Prosím, prilep tam aj foto z druhého mailu, nechce mi to zazipsovať. Ďakujem.V stredu žiaci 5.B a 7.C navštívili Gréckokatolícku charitu v Prešove. A nebolo to len. Všetko ste spôsobili vy, milí naši žiaci a vaši skvelí rodičia. Počas zbierky cestovín sme vyzbierali odhadom 150 kilogramov pre ľudí v núdzi.V dnešnej dobe je dobrovoľníctvo veľmi potrebné a chceli sme vidieť, ako to funguje naozaj. P.Futejová a p Peštová z Gréckokatolíckej charity v Prešove nás srdečne prijali, vysvetlili žiakom princíp dobrovoľnej pomoci a ukázali žiakom, ako vyrobiť včelobaly. Na oplátku im piataci vyrobili papierové včielky a siedmaci včelie pozdravy. Potom sme sa presunuli do centra Prešova a po upršanej prehliadke historických pamiatok žiaci riešili vedomostný kvíz.Ďakujeme za možnosť navštíviť priestory Gréckokatolíckej charity a radi pomôžeme aj nabudúce.P.S.: Celý kruh sa uzavrel v stredu popoludní, keď pre cestoviny prišla biela dodávka.Ďakujeme.Viac fotografií na FB našej Šmeralky.triedne učiteľky Bryndzová, Lešigová
PRÍBEHY DO KAMEŇA ODETÉ
„...na veľkých umelcov by sa nemalo zabúdať...“
24.10.2023 si žiaci VII.A, VII.B, VIII.C vychutnali netradičnú hodinu výtvarnej výchovy, dejepisu a literatúry v podobe divadelného predstavenia vo Viole pod názvom Príbehy do kameňa odeté o sochárke Olene Mandičovej.
Meno neznáme, ale úzko prepojené s Prešovom. Bola prvou ženou na Slovensku, ktorá sa začala venovať monumentálnej plastike. O jej ťažkom osude vyrozprával v retrospektíve Olenin mŕtvy otec, učiteľ.
Pre ženu bolo mimoriadne ťažké presadiť sa medzi sochármi – mužmi. Jej návrhy na sochu T.G.Masaryka, prvého československého prezidenta, oslovili najviac a tu sa začína jej monumentálna tvorba. S Prešovom je späté súsošie Alexandra Duchnoviča, ktoré dnes stojí na Duchnovičovom námestí.
Predstavenie bolo interaktívne, žiaci sa aktívne zapájali a zábavnou formou sa zároveň učili. Po predstavení nasledovala diskusia s lektorkou. Žiaci sa správali ukážkovo, za čo si zaslúžia pochvalu.
M. Grocká
Talentovaná tenistka
Naša žiačka Zoe Hanzo zo 7.C triedy začala s tenisom ako 6-ročná. Na začiatku trénovala 2x týždenne, neskôr sa jej tréningový režim zmenil na každodenný, pretože chcela súťažiť.
Po niekoľkých mesiacoch trénovania si skúsila svoj prvý turnaj. Zapáčilo sa jej súťaženie, súperenie a vyhrávanie na turnajoch a najmä keď vyhrávala so staršími a skúsenejšími súperkami.
Najprv hrávala len na Slovensku, ale potom začala súťažiť aj v Českej republike, kde sa sa na turnaji prebojovala až do finále a od minulého roka sa zúčastňuje aj medzinárodných turnajov.
Už tretí rok je v kategórii dvojhier v top 5 na Slovensku.Držíme prsty!
tr. uč. Adriána Lešigová
Mesiac úcty k starým rodičom
Na našich starkých si spomenuli (a to nielen v októbri) aj naši najmenší, prváci zo všetkých tried. Tento mesiac sme venovali myšlienkam na nich, na ich lásku, trpezlivosť, ochotu pomôcť a často aj na chutné dobroty z ich kuchyne, či nejaký zážitok z výletov alebo aj majstrovanie. Pre žiakov boli pripravené rôzne pracovné listy, v ktorých sme tvorili puzzle, príbeh, rozprávali sa o záľubách ich dedkov a babiek. Ale určite najväčší úspech mali darčeky, ktoré žiaci pripravili a odovzdali doma vo svojich rodinách.
tr. učiteľky 1. ročníkov
Deň jablka a plné brušká
Jesenné obdobie si nevieme predstaviť bez zdravých jabĺčok. A v našej triede ani bez chutných maškŕt z nich. Či sušené, pečené, varené - všetky boli na zjedenie. Naše mamky, babky, ale i ockovia nám pripravili na deň jablka 20.10.2023 tie najchutnejšie dobroty. V zdravej téme sme pokračovali počas celého dňa a ochutnali sme aj niektoré slovenské prírodné minerálne vody, o ktorých sme sa učili na vlastivede. A s plnými bruškami sa nedá robiť. A ani rozmýšľať. Tak sme teda zdravo oddychovali.
4.E a tr.uč. Ľ. Plavčanová
Október - mesiac úcty k starším
Mesiac október sa nesie v duchu úcty k starším. Každé dieťa je vďačné za svojho starého rodiča a nie je to inak ani v prípade detí z 1. oddelenia v ŠKD. Do prípravy darčekov pre svojich blízkych sa pustili s veľkou radosťou až nadšením. Preto verím, že srdiečka obdarovaných potešili. Pri trénovaní strihania s nožnicami sme tiež mysleli na starých rodičov a vytvárali sme ich portréty. Deti kreslili aj obrázky, na ktorých znázornili ako s babkou a dedkom trávia spoločné chvíle. Následne svoje kresby opísali a pri rozprávaní spomenuli aj veľa iných spoločných zážitkov.
Preto milá babka a milý dedko, ďakujeme, že Vás máme.
1. oddelenie v ŠKD a Ambrová
Pasovanie prvákov do Školského klubu detí
V piatok 20.10.2023 sme mali v Školskom klube detí rozprávkových hostí. Prišiel nás navštíviť kráľ s kráľovnou spolu so svojim sprievodom. Kráľovná sa deťom prihovorila básničkou a kráľ si pre ne pripravil úlohy. Ich plnením museli deti preukázať svoju bystrosť a šikovnosť. Posledná úloha bola najdôležitejšia a najvážnejšia. Deti skladali sľub vzorného žiačika, klubáčika. Po úspešnom zvládnutí všetkých skúšok, kráľ vyjadril hrdosť na prváčikov. Následne ich slávnostne kráľovským mečom pasoval za právoplatných členov Školského klubu detí. Kráľ ukázal aj svoju štedrosť, keďže so sebou priniesol aj poklad. Každého nového člena obdaroval pamätným listom, sladkými dobrotami a farebnými školskými pomôckami. Nezabudol ani na detskú hravosť. Deťom podaroval aj kráľovskú listinu s veselými úlohami. Ďakujeme vznešenej návšteve za netradičné a obohacujúce popoludnie.
Martina Ambrová, Iveta Ivanová, Janka Mikulová
Earth Rangers zo ZŠ Šmeralova získali certifikát národnej kvality v eTwinning
Národná podporná organizácia v každej krajine hodnotí žiadosti škôl o udelenie Národného certifikátu kvality. Všetky projekty sa hodnotia podľa piatich kritérií. Sme veľmi radi, že náš prvý eTwinningový projekt, ktorý bol realizovaný v šk. roku 2022/2023 bol ocenený Certifikátom národnej kvality eTwinning. Srdečne blahoželáme všetkým mladým aktérom projektu Earth Rangers, ďakujeme za spoluprácu rodičom, spolužiakom a kolegom, našim skvelým partnerským školám zo Slovenska, Francúzska a Turecka, eTwinningu a všetkým fanúšikom a podporovateľom.
Šťastní "Earth Rangeri" a p. uč. Monika Kormaníková
Medzinárodný eTwinningový projekt StoryConnect
Po štartovnej skúsenosti v minulom školskom roku pokračujeme s mladšími školákmi v eTwinningových projektoch aj v šk. roku 2023/2024. Do projektu StoryConnect je zapojených 21 škôl z 12 krajín. Zameriavajú na rozvíjanie čitateľskej gramotnosti prostredníctvom príbehov. Cieľom projektu je zapojiť žiakov do výučby jazyka cez objavovanie a zdieľanie pribehov. Deti budú participovať v kolaboratívnych aktivitách so žiakmi z iných krajín, a tak rozvíjať vlastné jazykové zručnosti, kultúrne povedomie, vzťah k čítaniu a knihám a v neposlednom rade posilňovať medziľudské porozumenie. Doposiaľ sa nám podarilo vytvoriť spoločné úvodné predstavenie sa a kolaboratívne slogany o knihách. Tešíme sa na ďalšie aktivity.
Monika Kormaníková a mladí "eTwinners"
Mesiac úcty k starším
Žiaci 3.A, B, D si na vyučovaní pripomenuli význam starých rodičov v našom živote. Rozprávali veselé príhody, ktoré s nimi zažili, zamysleli sa nad tým, že aj babka a dedko boli kedysi deťmi a chodili do školy. Deti si pripravili pre starých rodičov aj milé darčeky a poďakovania za ich lásku a starostlivosť.
Mgr.Jana Talianová
Exkurzia v Krajskom múzeu
Dňa 12.10.2023 sa uskutočnila exkurzia v Krajskom múzeu v Prešove, ktorej sa zúčastnili žiaci 6. B triedy. Exkurzia nadväzovala na aktuálne učivo občianskej náuky v šiestom ročníku. Žiaci absolvovali výučbu v múzeu, kde im pani sprievodkyňa urobila prednášku o histórii regiónu Šariš a hlavne mesta Prešov. Po absolvovaní prehliadky múzea nasledovala návšteva kľúčových objektov v historickom centre mesta. Žiaci vyjadrili pozitívne ohlasy na túto netradičnú hodinu a opätovne sa potvrdilo, že lepšie je raz vidieť ako stokrát počuť.
Lupták Horvátová
Hodina občianskej náuky v múzeu
Dňa 19.10.2023 sa žiaci 6. D zúčastnili exkurzie v Krajskom múzeu v Prešove. Medzi nosné témy Občianskej náuky šiesteho ročníka patrí aj učivo o regióne, v ktorom žijeme. Z tohto dôvodu sa hodina odohrala v teréne. V prvej časti exkurzie žiaci absolvovali vychádzku po centre mesta, kde navštívili historicky významné objekty a v druhej časti sa už výučba odohrávala v múzeu. Po odbornom výklade a prehliadke expozície nasledovali početné žiacke otázky. Žiaci zhodnotili exkurziu kladne ako zaujímavú a poučnú, páčilo sa im, že sa naučili nové informácie, najmä o tom, čo sa dialo v minulosti v našom regióne Šariš.
Lupták Horvátová
Pracovné ponuky
Aktualizovali sme modul Pracovné ponuky
Lucie Décosse, judoka, zlatá olympijská medailistka na Šmeralke
Pri príležitosti blížiacich des Jeux Olympiques de Paris 2024 Francúzsky inštitút na Slovensku pripravil výnimočnú a exkluzívnu videokonferenciu pre žiakov francúzskeho jazyka, online stretnutie so zlatou olympijskou medailistkou v džude - Lucie Décosse.Lucie zodpovedala zvedavé otázky žiakov a ukázala nám zlatú medailu z Letných olympijských hier 2012 v Londýne. Dozvedeli sme sa, že aj vďaka tomu, že nikdy nemala vážne zranenie, jej profesionálna kariéra džudistky trvala 13 rokov! Momentálne sa venuje 2-ročnej dcérke, aktívne nešportuje, rekreačne behá a bicykluje. O svojej kariére napísala autobiografiu.Ďakujeme za túto príležitosť.francúzštinári z 8.C a p.učiteľka Bryndzová
Školské kolo Technickej olympiády
Dňa 11.10.2023 prebehlo online školské kolo TO. Dnes už poznáme postupujúcich. V kategórii A (8. a 9.ročník)postupuje do OK dvojica žiakov z 8.A: Damián Hrabčák a Samuel Miščík. V kategórii B ( 5. až 7.ročník) postupuje prvý z úspešných riešiteľov Michal Vincent Otčenáš z 5.A triedy.
p.uč.Šibová
Prírodovedná exkurzia – Brno
V dňoch 10. a 11. októbra sa žiaci 8. ročníka našej školy zúčastnili Prírodovednej exkurzie v Brne. Z Prešova sme odchádzali v skorých ranných hodinách, no ani to neubralo na veselej nálade v autobuse. Našou prvou zastávkou v Brne bolo vedecké centrum Vida park, kde si žiaci mohli prezrieť exponáty a overiť javy a zákony fyziky, chémie, matematiky a biológie. Súčasťou bol aj výukový program „Srdce na dlani“, kde si žiaci pod vedením lektorov zopakovali svoje vedomosti o obehovej sústave a srdci, fonendoskopom počúvali tlkot vlastného srdca a nakoniec pitvali bravčové srdce. Všetci sme to statočne zvládli. Nasledovala prehliadka hradu Špilberg, kostola sv. Petra a Pavla a námestia mesta Brno. Na námestí nás svojím tvarom upútal Brněnský orloj. Nasledujúci deň sme sa autobusom presunuli do severnej časti Moravského krasu, kde sme navštívili Punkevní jeskyně. Prehliadku jaskyne sme absolvovali tzv Suchou cestou, kde sme zošli až na dno priepasti Macocha. Nasledovala Vodní cesta - plavba na loďkách po rieke Punkvě. Zo Skalního mlyna sme sa vydali na cestu domov. Domov sme dorazili síce unavení, ale plní dojmov a nezabudnuteľných zážitkov.
A čo na to žiaci? Z denníka exkurzie vyberáme:
Amy Žigmundová – Za mňa to bolo úžasné, boli to 2 dni plné poznávania, zábavy a radosti. Ďakujeme za túto krásnu príležitosť navštíviť Brno pani učiteľke Fechovej.
Simona Mačugová – Exkurzia bola super, skvelý zážitok. Najviac sa mi páčila plavba loďkou po rieke Punkva v priepasti Macocha. Exkurzia by mohla byť aj dlhšia.
Vivien Madziková – Za mňa bola exkurzia veľmi pekná, poučná a zaujímavá. Aj organizácia bola super. Pani sprievodkyňa so zeleným dáždnikom bola veľmi milá.
Lilien Hamborská – Exkurzia bola super. Program bol dobre zostavený, veľmi sa mi to páčilo. Škoda, že to bolo tak krátko.
Slavomír Leško – Bola to výborná a náučná exkurzia. Bol tam super kolektív spolužiakov a učiteľov, bola tam sranda. Ďakujeme.
E. Fechová, M. Bryndzová, Z. Bergmanová
Ako langoše zo Šmeralky očarili PKO
Tak ako každý rok, aj tento rok, pri príležitosti Svetového dňa výživy kuchárky prešovských škôl a školských zariadení opäť predviedli svoju kreativitu a zručnosti pri príprave chutných a oku lahodiacich jedál. Témou aktuálneho ročníka boli: Cesnak, cibuľa a bylinky.
Naše tety kuchárky sa popasovali s náročnou výzvou. Okrem skvelej tvarohovej peny s levanduľou a bezlaktózového jemného ovocného šalátu s bazou čiernou pripravili slané osúchy s cesnakom, teda langoše. A práve langoše zo Šmeralky získali jednu z cien poroty! A rýchlo sa po nich zaprášilo...
Srdečne blahoželáme a prajeme našej kuchyni veľa spokojných stravníkov.
MVsAZ žiaci 4.kolo
4. záverečné kolo Majstrovstiev Východoslovenského atletického zväzu rozhodlo o konečnom umiestnení.
Naši chlapci vstupovali do štvrtého kola súťaže družstiev mladších žiakov so stratov hlavných bodov ale dokázali sa motivovať k dobrým výkonom a dosiahli viaceré osobné rekordy. Dievčatá boli po troch kolách na 2. mieste. Pred záverečným kolom však ich pozíciu nebezpečne atakovali až dva kluby: ŠŠK J. A. Komenského Bardejov a AK Slávia TU Košice. V sobotu 14.10 po zrušenom kole kôli počasiu sa naše družstvo mladších žiakov umiestnilo na druhom mieste, po štyroch kolách to však na medailu z Majstrovstiev Východoslovenského atletického zväzu nestačilo. Dievčatá síce v sobotu skončili štvrté, celkovo sa ale v súťaži umiestnili na peknom treťom mieste.
Ďakujeme všetkým ktorí prispeli k tomuto úspechu akýmkoľvek bodovým ziskom v 4 kolách. Naším športovcom prajeme veľa ďalších úspechov a ďakujeme za úspešnú reprezentáciu školy.
Sedláková Mária
Svetový deň výživy
Svetový deň výživy je jedným z medzinárodne uznávaných dní podľa Svetovej zdravotníckej organizácie. Každoročne poukazuje na problematiku globálnej potravinovej bezpečnosti a nedostatku či dostupnosti potravín vo svete. Cieľom je znížiť celkovú chudobu a počet podvyživených ľudí vo svete. Deň 16. október ako Svetový deň potravy alebo Svetový deň výživy sa zapísal do dejín už v roku 1979 a je uznávaný vo viac ako 150 krajinách po celom svete, vrátane Slovenska.
Zdravá alebo racionálna výživa obsahuje správny pomer základných zložiek potravy: bielkovín, tukov, cukrov, vitamínov a minerálnych látok. Výživa veľmi ovplyvňuje zdravotný stav človeka. Vedeli ste, že medzi zásady zdravej výživy patrí pravidelná strava, aspoň 5x denne (raňajky, desiata, obed, olovrant, večera), zníženie príjmu soli na 5 g denne, obmedzenie cukru, denná konzumácia ovocia a zeleniny (5 porcií) a dodržiavanie pitného režimu? Nesprávnou výživou si sami spôsobíme zdravotné problémy. Následky nesprávnej výživy detí a mládeže sa môžu prejaviť poruchami rastu a vývinu, vznikom obezity, zubného kazu, chudokrvnosti alebo ochorením srdca. Dieťa získava stravovacie návyky a postoje k jedlu v rodine, ak rodina vedie dieťa k správnym stravovacím návykom, zdravá výživa sa môže pre dieťa stať úplne prirodzenou. Na správny prísun jednotlivých živín v školskej jedálni dbajú naše tety kuchárky a pani vedúca školskej jedálne. Aj im patrí naša vďaka za čerstvý a vyvážený obed. Nie každý z nás má však možnosť pochutiť si každý deň na zdravom a teplom obede. V Prešove prebieha viacero dobrovoľných zbierok a naša Šmeralka sa rozhodla vyzbierať trvanlivé cestoviny pre grécko-katolícku charitu v Prešove. Dobrovoľná zbierka bude prebiehať vo vestibule školy od 16.10.2023 do 20.10.2023.Pevne verím, že sa nám podarí vyzbierať aspoň 100 kilogramov trvanlivých cestovín, ktoré zasýtia hladné žalúdky ľudí v núdzi.Ďakujeme.Martina Bryndzová, primárna prevencia