Voda je základnou podmienkou pre existenciu života na Zemi. V prírode sa vyskytuje v troch skupenstvách: v pevnom – ako sneh/ľad, v kvapalnom ako voda a v plynnom skupenstve ako vodná para. O tom, že pokusy s vodou patria neodmysliteľne k výučbe prírodovedy sa viac dozvedeli tretiaci z triedy pre žiakov so všeobecným intelektovým nadaním základnej školy na Šmeralovej ulici v Prešove.
Voda je bezfarebná, číra kvapalina bez zápachu a chuti. Človek pre svoju dennú potrebu využíva pitnú vodu. O tom, čoho všetkého je voda „schopná“ sme sa presvedčili na hodine prírodovedy.
To, že objem sa meria odmernými valcom a medzinárodnou objemovou jednotkou je liter (l) je tretiakom známe. Naučili sa však, že je možné vyrobiť si vlastný jednoduchý odmerný valec z plastového pohárika alebo plastovej fľaše s určenými objemovými jednotkami a jednoduchým spôsobom zistiť množstvo skúmanej kvapalnej látky, ale aj dokázať možnosť merania objemu pevných telies.
Vieme už, že kvety kvitnú aj v zime, samozrejme tie papierové. Je to naozaj jednoduché! Stačí si pripraviť papier, na ktorý nakreslite kvet a zároveň ho vystrihnete. Lístky zložíte dovnútra a kvet položíte na hladinu vody. Kvet rozkvitne! Voda stúpa vďaka vzlínavosti (pohyb vody proti smeru gravitácie) do malých priestorov, čím zaplní okraje kvetu. Tento pokus sme si vyskúšali v Klube nadaných detí v minulom školskom roku.
Povrchové napätie vody resp. jeho zníženie sme si dokázali aktuálne novým pokusom. Stačia nám jednoduché pomôcky: tanier/miska, voda, korenie (mleté čierne korenie) a saponát/tekuté mydlo. Do taniera nalejeme vodu a posypeme ju korením, ktoré zostane plávať na povrchu. Ak ponoríte prst do misky s vodou a mletým čiernym korením, nestane sa nič. Ale ak ponoríte prst do saponátu a následne sa dotknete povrchu vody približne v strede taniera, korenie sa dá do pohybu smerom od prsta a na hladine sa vytvorí kruh. Na každé zrniečko korenia pôsobia na hladine molekuly vody príťažlivou silou, ktorú nazývame povrchové napätie. Tie sú okolo zrniečka rovnako veľké, preto je zrniečko v pokoji. Tekuté mydlo povrchové napätie znižuje (molekuly vody pôsobia menšími príťažlivými silami. Pri dotyku vody „mydlovým prstom“ sa povrchové napätie zníži na jednej strane korenia a zrniečko sa dá do pohybu týmto smerom.
Na ďalších hodinách prírodovedy nás ešte čakajú pokusy s vodou a PET fľašami. Zároveň spoznáme rôzne druhy minerálnych vôd, vodu pomocou prísloví a hádaniek, logických a matematických úloh, ale aj odkiaľ voda pochádza a ako sa pohybuje.
Ľuboš Lukáč
Fotogaléria