Žiaci deviateho ročníka navštívili Krajské múzeum v Prešove. Využili možnosť alternatívnej výučby v programe ŠKOLA V MÚZEU, ktorého cieľom je zatraktívniť vyučovací proces. Absolvovali sme tri rôzne vyučovacie hodiny:
Prvá hodina: Život vo vojne – druhá svetová vojna
Táto hodina nám priblížila ako Prešov zasiahla druhá svetová vojna, pozornosť bola venovaná taktiež Slovenskému národnému povstaniu a pôsobeniu partizánskych jednotiek na území Prešova až po oslobodenie regiónu od nemeckých vojsk. Nemôžeme zabudnúť na zaujímavú ukážku zbraní, munície či oblečenia.
Druhá hodina: Ničivé požiare v histórii Prešova
Žiaci sa dozvedeli, že táto expozícia vznikla ako výsledok celoživotného zberateľského úsilia Prešovčana Pavla Košíka. Okrem ťažkej požiarnej techniky obsahuje rôzne súčasti hasičskej výzbroje, ako sú kožené či plátenné vedrá, vodné pušky, barlové a vedrové striekačky, trhacie háky, prúdnice a hadice, sacie koše, hasiace prístroje, dýchacie a kyslíkové prístroje, dymové a plynové masky, signalizačné a spojovacie zariadenia a i. Výraznými hasičskými symbolmi sú zástavy a dobový hasičský výstroj – prilby, uniformy, opasky, sekerky, samaritánske či zdravotnícke pomôcky a pod.. Dobové záznamy nám hovoria o priebehu a následkoch požiarov v Prešove, zmeny požiarnych štatútov v preventívnych opatreniach a organizovaní hasičstva.
Tretia hodina: Prešovská lekáreň U sv. Trojice
Krajské múzeum v Prešove sprístupnilo novú stálu expozíciu originálnej prešovskej lekárne U sv. Trojice. Dozvedeli sme sa, že mesto Prešov sa môže pýšiť hneď niekoľkými významnými osobnosťami z radov lekárnikov. Mená ako Ján Samuel Gertinger, Ján Adam Reiman, Ján Weber, ale aj Karol Divald sú pevne späté s prešovskými lekárnickými dejinami. Ďalšie informácie sa týkali vývoja liečiteľstva na našom území, dejín prešovskej lekárne U sv. Trojice, analýza nábytku lekárne a jej vybavenia – celá hodina sa odohrávala v expozícii lekárne.
Dozvedeli sme sa informácie, ktoré sme nevedeli a pripomenuli si veci, o ktorých sme sa už učili. Krajské múzeum ponúka aj iné zaujímavé témy, ktoré si určite v budúcnosti vypočujeme.
vyučujúce dejepisu Janka Beľušková, Silvia Revická