Žiaci 8. A, 8. C a 8. E navštívili priestory Centra regionálnych dokumentov Krajskej knižnice P. O. Hviezdoslava v Prešove na Hlavnej ulici 139, aby lepšie spoznali veľkú osobnosť slovenských dejín, Ľudovíta Štúra, jazykovedca, publicistu, učiteľa, kodifikátora spisovnej slovenčiny, politika, básnika, polyglota a charizmatického človeka, ktorý dodnes inšpiruje mnohých Slovákov.
Autorka elektronickej prezentácie, Mgr. Andrea Sivaničová, použila autentické primárne zdroje informácií zo súčasných slovenských archívov. Vďaka súkromnej korešpondencii, novinovým článkom, memoárom, maľbám, portrétom, dagerotypom a iným dokumentom sme sa dozvedeli zaujímavé detaily zo života Ľ. Štúra.
Obdivovali sme jeho rukopisy z čias štúdií v Rábe, Prešporku i v Halle, spoznali sme Máriu Pospíšilovú z Hradca Králové, do ktorej sa zaľúbil ako mladý dvadsaťpäťročný študent, keď sa starala o jeho zlomenú ruku po páde zo schodov, aj Adelu Ostrolúcku, vzdelanú šľachtičnú, ktorá konverzovala so Štúrom po francúzsky a maďarsky, no požiadala ho, aby ju učil hovoriť aj po slovensky.
Veľmi zaujímavé bolo čítanie trojjazyčného súdneho zatykača, vydaného na Štúra, Hurbana a Hodžu v revolučných rokoch 1848 – 1849.
Žiakom sa prednáška v knižnici páčila a radi sa do nej vrátia o rok, aby si vypočuli prednášku o P. O. Hviezdoslavovi.
Pripájam hodnotenie podujatia žiakmi 8. E:
Soňa Sedlačková: „Prednáška sa mi páčila. Dozvedela som sa veľa zaujímavých informácií o Ľudovítovi Štúrovi, o jeho povahe, živote a tvorbe. Tieto poznatky využijem aj na strednej škole, keď sa o ňom budeme znova učiť. Vďaka prednáške som pochopila zmysel básne Rozžehnaní, ktorú Ľ. Štúr napísal svojej milovanej Maríne Pospíšilovej. Mal vtedy len dvadsaťpäť rokov.
Daniela Hromjáková: Očakávala som, že prednáška bude o tom, čo už vieme o Ľ. Štúrovi, ale napokon sa ukázalo, že sme sa dozvedeli nové a zaujímavé informácie. Napríklad to, že Štúr ovládal 12 jazykov alebo to, že okrem Márie Pospíšilovej mal neskôr aj druhú lásku – Adelu Ostrolúcku. Ak sa Štúr na niekoho veľmi nahneval, nepoužil hrubú nadávku, ale namiesto vulgarizmu nazval človeka: „Ty koža jedna hnusná!“ Bolo to zaujímavé a poučné.
Autorka príspevku: PhDr. A. Mladá