Dňa 23. 9. 2022 sa v dopoludňajšom čase v priestoroch školy konala beseda so známou autorkou fantasy literatúry - Nataljou Ščerba. Zavítala do Prešova ako hosť 17. ročníka festivalu PREŠOV ČÍTA RÁD.
„Nikdy som nepovažovala fantastiku za odklon od reality. Mojimi hrdinami sú tínedžeri. To je vek prechodu z detstva do dospelosti, kedy sa vytvára charakter a svetonázor a prostredníctvom literatúry je možné formovať ich osobný rast a vnímanie nášho mnohostranného reálneho sveta. Hlavnou témou mojich kníh je teda dospievanie, prijatie zodpovednosti za seba a samozrejme priateľstvo.''
Natalja prežila detstvo v Rusku, odkiaľ sa s rodinou presťahovali na západnú Ukrajinu. Mala od mladosti túlavé topánky a túžila slobodne spoznávať život ľudí aj v iných krajnách. Istý čas žila v Prahe a momentálne žije s rodinou v Bratislave. Život na Slovensku sa jej veľmi páči. Povedala, že Slováci sú mimoriadne srdeční a našla si tu veľa priateľov.
Natalja sa živí písaním už sedemnásť rokov a jej cesta k úspechu vôbec nebola jednoduchá. Písať začala ako pätnásťročná, najprv len sama pre seba, neskôr pre pobavenie spolužiakov. Im bol určený útly rukopisný román o geografičke – mimozemšťanke. V roku 2005 publikovala svoj fantastický príbeh Na dne a o tri roky debutovala prvou časťou trilógie o dobrodružstvách karpatskej čarodejnice Byť čarodejnicou, za ktorú zozbierala niekoľko ocenení. Po piatich rokoch vydala tajomnú mestskú fantasy Falošný svet o konfrontácii dvoch magických národov – Astrov a Lunetikov. Za tento román dostala Cenu Eurokol 2010 v kategórii Najlepší mladý fantasta Európy. Na vrchol fantasy literatúry ju priviedla šesťdielna séria Časodejovia o kúzelníkoch, ktorí vedia čarovať s časom, pričom čas nie je deštruktívnou, ale magickou a tvorivou silou. Tento príbeh písala päť rokov a rovnako dlho sa ho pokúšala aj vydať. Vydavateľstvá ju však odmietali s tým, že je to veľmi dobré, no komerčne neúspešné, nech radšej píše o upíroch. Natalja odmietla, lebo nemá rada upírov. Šla ďalej svojou umeleckou cestou, inšpirovaná krásami karpatskej prírody a ľuďmi, ktorí v nej žijú.
Jej húževnatosť a trpezlivá práca, ktorú vždy podporoval aj jej manžel, vyústili do veľkého úspechu, keď sa prihlásila do veľkého konkurzu vydavateľstva Rosman, ktorý spomedzi troch tisíc prihlásených vyhrala a s príbehom Hodinový kľúč pre Vasilisu získala aj cenu Grand Prix Novej detskej knihy v kategórii Dobrodružstvo a Fantasy. Hlavní hrdinovia, dcéra mocného mága Vasilisa a jej priateľ Feš, si získali státisíce fanúšikov. Celá séria bola niekoľkonásobne ocenená, pripravuje sa jej filmové spracovanie.
Autorka príspevku: PhDr. Andrea Mladá
Foto