Hodina Obohatenie je predmet, na ktorý sa mimoriadne tešíme. Na dnešnej hodine sme sa zaoberali živočíchmi, ktoré vyrábajú elektrickú energiu - napr. 1,5 m paúhor elektrický, alebo aj sumec elektrický. Taktiež aj živočíchmi, ktoré svietia, napr. čert obyčajný , ale aj svietivky nazývané aj svätojánske mušky, z ktorých niektoré druhy žijú aj u nás. Zopakovali sme si aj učivo minulej hodiny - lietajúce ryby.S. Gáliková
4.C Čo má spoločné sprchovanie a finančná gramotnosť?
Či sa nám to páči alebo nie, bez peňazí nie sme schopní fungovať; nemali by sme čo dať
do úst, nemali by sme strechu nad hlavou, či nemohli by sme chodiť na výlety s našimi
najbližšími.
Dnes sme si so štvrtákmi ukázali ako je možné šetriť aj na sprchovaní. Čo s ušetrenými
peniazmi? Viem ušetriť ešte na niečom inom? Postupne si budeme odpovedať aj na tieto
otázky...S. Kormaníková
Malí prírodovedci
Hodiny prvouky v 1.ročníku sú najzaujímavejšie vtedy, keď môžeme priamo v prírode sledovať a objavovať jej krásu. V 1.E žiaci zisťovali priamo v teréne, čo všetko zo živej a neživej prírody nájdu na školskom ihrisku. A bolo čo skúmať. Púčiky stromov, kamene rôznych tvarov, mach, či dokonca priamo v triede zatúlaného mravčeka.
Nové zážitky = nové skúsenosti.
Mgr. Ľ. Plavčanová
Logo ŠKD očami detí
Ako vidia deti život v školskom klube svojimi očami? To bola prvotná myšlienka projektu Navrhni logo ŠKD. A keďže úlohou školského klubu je podporovať aj rozvoj tvorivosti u detí, pri riadení činnosti sme vychádzali z princípu dobrovoľnosti, z ktorého vznikli veľmi zaujímavé práce.
Aby sme dosiahli čo najlepší výsledok, najskôr sme si v každom oddelení spoločne vysvetlili s deťmi, čo sa skrýva pod pojmom logo a načo môže slúžiť. Deti mali možnosť zvoliť si ľubovoľnú výtvarnú techniku, pričom sa tejto úlohy zhostili s veľkým nadšením.
Ako sa ukázalo, deti tému zvládli a vedeli svoje originálne nápady vložiť na papier. Výsledkom je výstavka výtvarných prác v priestoroch školy, na ktorú sa môžete spoločne pozrieť aj cez foto dokumentáciu.
PhDr. K. Lacková, Bc. J. Mikulová
Máš problém?
Nezľaknite sa tejto otázky. Je to iba názov novej matematickej súťaže, ktorej nultý ročník sa uskutočnil 22.3.2021 online formou. Tu si žiaci mohli 60 minút lámať svoje hlávky nad riešením matematických a logických problémov, kde stačí logika, dobré videnie, predstavivosť a niekedy aj obyčajný sedliacky rozum. Prechádzali úrovňami ako v počítačových hrách, kde na každej úrovni museli vyriešiť na postup do vyššej úrovne určitý počet problémov. Žiakom sa táto súťaž veľmi páčila a boli z nej nadšení. Z našej školy sa do nej zapojilo 27 žiakov a tu sú ich umiestnenia. Blahoželáme a veríme, že o rok si to zopakujete a bude vás ešte viac.
4.ročník
16. Nikolka Nedbalová ( z 3.ročníka)
5. ročník
27. Kamila Vooková
33. Karin Anna Bánó
6. ročník
5 Michal Vanta
6 Nela Cápayová
14 Samo Klimko
16 Martina Klimková
17 Tamara Leláková
18 Ema Horska
19 Tomáš Plavčan
20 Sophia Parsons
28 Patrícia Kokavcová
29 Klára Kažimírová
30 Lívia Kubáneková
31 Adrian Sabol
32 Ema Marchevská
33 Alex Kašprišin
34 Martin Sopko
35 Vladimír Kravec
36 Lea Tkáčová
37Jana Žilková
7. ročník
20. Oliver Vozár
24. Vaľková
29.Kristínka Nedbalová
31Jakub Bryndza
8. Ročník
18. Filip Kudlák
30. Oliver Bánó
Ponožkový deň PF PU 2021 aj na "Šmeralke"
Naši kamaráti "druhostupniari" mali pravdu, bolo nás viac :). Aj "prvostupniari" si spomenuli na 21. marec, ktorý je svetovým dňom Downovho syndrómu. Aj tento rok, podobne ako minulý, sa v rámci spolupráce s pedagogickou fakultou zapojili do výzvy "Ponožkový deň PF PU 2021" a "obuli si na každú nôžku inú ponožku" - tak znela jednoduchá výzva. Aj napriek neľahkým časom sme takto spoločne mohli vyjadriť jednoduchým gestom podporu ľuďom s Downovým syndrómom.
P. učiteľky
Deň vody
V 1.C oblečení v modrých farbách - pretože modrá symbolizuje vodu, sme sa najprv porozprávali o dôležitosti vody. Následne sme na hodinách SJL a MAT vypracovávali pracovné listy, ako ináč - s tématikou vody. Pokračovali sme pokusmi - tie sa nám páčili najviac: Spočiatku sme si zafarbili vodu - aby sme ju lepšie videli. Potom sme urobili pokus, pri ktorom sa pôsobením vzduchu čelila voda. Následne sme vytvárali bubliny, ktoré zapríčinili, že sa voda dostala aj mimo pohára. Pomocou javu, ktorý nazývame absorbcia sme úspešne absorbovali vodu z obrusu. V závere sme sa porozprávali o dôležitosti neznečisťovania životného prostredia a túto aktivitu zavŕšili vypracovaním pracovného listu. Už teraz sa tešíme na ďalšie aktivity , ktoré budeme absolvovať o rok.
V súlade s témou Svetového dňa vody 2021, ktorou je: Čo pre Teba znamená voda?, sme si s deťmi z 3.B triedy vyskúšali inovatívne metódy brainstorming a cinquain. Zopakovali sme si učivo o ľudovej slovesnosti a dozvedeli sme sa ďalšie zaujímavosti o vode na našej planéte. Deti vytvorili pekné blahoželania vodičke k jej sviatku a nezabudli ani na slávnostný prípitok.
p. uč. S. Gáliková a L. Lissiouid
Oznam
Medzinárodný deň šťastia
Vedeli ste, že 20.marec je Medzinárodným dňom šťastia? Vyhlásila ho zaň OSN v r. 2012 na podnet Bhutánu, ktorý prosperitu krajiny meria ukazovateľom hrubého národného šťastia. K tomuto dňu je zverejňovaný aj rebríček najšťastnejších krajín sveta. Aj o tomto sme sa rozprávali so žiakmi 4.C, ale ešte viac sme diskutovali o takom obyčajnom ľudskom šťastí . Čo slovo šťastie pre nás znamená, čo si kto pod ním predstavuje, kedy sa cítime byť šťastní atď. Spoločne sme hľadali slová, ktoré sú s pojmom šťastie spojené a povedali sme si aj, čo môžeme robiť, keď je radosti menej.
S výzvou vyjadriť svoju predstavu šťastia boli oslovení aj žiaci 2.stupňa, ktorí nám v škole už veľmi dlho chýbajú. Tu sú ich odpovede:
Šťastie pre mňa znamená príjemný pocit keď urobím peknú vec, niečo dostanem alebo keď niekto urobí niečo pekné druhému alebo mu pomôže. (žiačka 5.roč.)
Pre mňa je šťastie už len to že som sa narodil, to že mám rodinu a ľudí ktorých mám rád, rodičov a kamarátov. Toto pre niektorých príde ako samozrejmosť ale keď sa nad tým zamyslíme žiadna samozrejmosť to nie je. Koľko ľudí nemá tieto “samozrejme” veci preto by sme podľa mňa mali prispievať na charity a tak robiť aj ostatných šťastných. (žiak 7.roč.)
Darina Bánociová
Každý z nás je unikát!
Aj táto veta by mohla byť heslom projektu, ktorý sa každoročne koná 21. marca a spája sa so Svetovým dňom Downovho syndrómu.
Prečo práve 21. marec? Dátum vôbec nie je náhodný a má svoju jasnú symboliku. Downov syndróm je totiž ochorenie spôsobené zhlukom 3 chromozómov práve na 21. chromozómovom páre.
Tento deň sa na znak oslavy ľudskej jedinečnosti nosia dve rozdielne ponožky. Táto výzva je určená všetkým, ktorí chcú prejaviť solidaritu a podporiť ľudí s Downovým syndrómom a ich rodiny. Zároveň rozširuje povedomie o tom, že ľudská individualita robí tento svet krajším, pestrejším a zaujímavejším
Ako inšpirácia vám môžu poslúžiť fotografie od vašich spolužiakov, ich rodinných príslušníkov a aj vašich pani učiteliek.
Tak nech nás je v už túto nedeľu viac!
- Macejová
Biologická olympiáda
Dňa 17.3.2021 sa v našej škole uskutočnilo online školské kolo biologickej olympiády kategórie D. Tentokrát si svoje vedomosti z biológie otestovali žiaci a žiačky 6. a 7. ročníka. Najviac sa darilo dvom dievčatám zo VII.A, ktoré postúpili do okresného kola.
1. miesto: Liliana Javorská
2. miesto: Kristína Nedbalová
Všetkým súťažiacim ďakujeme za účasť a postupujúcim držíme prsty v okresnom kole!
Alexandra Macejová a Martina Bryndzová
Chemické laboratórium v kuchyni
Žiaci 7. ročníka na dištančnom vzdelávaní rozhodne nezaháľajú. Pokusy a pozorovania realizujú doma. Učia sa rozoznať, kde prebehla chemická reakcia, kde fyzikálny dej, a tiež ako ovplyvňuje teplota vody rozpustnosť plynov. Niektorí svoje pozorovania zdokumentovali okrem tabuliek aj fotkami.
Vďaka,
Lýdia Valíčková
2. C privítala jar
Keďže jar sa už blíži, tak sa druháci z TND rozhodli ju poriadne privítať. Ako prvé sme sa venovali pracovným listom, ktoré nás naučili niečo nové o prvosienke, snežienke, tulipáne, narcise a podbeli, ale zároveň sme si zopakovali učivo slovenského jazyka z posledných mesiacov. Na výtvarnej výchove sme samozrejme pokračovali v téme a vytvorili sme krásne priestorové tulipány aj narcisy. Veríme, že sa aj ostatní potešia pohľadom na naše narcisy a tulipány.
Mgr. Juliána Sedláková
Čo sľúbili, aj splnili
Len nedávno sme informovali o tom, že deti z 3.E v rámci popoludňajších aktivít v ŠKD vyrobili spoločenské stolové hry pre svojich kamarátov z 1.C. Tí im na oplátku sľúbili vyrobiť logické pexeso. Na výrobe pexesa pracovali svedomito. Jeho finálnu verziu nájdete vo fotogalérii.
T. Škovránková, I.Wittnerová
Huncút v 2.C
Poslednú časť Huncúta sme venovali šarišským výšivkám a samozrejme krojom, ktoré sú na Šariši vyzdobené nádhernými výšivkami. Dozvedeli sme sa, že výšivky neboli najprv častou ozdobou odevov a textílií, ale časom sa udomácnili či už na šatkách, košeliach, opleckách, nohaviciach alebo zimných odevných súčiastkach. Šarišský obľúbený kvetový motív sme si „vyšili“ aj my pomocou farbičiek.
Po výšivke sme spoznali aj kroj z Krivian. Tento kroj, najmä v ženskom odeve má mnoho spoločných znakov s rusínsko-goralskými motívmi. V mužskom sviatočnom odeve sme si vymaľovali pamokovú košeľu, súkenné zdobené nohavice (chološne), krátky kožúšok (serdak) zdobený červenou irchou, sviatočný päťprackový opasok, čierny klobúk (kapeľuch), čiernu šatku a krpce. V ženskom odeve dlhú bavlnenú košeľu, brokátový živôtik, vrchnú sukňu z jednofarebného perkálu, čiernu perkálovú zásteru, brokátový čepiec s čiernou čipkou a krpce.
Popri maľovaniu sme sa naučili aj niečo nové o spracovaní ľanu, pradení, tkaní, farbení látok, resp. ako sa vlastne vyrába modrotlač.
Táto téma ľudových zvykov, tradícií, odevov, architektúry je nevyčerpateľná téma a určite v nej budeme pokračovať aj po skončení Huncúta.
Mgr. Juliána Sedláková
SlovITA - Lunch Invitation
Zo slovensko- talianskeho projektu SlovITA sme si dnes odhryzli ďalšiu porciu, a to doslova. Témou bola totiž gastronómia. Žiaci ochutnávali kulinárske poklady oboch krajín a zároveň spoznávali kuchyňu svojich kamarátov z talianskej školy Istituto Comprensivo Battipaglia-Salvemini, Battipaglia. Potom čo si učivo upevnili prostredníctvom aplikácie kahoot, si všetci sľúbili, že hneď ako to bude možné, tak sa spoločne stretnú a dobroty si vzájomne pripravia a ochutnajú.
Mgr. Adriána Lešigová, Ing. Katarína Tuhrinová
1.C - Moja obľúbená kniha
Keďže je marec- mesiac knihy, priniesli sme si svoje najobľúbenejšie knihžné tituly. Každý žiak povedal prečo je toto jeho najobľúbenejšia kniha, ktorá časť knihy sa mu najviac páči a prečo by danú knihu odporúčal svojim spolužiakom. Počas prestávky si žiaci podrobnejšie poprezerali knihy svojich spolužiakov , ktoré sa im najviac páčili. Takýmto spôsobom si rozšírili prehľad, a prehĺbili záujem o čítanie.Tr. uč. S. Gáliková
1.C Sviatok sv. Patrika
Dňa 17.3. si pripomíname Deň sv. Patrika. Je to Írsky sviatok, ktorý sa oslavuje nielen v Írsku, ale aj v iných anglicky hovoriacich krajinách. Anglický jazyk, tradície a zvyky sme si priblížili tancovaním írskych tancov, počúvaním piesní, ale aj videí, ktoré nám priblížili tento sviatok. P. učiteľka nás oboznámila s históriou tohto sviatku. Vyrobili sme si aj krásne čelenky, ktoré mali - ako inak, ako zelenú farbu, a samozrejme aj ďatelinkový trojlístok- jeden zo symbolov Dňa sv. Patrika.S. Gáliková
OK MOZ 5 a OK MOZ 9
Po úspešne absolvovanom domácom kole matematickej olympiády boli vyslaní za našu školu piataci a deviataci na okresné kolo MOZ. Tam si počínali veľmi dobre, stali sa úspešnými riešiteľmi a získali nasledujúce umiestnenia.
MOZ 5
1. miesto Matyas Dzurica 5.C
4.miesto Tobias Barnoky 5.C
4.miesto Alicia Gállová 5.C
4.miesto Eliška Brajerčíková 5.A
24.miesto Filip Fekete 5.C
26.miesto Kamila Vooková 5.C
27.miesto Sebastián Holovič 5.C
MOZ 9
5.miesto Renáta Ondziková 9.A
12.miesto Šimon Hajzuš 9.C
Blahoželáme !
Vyučujúce matematiky
Stále sme spolu
3.odd ŠKD v školskom roku 2020/2021 navštevuje 27 žiakov z tried 1.C a 3.E. Vzhľadom na súčasnú situáciu deti z týchto dvoch tried netrávia popoludní spoločné chvíle. Aj napriek opatreniam sme zostali spolu - myšlienkami a skutkami. Tretiaci vyrobili prvákom spoločenské hry. Prváci im na oplátku prisľúbili vyrobiť logické pexeso.
Mgr. Tamara Škovránková