O osude Anny Frankovej sa mali možnosť dozvedieť naši žiaci 9.C triedy vďaka putovnej výstave, ktorá bola nainštalovaná v priestoroch Evanjelického kolegiálneho gymnázia.
Sprievodcami po výstave boli samotní študenti gymnázia, ktorí vtiahli žiakov do medzivojnového obdobia a druhej svetovej vojny, cez životný príbeh Anny Frankovej. Nemecké dievča židovského pôvodu, ktoré sa spolu so svojou rodinou ukrývalo pred nacistickým prenasledovaním v tajných priestoroch domu v Amsterdame. Svoje myšlienky a pocity si v úkryte zapisovalo do denníka, ktorý sa po jej smrti stal svetoznámym.
Výstava sa zaoberala nielen problematikou obdobia druhej svetovej vojny a historickou faktografiou, ale aj otázkou diskriminácie v minulosti i súčasnosti na základe rôznorodých kritérií – rasových, náboženských, etnických a podobne. Panely dodávali výkladu správnu atmosféru. Vzájomne sa študenti a žiaci dopĺňali, kládli si otázky a nakoniec sa aj zahrali.
Deviataci využili jedinečnú príležitosť, aby si netradičnou formou prehĺbili vedomosti o tematike holokaustu a rozšírili si poznatky o veľmi ťažkom období v dejinách ľudstva.
Janka Beľušková