Intelektovo nadaní žiaci prešovskej „Šmeralky“ strávili týždeň v netradičnej IQ Škole v prírode. Ich „prechodným domovom“ sa stali Vysoké Tatry. Logické úlohy, hlavolamy, rébusy, čítanie s porozumením, športové súťaže, ale aj spoznávanie jedinečnej prírody. To všetko vďaka celoslovenskej iniciatíve Rozumieme nadaným, ktorá zastrešila jedinečný pobyt nadaných žiakov.
IQ Škola v prírode sa uskutočnila neďaleko obce s najkrajším výhľadom na Vysoké Tatry. Obec Nová Lesná leží v Popradskej kotline a časti juhovýchodného úpätia Vysokých Tatier. V podhorí Vysokých Tatier sa nachádza množstvo zaujímavých miest, ktoré neunikli ani prešovským školákom. V Starom Smokovci navštívili Švajčiarsky dom, v ktorom ich privítal vysokohorský nosič a zakladateľ nosičského múzea Štefan Bačkor. Zaujalo pútavé rozprávanie o „nosičskom remesle“, filmový dokument i fotografie. V závere mali učitelia možnosť vyskúšať si, „aké je to byť nosičom“.
V ďalších dňoch pobytu vo Vysokých Tatrách sme navštívili obec Nová Lesná, turistické a lyžiarske centrum Hrebienok, najstaršiu zachovanú Rainerovu chatu i najvyhľadávanejšie lyžiarske centrum Štrbské pleso. Charakter tatranskej prírody, jej ochranu a dejiny sprístupňovania Tatier spoznali školáci v Múzeu TANAPu v Tatranskej Lomnici. Prehliadka splnila požiadavky náročných záujemcov o spoznávanie, keďže výstavná časť múzea je rozdelená na expozície: prírodovedná, prírodoochranárska, historická a etnografická.
Pohyb nekončil spoznávaním Vysokých Tatier. Obľúbenými aktivitami boli športové súťaže, pobyt na čerstvom vzduchu, riešenie rôznych logických úloh a aktivity zamerané na čitateľskú gramotnosť. Karneval, vírivka, filmový večer, príprava karnevalových masiek, večer plný zábavy v rukách nadaných žiakov, či jedinečná súťaž Malá Logická Olympiáda. Práve táto súťaž „prinútila“ zabrať na plné obrátky, keďže logické úlohy boli špeciálne pripravené pre IQ Školu v prírode. Súťaž zaujala i personál tatranského hotela, ktorý sa do riešenia logických úloh zapojil tiež.
Dinosaury, roztápajúce sa ľadovce a magickú silu minerálnych a termálnych prameňov spoznali deti prostredníctvom príbehu o Tatrách. Tie im predstavili učitelia (aj) formou povesti o odvážnej žene, ktorá otvorila bránu k nádherám tatranskej prírody. Kresby znázorňujúce stopy rozličných živočíchov zasa zaviedli do príbehu stopovania zvierat. O tom, ako rozlíšiť stopy, ako ich odfotiť pre potreby dokumentácie a porovnávania, či o identifikácii trusu zvierat sa žiaci dozvedeli v ďalšom z náučných blokov venovaných prírode.
Ilustrácie Vysokých Tatier sprevádzané zaujímavými príbehmi boli správnym výstupným „testom“. IQ Škola v prírode bola jedinečnou akciou Prešovských školákov. Tí už teraz odkazujú, že toto nebola ich posledná akcia za spoznávaním Slovenska. Celoslovenská iniciatíva Rozumieme nadaným ponúka spoluprácu všetkým, ktorí prejavia záujem.
Mgr. Ľuboš Lukáč
Foto