

  Skvelé počasie a úžasná atmosféra sprevádzali našich žiakov počas atletického trojboja, kde prezentovali svoju šikovnosť žiaci 3. a 4. ročníka.

  Poďakovanie patrí všetkým športovcom za snahu o čo najlepší výkon a taktiež triednym učiteľom za prípravu, povzbudzovanie a pomoc pri organizácii tohto  podujatia.


 • Šachový krúžok začína svoju činnosť

  Oznamujeme žiakom I. stupňa so záujmom o Šach, že do novozriadeného krúžku sa môžu prihlásiť o svojich triednych učiteľov.

  Stretnutia budú každú stredu o 14:00 a povedie ich ochotný rodič, pán Martin Mrva – šachový veľmajster.

 • Mini Maratón

  Mini Maratón

  Slovenský atletický zväz- Detská atletika dňa 14.9.2018 zorganizoval pre deti Mini Maratón, ktorý sa konal pod záštitou mesta Prešov a Fakulty športu PU vo vonkajších  priestoroch Eperia shopping. Slnečný a horúci deň si deti zo ZŠ Šmeralova  dostatočne užili. Mali príležitosť vyskúšať  si niektoré z disciplín  detskej  atletiky a zároveň otestovať svoju rýchlosť  v behu na 150m. Bojovalo sa v štyroch vekových kategóriách, z ktorých sme mali úspešné medailové umiestnenie, a to v kategórii bežecké nádeje a malí olympionici.   Víťazi si odniesli vecné ceny, zároveň  všetky deti boli potešené a obdarené aj sladkosťami a Spajkyho odznakom ( Spajky- maskot SAZ Detská atletika).

  Samotným cieľom a myšlienkou tejto akcie bolo ponúknuť deťom možnosť rozvoja pohybových schopností a viesť deti k pravidelnému športovaniu tak, aby sa šport stal súčasťou ich životného štýlu. Spokojnosť detí, samotné nadšenie z akcie ich privádzalo k myšlienke, kedy bude ďalšia športová akcia.

   

  PhDr. K. Lacková

   

  Foto:

   

 • Oznam

  Oznam

  Milí rodičia, priatelia a priaznivci Školského klubu ZŠ Šmeralova,  podporte svojim hlasovaním  projekt, ktorý pomôže  zvýšiť  záujem  detí o športové aktivity a zároveň podporí  ich každodenný pohyb. 

  Ďakujeme za každý hlas!!!

  https://www.gestopremesto.sk/hlasovanie/presovsky-kraj


  raiffeisen-projekt.pdf


 • 12. 9. 2018

  Aktualizovali sme modul Plán práce

 • 5. 9. 2018

  Aktualizovali sme modul Záujmové útvary

 • Pozvánka na zaujímavé športové podujatie

 • Oznam

 • 14. 8. 2018

  Aktualizovali sme modul Pracovné ponuky

 • ŠvP EKOLANDIA

  ŠvP EKOLANDIA

  V prvý júnový týždeň 4. – 8.6.2018 boli deti 3.A, 3.F a 1.A účastníkmi školy v prírode EKOLANDIA (skutočná škola v prírode). Zvolili sme si penzión Jánošík v Ždiari, uložený na chrbtoch Belianskych Tatier. Toto čarovné miesto nám ponúklo nielen nenáročné turistické vychádzky prekrásnou prírodou ale množstvo iných aktivít. Bolo to o to pútavejšie, že každú z nich viedol odborník na to určený.

          Ing. Katarína Horská, krajinný ekológ , biológ, pedagóg – tá nás privítala a presne oboznámila s programom našej ŠvP. Pravidlá školáka v prírode. Čo nás čaká? Pracovný list dobrodruh. Organizačné pokyny. Pod jej vedením sme hneď prvý deň absolvovali túru aj s poriadnym lejakom na Strednicu. Dozvedeli sme sa o mieste, kde sa nachádzame, histórii okolia, o Belianskych Tatrách, legende o Havranovi a Vidle. Horský sprievodca, vysokohorský biológ Jakub – nám názorne predviedol ako prežiť v prírode a ako sa správať vo vysokohorskom prostredí. Pani Katka nám zrozumiteľne porozprávala a v prezentácii ukázala  medvede a ich život, ako sa máme správať pri stretnutí s ním.

  Nasledovala hra Medvede a novinári – veľmi sme sa nasmiali.  Ing.Milan Tomaškovič, horský sprievodca a záchranár – viedol nás na túru na Maguru, priblížil nám históriu i prítomnosť obce Ždiar. Peter Zimmermann, lesný pedagóg – predstavil nám stromy Tatier – nájdi si kamaráta medzi stromami, poznávanie stromov, modelovanie tváre na stromoch,  spoznávanie prírody, života v lese a objavovanie prírodných tajomstiev prostredníctvom hier a zážitkovMgr. Jakub Tomaškovič, horský sprievodca s veľkým záujmom o geológiu – Monkova dolina – Strednica, základy geocachingu (nechali sme tam nálepku, keksík a stručný odkaz, našli a zobrali sme si odznak),  plnenie úloh z pracovného listu Dobrodruh (behať bosí po mokrej tráve, prejsť po spadnutom kmeni stromu, váľať sudy, vyliezť na strom,... Objavili sme bobrovisko, kde sme sa dozvedeli veľa o živote Bobra vodného. Jednu časť pobytu sme venovali aj návšteve Ždiarskeho domu. Históriu a kultúru regiónu, goralské nárečie, tanec i spev nám priblížila pani kurátorka múzea. Tu sme si na pamiatku kúpili krásne suveníry. Animačný program  zahŕňal nielen  prednášky, odborné aktivity, sprievodcovské služby po okolí, organizáciu výletu do múzea TANAPU v Tatranskej Lomnici  ale aj  večerný program s diskotékou a súťažami.   Celých 5 dní sme hrdo nosili šatku ŠVP  EKOLANDIA, vo voľnom čase sme si písali denník ŠvP a na záver sme si vyslúžili certifikát mladého ekológa. Zistili sme, že si vieme za krátku chvíľu pripraviť kultúrne vystúpenia pre kamarátov. To, že nám tam chutilo niečo viac a niečo menej je jasné, ale my sme si to dopĺňali maškrtami donesenými z domu, odmenami za služby, za statočnosť pri túre, za super správanie, za pomoc slabšiemu, za ochotu pracovať so staršími deťmi, atď. Samozrejme, že nám tu nechýbal špión, ktorý kontroloval poriadok v izbách. Zistil, že mnoho detí musí ešte veľa trénovať disciplínu ,,poriadok vo veciach.“ Tí najporiadkumilovnejší boli odmenení. O naše otlaky, hrče, škrabance, triesky v koži, alergie a iné zdravotné nešváry sa staral pán doktor.

         Všetci spolu sme vytvorili jeden tím a to sa počíta. Hurá našej ŠvP, zmokli sme, ale sme tu. Nie sme predsa z cukru, bolo naše heslo. Celý čas sa o naše deti starali p. uč. M. Dobrovolská, J. Talianová, G. Hrabčáková, Z. Olejárová, D. Olejár, p. doktor K. Kyslan a tím ŠvP EKOLANDIA.

   

  Mgr. G. Hrabčáková
   

  Fotky

 • Medzinárodný atletický míting pre mladších a najmladších žiakov

  Medzinárodný atletický míting pre mladších a najmladších žiakov

  Na pretekoch medzinárodného významu, kde boli len najlepší z najlepších konané v meste Lowicz v Poľsku sme mali svoje atletické nádeje aj my z nášho ŠŠK Junior Prešov. Jednalo sa o tri dievčatá Liana Križovenská, Ema Vaňová a Kristína Stanková. Dievčatá , ktoré reprezentovali nielen svoj materský klub ,ale aj celé Slovensko obstáli v silnej konkurencii veľmi dobre. Medzi našu najlepšiu pretekárku môžeme považovať žiačku 5.B triedy Lianu Križovenskú , ktorá vo svojej kategórii v disciplíne skok do výšky obsadila fantastické prvé miesto výkonom 140 cm. čím si vylepšila svoje maximum.

  Ďalšou, ktorá síce neobsadila pódiové umiestnenie, ale obsadila štvrté miesto v disciplíne skok do diaľky je Ema Vaňová z tej istej triedy výkonom 428 cm a poslednou našou pretekárkou, ktorá neobsadila bohužiaľ pódiové umiestnenie je Kristína Stanková v disciplíne hod kriketovou loptičkou skončila celkovo na piatom mieste výkonom 32 m. Všetkým dievčatám prajeme veľa úspechov v športovom ,ale aj osobnom živote.

   

  doprovod rodič pani Križovenská, tréner Mgr.  Marek Lúčka

  Foto

 • Školský výlet Košice – Čermeľ

  Školský výlet Košice – Čermeľ

  Dňa 19.6. sa uskutočnil výlet so žiakmi 5.B, 6.B, 5.D a 7.B do Košíc. Žiaci sa previezli historickou železničkou – Alpinkou. Počas jazdy si mali možnosť vypočuť pána sprievodcu, ktorý žiakov oboznámil so svetom železníc. Touto železničkou sa vyviezli do indiánskeho tábora do Údolia Manitov, kde ich už čakali náučno-zážitkové hry. Žiaci si výlet veľmi pochvaľovali.

  Žarnayová, Kovalčíková, Lacknerová

  Foto

 • Oznam

 • Úspešná žiačka + úspešná športovkyňa = skvelý pocit

  určite skvelé chvíle prežíva mamka, triedna učiteľka, ostatní zamestnanci školy, a tréneri po Majstrovstvách Európy v karate 2018 - Lanciano, Taliansko. Michaela Bryndzová žiačka deviateho ročníka triedy pre mimoriadne nadané deti vybojovala skvelé tretie miesto, patrí k Slovenskej a teraz už aj k Európskej špičke v tejto kategórii.

  Prajeme jej veľa úspechov v štúdiu na strednej škole a ešte mnoho víťazných zápasov v karate.

 • Celodenný školský výlet Košice

  Celodenný školský výlet Košice

  Dňa 19.6. sa žiaci 1.C a 2.C zúčastnili celodenného školského výletu do Košíc. Od samého začiatku to bola dobrodružná cesta, keďže sme cestovali MHD a potom železničnou dopravou. Pešo sme prešli centrum mesta Košice, kde si deti obzreli Dóm sv. Alžbety, osviežili sa pri spievajúcej fontáne  a priblížili sa aj k historickej budove štátneho divadla. 

  Cesta pokračovala prechádzkou do Steelparku- parku vedy a zábavy. Tam na deti čakali interaktívne dielne na témy Magnetizmus a Matematika hrou. Deti sa tak zážitkovou  formou zoznámili s vlastnosťami a využitím magnetu, magnetizmu či magnetizácie, riešili zábavné logické úlohy. Ďalej si obzreli tunajšiu interaktívnu expozíciu, ktorej súčasťou boli aj hlavolamy, sudoku, šachy a iné logické hry vo veľkom stolovom formáte, ktoré deti natoľko oslovili, že mnohé z nich si tieto hračky (samozrejme v zmenšenej podobe :)) niesli domov ako suvenír. Nechýbalo ani osvieženie zmrzlinou a príjemne unavení sme sa vlakom vrátili naspäť do Prešova. Za pomoc a spoluprácu aj touto cestou ďakujeme rodičom a pani vychovávateľke J. Mikulovej. 

   

  Monika Kormaníková

  Slávka Kormaníková

  Foto

 • Vyhodnotenie praktickej časti OŽZ

  Vyhodnotenie praktickej časti OŽZ

  Akcia hodnotená ako veľmi vydarená, žiaci sa zoznámili s prácou príslušníkov hasičského zboru. Spolu s nimi „ hasili“ horúci deň. Žiaci si neustálymi odpoveďami na ich otázky rozširovali poznatky o ich práci a hasičských autách. K hasičom sa pripojili i príslušníci policajného zboru Slovenskej republiky. Žiakov potešili ukážkami práce policajných psov. Mali možnosť  pohladiť si i posledný prírastok kynologickej stanice 3-mesačné šteniatko. Spotení ale plní zážitkov sme sa všetci bez úrazu vrátili do školy

  S. Kormaníková

  Foto

 • LEGObot 2018

  LEGObot 2018

  Dňa 14. júna sa v priestoroch OC Eperia v Prešove uskutočnil tretí ročník robotickej súťaže LEGObot. Tento rok sa do súťaže zapojilo 16 dvojčlenných tímov z Prešova, blízkeho okolia aj iných miest. Súťažiaci mali možnosť porovnať svoje schopnosti a zručnosti v programovaní robotov s rovesníkmi z iných škôl. Nechýbali ani žiaci našej školy Martin Fedorko a Michael Filip McLean, ktorí súťažili v dvoch disciplínach. Odmenou ich snaženia a vytrvalosti bolo 2. miesto, ktoré získali v kategórii RescueBot.

  RNDr. J. Tomaščiková

  Foto

 • ŠVP Vyšné Ružbachy 11.6. - 15.6.

  ŠVP Vyšné Ružbachy 11.6. - 15.6.

  V škole v prírode nám bolo super! Pozorovali sme diviaky, pijavice ropuchy, slimáky, travertín, žulu, vápence, kráter, smrtnú jamu, strom v skale, skalu v strome, spolužiakov, spolužiačky. Objavovali sme objatia, humor, chute, podvodný svet, zákony fyziky, optiky. Zabávali sme sa a objavovali aj v zábave čo dokážeme. Napriek bakteriálnemu útoku sme prežili veľa krásnych zážitkov a sme s úsmevom tu. 😊

  Slávka, Janka, Renátka, Tinka, Zuzka a Rado

  Foto

 • Škola v prírode – 2.A, 3.B, 4.E

  Škola v prírode – 2.A, 3.B, 4.E

  V dňoch 4.6. až 8.6. sa druháci, tretiaci a štvrtáci zúčastnili Školy v prírode vo Vyšných Ružbachoch. Po ceste sme sa najprv zastavili v skanzene v Starej Ľubovni, kde sme mohli obdivovať život našich predkov. Po príchode sme sa hneď vybalili a keďže bolo pekné počasie vybrali sme sa do obce na malé nákupy. Ďalšie dni sme mali rôzne športové akcie, súťaže, voľné hry ako stolný tenis, vybíjanú, bedminton, skákanie cez švihadlo, futbal a iné, ale najviac asi lákal bazén, kde sme sa počas týždňa poriadne vyšantili.

  Na vychádzke sme si všímali, čo všetko sa v obci nachádza, zašli sme aj do kúpeľov. Tam sme nevynechali kráter, ktorý detí veľmi lákal na kúpanie,  taktiež sme si prešli celým areálom. Videli sme napr. Biely dom, vodopády, fontány, výbeh pre koníky. Sochárske sympózium bolo ďalšou zastávkou pri našich potulkách po obci. Krásne sochy sú dielami rôznych sochárov z celého sveta a nám sa veľmi páčili. Okrem športovania a vychádzok sme mali aj diskotéku s rôznymi zaujímavými súťažami, nákupy suvenírov, maľovanie na chodník, filmové predstavenie a nezabudli sme sa aj naozaj učiť. Posledný večer bola super opekačka, kde sme si pochutili nielen na grilovaných pochúťkach, ale aj na chutnej torte. Pri ohnisku sa už tradične súťažilo v speváckej súťaži. Bolo SUPER!

  Mgr. Juliána Sedláková

  Mgr. Terézia Pribulová

  PaedDr. Stanislava Hakučová

  Mgr. Martina Valičková

  Foto

 • Varí sa to, pečie sa to?

  Varí sa to, pečie sa to?

  Dňa 14.6. si žiaci 2.C ochutili deň tematickým vyučovaním pod názvom  Varí sa to, pečie sa to? Po prečítaní literárneho textu s rovnomenným názvom ich čakali zábavné úlohy zamerané na čítanie s porozumením. Neskôr vyrátali, koľko eur potrebovali na nákup jednotlivých surovín. Potom si samostatne pripravili tortu (od čistenia jahôd, cez prípravu jogurtového krému, prípravu jednotlivých vrstiev až po samotné zdobenie. Kým sa torta chladila, deti v skupinách pracovali na zápise receptu a opise torty.

  Samozrejme, že každý sa tešil najmä na chutný výsledok. Aj keď sme tortu nepiekli a nevarili, keďže to bola nepečená torta, výsledok bol chutný a zjedli sme ho veľmi rýchlo. Svoju prácu si deti okorenili aj inou literárnou príchuťou, ktorá mala podobu básne. Ponúkneme Vás aspoň kúskom: " ...jogurt pôjde na piškóty, nevaríme v žiadnom kotli, jahody sa na vrch dajú a deti to ochutnajú". Snáď najkrajšou spätnou väzbou podujatia bola víkendová torta, ktorú mnohé deti pripravovali doma. 

  M. Kormaníková

  Foto

strana:

Kontakt

 • Základná škola, Šmeralova 25, Prešov
  Šmeralova 25, Prešov
 • ++421 51 771 78 70
  ++421 903 213 530