Dňa 9. 12. 2022 žiaci 8. B zažili nevšedný deň v priestoroch Krajského súdu v Prešove na Hlavnej ulici 22. Cieľom návštevy bolo spoznať kompetencie krajského súdu v Prešove, vidieť a lepšie pochopiť kde a ako pracujú sudcovia a súdni úradníci. Návšteva sa uskutočnila vďaka hovorkyni Krajského súdu, pani Bc. Ivane Petrufovej a jej kolegom, ktorí ochotne vyhoveli našej požiadavke spoznať teoretické učivo v predmete občianska náuka priamo v praxi.
Ešte pred príchodom pani Bc. Petrufovej sme všetci prešli bezpečnostnou kontrolou na vrátnici. Nik nesmel mať pri sebe nebezpečné kovové predmety. Po krátkej chvíli čakania pri vyzdobenom stromčeku a lavičkách prišla naša hostiteľka a zároveň sprievodkyňa - pani Bc. Ivana Petrufová. Uvítala nás a predstavila seba a svojich dvoch kolegov, uniformovaných pracovníkov bezpečnostnej služby.
Spoločne sme vstúpili sme do troch rôznych pojednávacích miestností, aby sme spoznali ako prebieha pojednávanie na súde. Spoznali sme zasadací poriadok – miesto pre sudcu, prokurátora, svedka a obhajcu. Videli sme aj miestnosť pre vypočúvanie maloletých detí, ktorá bola zariadená ako obývacia izba.
Navštívili sme aj Eskortu, čakáreň pre nebezpečných páchateľov trestnej činnosti, pred vstupom do pojednávacej miestnosti. Pracovníci bezpečnostnej služby nám tu predviedli ako používajú donucovacie pomôcky – obušok a putá.
Potom sme navštívili kanceláriu vedúcej probačného a mediačného dohľadu. Dozvedeli sme sa o elektronických monitorovacích zariadeniach pre odsúdených, ktorí si odpykávajú ľahšie tresty vo forme domáceho väzenia.
Odtiaľ sme vyšli sme po modernom sklenenom schodisku, aby sme z výšky cez priehľadné steny mohli obdivovať krásne vnútorné átrium budovy paláca, jeho zrekonštruované okná a fasády. Dozvedeli sme sa o histórii rodiny baróna Klobušického, ktorý postavil dvojpodlažný neskorobarokový palác v roku 1756. Súčasťou paláca bol pôvodne aj rozsiahly francúzsky park, siahajúci k niekdajším východným hradbám. Na vonkajšej fasáde môžeme dodnes obdivovať bohato dekorovanú štukovú výzdobu s figurálnymi motívmi od talianskych majstrov.
V závere netradičného vyučovania sme vošli do priestoru, venovaného histórii súdnictva v Prešove po vzniku Československa v roku 1918. Na vystavených paneloch a vo vitrínach sa ukrývali najstaršie dokumenty a fotografie z čias prvej republiky, slovenského fašistického štátu počas 2. svetovej vojny a povojnovej komunistickej éry. V jednej vitríne sme mohli vidieť predmety, pochádzajúce z trestnej činnosti, ktoré pomohli usvedčiť páchateľov zo spáchania trestného činu.
Autori príspevku: PhDr. Andrea Mladá a žiaci 8.B
Foto