Dňa 9. 10. 2023 zavítali žiaci 9. B do prešovského divadla VIOLA, aby sa zúčastnili zážitkového vzdelávania v oblasti ľudských práv a slobôd s názvom: Homo-Libertas-Lex. Vzdelávanie prebehlo v dvoch častiach. Prvou bola moderná divadelná hra inšpirovaná životným príbehom Hannah Arendtovej, nemecko-americkej politologičky a filozofky. Venovala sa množstvu tém, je považovaná za jednu z najvýznamnejších politických teoretičiek 20. storočia. V divadelnom predstavení sme ju spoznali ako cieľavedomú a racionálnu mladú ženu s vlastným názorom a otvorenou mysľou, ktorá túži žiť v slobodnom svete, študovať filozofiu a hovoriť pravdu. Hannah sa narodila v roku 1906 v Nemecku, no kvôli židovskému pôvodu musí v mladom veku opustiť vlasť a emigrovať do iných miest Európy. Krátky čas žije v Prahe, potom odcestuje do Paríža. Vo Francúzsku je zadržaná a uväznená spolu s inými nemeckými ženami v detenčnom tábore v meste Gurs na juhozápade Francúzska. Keď Hitler obsadí Francúzsko, Hannah opúšťa detenčný tábor a spolu s priateľmi emigruje do Spojených štátov amerických. V New Yorku sa stane novinárkou a tvorí zaujímavé reportáže. Jednou z nich je reportáž zo súdnej siene v Jeruzaleme, kde prebieha proces s vojnovým zločincom, Adolfom Eichmannom, jedným z hlavných organizátorov nacistického holokaustu a koncentračných táborov. Jej kniha Eichmann v Jeruzaleme vyvolá množstvo polemík a kontroverzií, kvôli autorkinej kritike konania židovských lídrov počas 2. svetovej vojny.
Hannah sa zaujíma o dodržiavanie ľudských práv a slobôd. Jej pozornosti neunikne monster proces s Miladou Horákovou v komunistickom Československu v 50-ych rokoch. V roku 1951 publikovala svoju významnú prácu – Pôvod totalitarizmu, v ktorej dokazuje, že fašizmus a stalinizmus zdieľajú intelektuálne a historické korene. Je autorkou mnohých kníh a prvou ženou, ktorá bola vymenovaná za profesorku na univerzite v Princetone. Zomrela v roku 1975 v New Yorku.
Druhá časť vzdelávania mala podobu diskusie s účinkujúcimi herečkami a pozvanou právničkou, ktorá v krátkej prednáške pripomenula žiakom problematiku ľudských práv a objasnila, ako sa právo človeka v praxi realizuje. Žiaci boli vtiahnutí do besedy formou aktivity s lístočkami, na ktoré napísali ľudské práva, ktoré by mali platiť v súčasnej spoločnosti. Zároveň argumentovali, prečo by mali tieto práva platiť. Potom žiaci hlasovali za ich prijatie alebo neprijatie. Veľa pritom diskutovali a počúvali sa navzájom.
Žiaci zažili naozaj nevšednú a inovatívnu formu vyučovania, ktorá aktivizuje učenie sa žiakov a zvyšuje ich záujem o štúdium. Téma a obsah zážitkového vzdelávania sa dotýkali všetkých humanitných predmetov a výchov, ktoré žiaci poznajú zo školy.
Ponúkam hodnotenie podujatia žiačkou 9. B, Kristínou Martonovou: „ Dnešný deň v divadle sa mi veľmi páčil. Bolo tam príjemné prostredie, cítila som sa veľmi dobre. Herečky, ktoré účinkovali boli sympatické. Zaujal ma príbeh Hannah a jej rovesníčok počas okupácie, v čase 2. svetovej vojny. Páčilo sa mi, akým spôsobom hrali a prezentovali divadelné umenie. Boli šikovné, obdivovala som ich hereckú reč na javisku, ich štýl vyjadrovania a spôsob, akým vyrozprávali udalosti a príbehy ľudí z minulosti. Dobre vymysleli scénu s kabátmi, to sa mi páčilo najviac. Je veľmi zaujímavé, kam sa doba posunula a ako to bolo kedysi pred sto rokmi. Podľa mňa, by mal mať každý právo na to, čo je preňho v živote dôležité .V kaviarni bola úžasná atmosféra, zaujímavé reakcie a odpovede na papieriky. Ďakujem za príjemný zážitok.“
Autorka príspevku: PhDr. Andrea Mladá
Foto