Týždeň vedy a techniky priniesol na Slovensku množstvo aktivít. Do spoznávania vedy, vynálezov a techniky sa zapojili aj nadaní štvrtáci z Prešova. Tí zažili exkluzívnu „online“ prehliadku laboratória molekulárnych nanovied vo Švajčiarsku. Exkurziou ich sprevádzal doktorand Radovan Vanta, MSc., ktorý pôsobí vo Švajčiarskom federálnom inštitúte technológií v Lausanne (École Polytechnique Fédérale de Lausanne) pod vedením Dr. Magali Lingenfelder v Max Planck-EPFL Laboratory for Molecular Nanoscience (http://www.mpg-epfl.mpg.de/1007435/Max-Planck-EPFL_Nanolab) a pod vedením Prof. Anna Fontcuberta i Morral v Laboratory of Semiconductor Materials (http://lmsc.epfl.ch/).
Vysoká škola plná vedcov, ktorí skúmajú rôzne oblasti sa nachádza vo švajčiarskom Lausanne. Na škole pôsobí aj Slovák Radovan Vanta, MSc., ktorý sa zapojil do Týždňa vedy a techniky prešovských nadaných štvrtákov. Mladý vedec pracuje aktuálne na výrobe materiálu, ktorý by umožnil efektívne rozložiť vodu na plyn – vodík a tento dokázal použiť ako benzín, palivo v autách.
Na to, aby tento výskum dokázal realizovať, používa mikroskop. Pomôcku každého vedca už poznali aj žiaci, ktorí sami skúmali napr. krv a vlas pod mikroskopom. Vedeli aj to, že mikroskopom vidíme bunky a jednobunkové organizmy. Vo veľkých vedeckých laboratóriách sa vedci zaoberajú pozorovaním objektov, ktoré sú omnoho menšie ako bunky. Tie sú základným stavebným prvkom všetkého živého a volajú sa molekuly. Mladý vedec zo Švajčiarska priblížil tento jav prirovnaním ku kockám z lega, ktoré svojim spôsobom taktiež fungujú ako molekuly.
Ak si však chceme pozrieť takú molekulu, je potrebné mať mikroskop, s ktorým sa to dá. Žiaci sa dozvedeli, že optický mikroskop využíva svetlo a používa šošovky, ktoré koncentrujú svetlo a umožňujú väčší obraz. No maličké molekuly by sme ním určite nevideli. Mikroskop, ktorý používajú vo švajčiarskych laboratóriách má namiesto svetla kovový hrot pohybujúci sa po skúmanom materiáli. Tento hrot produkuje elektrický signál, ktorý hovorí vedcovi ako v skutočnosti skúmaný objekt vyzerá.
Cesta za vedeckým mikroskopom viedla po chodbe plnej plagátov na stenách. Ich autormi sú samotní vedci, ktorí takto prezentujú svoju prácu na jednotlivých vedeckých experimentoch. Svoje zistenia vedci pravidelné konzultujú s kolegami z celej Európy i Ameriky.
V laboratóriu sa nachádzal veľký, takmer dvojmetrový mikroskop. Pomerne komplikovaný stroj pozostával z rôznych kruhových komôr, molekulárnych pištolí, ale aj pumpy, ktorá očistí skúmaný objekt pred pozorovaním tak, že vypumpuje vzduch. K mikroskopu je napojený počítač, ktorý zaznamenáva signál molekúl a zobrazuje ho vedcom.
Žiaci sa zúčastnili aj malého experimentu, úlohy, ktorú neraz riešia aj ozajstní vedci. Test zistenia rôznych molekúl zaujal rôznofarebnosťou skúmaných molekúl po pridaní ďalších látok.
Netradičný týždeň bol aj o vede, preto počas priameho prenosu sa žiaci oboznámili s vedeckou hračkou – robotom. Robot s menom Boby pozostáva z mozgu robota – procesora, motorov, displeja, kolies i rôznych drôtikov a je ovládaný nakláňaním ovládača do rôznych strán (akcelerometrom).
Záujem žiakov o vedu a techniku je obrovský. „Online“ prehliadka laboratória a diskusia s mladým vedcom zo Švajčiarska bola nezabudnuteľným zážitkom pre nadané deti. Týždeň vedy a techniky sa v Prešove vydaril. Ďakujeme!
Radovan Vanta, MSc., Mgr. Ľuboš Lukáč
Foto