Nadaní štvrtáci z Prešova veľmi radi čítajú a spoznávajú slovenské mestá. Po úspešnom projekte Výlety za „päťku“, v rámci ktorého spoznávajú Prešovský kraj, sa rozhodli spoznať (aj) ďalšie nemenej zaujímavé mestá z celého Slovenska, a to čítaním, zbieraním informácií, pozeraním dokumentárnych filmov i písaním slohových prác a vytváraním prezentácií. Po stopách mesta spätého s baníctvom, baňami a mnohými náleziskami drahých kovov sa vybrali nadaní žiaci základnej školy na Šmeralovej ulici v Prešove v rámci projektu Spoznávame Slovensko.
Banská Štiavnica je historické mesto na strednom Slovensku. Mesto je známe ťažbou kovov (najmä striebra) a patrí do zoznamu Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva.
História hovorí o nezvyčajnej udalosti, ktorá zmenila život kraja pod Sitnom. Na počiatku tohto príbehu stojí povesť o pastierovi a čarovných jašteričkách, čo premenili všetko na zlato. Tie ukázali cestu, z ktorej vznikol bohatý kraj Banskej Štiavnice.
Nádherný príbeh mesta sa spája s mestským hradom. Návštevníkom mesta Banská Štiavnica zaiste neunikne Starý zámok, ktorý dominuje nad centrom mesta a okolitou krajinou. Vznik Nového zámku sa spája s obavami z tureckých nájazdov a poskytuje krásny výhľad na historické centrum mesta a okolitú krajinu. V strede mesta nájdeme Kostol sv. Kataríny, mohutnou je stavba dnešného farského Kostola Nanebovzatia Panny Márie a medzi najväčšie stavebné celky patrí Komorský dvor. Jedinečný stavebný a krajinársky komplex tu vznikol v polovici 18. storočia podľa projektu jezuitského pátra Františka Pergera. Zoskupenie 23 samostatných objektov rozložených v prírodnom prostredí na svahu kopca predstavuje Kalvária.
V Banskej Štiavnici nájdete Slovenské banské múzeum (Expozície v Komorskom dvore, Hellenbachovom dome i na Novom zámku, Expozície na Starom zámku, Banské múzeum v prírode), pozostatky banskej činnosti na vrchu Staré mesto, vrch opradený bájami – Sitno, a potešia i vychádzky po starých banských jarkoch, premyslene vedených terénom s minimálnym stúpaním.
Okrem spomínanému príbehu o štiavnických jašteričkách sa mesto spája s množstvom ďalších príbehov dokumentujúcich dejiny mesta Banská Štiavnica. O tom, ako krásna Barbora Rösselová osudu sa neubránila a musela žobrať, O tajomnom potomkovi Keltov, O mníchovi na hrádzi veľkej vodárenskej nádrže, O Banskoštiavnickej Kalvárii, O múdrej truhličke Panny Charitas, O láske s romantickým začiatkom a realistickým koncom.
História mesta je bohatá na osobnosti, ktoré tu žili a pôsobili. Úspešný banský podnikateľ Pavol Rothan, známejší pod latinizovaným menom Rubigallus sa stal autorom niekoľkých básnických skladieb a básní, formulovať taktiež nový banský poriadok cisára Maximiliána II., ktorým sa zjednotilo banské právo. Pozoruhodný Štiavničan Ján Gottfried Hellenbach patril medzi vychýrených lekárov, podnikateľov a napokon aj politikov. Pripomína ho jeho dom, ktorý nájdete pri prechádzke Námestím Sv. Trojice. Matej Kornel Hell sa zaslúžil o záchranu banského podnikania, Samuel Mikovíni ako inžinier banskej komory spolupracoval na rozličných vodohospodárskych projektoch a Jozef Kollár patrí zasa medzi významné osobnosti dejín výtvarného umenia. Andrej Kmeť patril medzi študentov banskoštiavnického gymnázia, a neskôr sa preslávil ako významný archeológ, geológ, mineralóg, paleontológ, historik, botanik a etnograf.
Ak by ste sa rozhodli navštíviť Banskú Štiavnicu, pýtajte sa na banskoštiavnické divy. Úsmevný príbeh sa spája so záhadnými ručičkami radničných hodín, zaujímavosťou je aj voda tečúca po moste, koza uviazaná o komín, či býk v komíne a živé štiavnické hodiny. Netradičné, zaujímavé, ale najmä poučné.
A nezabudnite ani na pravidelné kultúrne akcie, ktoré mesto preslávili. Salamandrové dni sa konajú pravidelne v septembri, ich súčasťou je Salamandrový sprievod. Živé šachy Animatus Lusus, Noc na Starom Zámku, Nezabudnuté remeslá, Beh ústavy, Beh trate mládeže, atď.
Banská Štiavnica je nádherné mesto. Čítaním a vyhľadávaním informácií ho spoznali aj deti z Prešova. Veríme, že neostane „len“ pri čítaní, a skôr či neskôr sa nám mesto pod Sitnom podarí aj navštíviť. Bolo by na škodu nespoznať to, o čom už nadané deti vedia veľa, krásu a históriu mesta, ktoré upúta na prvý pohľad.
Mgr. Ľuboš Lukáč
Foto