ZÁPIS DO 1. ROČNÍKA
Prírodovedná exkurzia plná zážitkov!
Uplynulé dni sme sa vydali na nezabudnuteľnú prírodovednú exkurziu, počas ktorej sme objavovali krásy Slovenska, biológie, vedy a techniky! Začali sme v Bratislave, kde sme preskúmali majestátny Bratislavský hrad a užili si nádherný výhľad na mesto. Potom sme sa ponorili do fascinujúceho sveta prírody v Prírodovednom múzeu, kde nás očarili expozície o evolúcii, mineráloch či živočíchoch. Naša cesta pokračovala k Vodnému dielu Gabčíkovo, kde sme videli, ako funguje jedna z najvýznamnejších vodných stavieb na Slovensku. Exkurziu sme zavŕšili vo vedeckom centre Atlantis v Leviciach, kde sme si vyskúšali interaktívne experimenty a overili fyzikálne zákony na vlastnej koži! Celý výlet bol nielen poučný, ale aj plný skvelých zážitkov! Už teraz sa tešíme na ďalšie dobrodružstvá.
p. uč.: Fechová, Bryndzová, Birošová
Prezentovali sme vyučovanie angličtiny hrou
Dňa 1. 4. 2025 sa konal slávnostný zápis prváčikov na našej škole. Vyučujúce kabinetu anglického jazyka aj tento rok spoločne prispeli nápadmi a didaktickými pomôckami k vyzdobeniu prezentačnej miestnosti anglického jazyka na prízemí.
Budúci prváci sa zoznamovali s anglickou abecedou, číslami a anglickými slovíčkami formou rozhovoru a hry. Hra s kockou a hádzanie farebných vrecúšok do koša poslúžila na spoznávanie čísel. Preplazenie farebného tunela otestovalo detskú zvedavosť a hranie pexesa zas vytrvalosť. Malí športovci skákali do farebných kruhov a kľučkovali s hokejkou a loptou medzi terčíkmi na podlahe.
Pokojnejšie aktivity s obrázkovými kartičkami, omaľovánkami a divadielkom posilnili komunikačnú odvahu detičiek nadviazať rozhovor s neznámymi ľuďmi v novom prostredí.
Snažili sme sa ukázať deťom a ich rodičom, že sú medzi nami vítaní. Viedli sme s nimi rozhovory, povzbudzovali a odmeňovali úsmevom a potleskom.
Priateľskú atmosféru pomáhali vytvárať naši obetaví asistenti z 9. E. Svoje zážitky zhrnuli do krátkych hodnotení.
Viktória Mišíková: „Učila som sa komunikovať s deťmi. V rozhovore s nimi som si trénovala angličtinu. Veľmi ma zaujalo, že niektoré deti vedeli rozprávať v anglickom jazyku celkom dobre.“
Daniela Hromjáková: „Učila som sa hrať s deťmi zábavnou formou. Precvičila som si konverzáciu v slovenčine aj angličtine. Bavilo ma to.“
Patrik Matej: „Zápis sa mi páčil, lebo som získal nové skúsenosti. Sprevádzal som rodičov a deti v priestoroch školy a odpovedal na ich otázky. Usmievali sa na mňa.“
Oliver Rozenberg: „Zápis bol super. Spoznal som nových ľudí a mohol som im pomôcť dostať sa do priestorov školskej knižnice a chemickej učebne. Dúfam, že sa mnohí rozhodli pre našu školu.“
Emanuel Wawrzyniak: „Sprevádzanie rodičov bolo zábavné a som rád, že som mohol reprezentovať našu školu. Najviac ma potešili zvedavé otázky detí.“
Autori príspevku: žiaci 9. E, Mgr. S. Matysová a PhDr. A. Mladá
Veľkonočné plstenie v 7.E
Hodina techniky v 7.E triede sa zmenila na kreatívnu dielňu, zavítal k nám vzácny hosť - pán Milan, ktorý nás oboznámil s technikou plstenie. Dozvedeli sme sa, že spomínanej technike sa venuje už 8 rokov a spríjemňuje si chvíle na dôchodku a zároveň motivuje aj ostatných. A nezostalo to len pri slovách, pustili sme sa do práce a podľa inštrukcií ozdobovali veľkonočné vajíčka.
A čo to znamená plstiť?
Plstiť znamená s trpezlivosťou premeniť nespradené vlnené vlákna do pevného a stabilného útvaru (brošne, figúrky...). Používajú sa dve techniky: suché a mokré plstenie. Pri suchom plstení sa používa špeciálna ostrá ihla, ktorá má na konci háčik, ktorý zabezpečí, že sa vlna postupne uplsťuje.
A práve túto metódu sme si mohli vyskúšať. Ani nevieme ako nám ubehol čas, ale všetci sme sa zhodli, že s pánom Milanom si ešte zaplstíme 😊.
Pán Milan, ďakujeme!
Mgr. Z. Kmecová a 7.E
Foto
Finále súťaže Talent základných škôl Prešovského kraja
26. marca sa žiaci našej školy zúčastnili finálového kola súťaže Talent základných škôl Prešovského kraja na SZŠ DSA v Prešove, ktorú každoročne organizuje iniciatíva Rozumieme nadaným. Ich účasti vo finále predchádzalo úspešné absolvovanie školského kola. Práve v tom uspeli žiaci Tomáš Komorník (3.C), Samuel Motýľ (4.C), Michal Vincent Otčenáš (6.A) a Alica Gumanová (9.A). Kým v školskom kole súťažili deti individuálne, vo finálovom kole tvorili tím a úlohy riešili spoločne za školu. Logické úlohy boli zamerané na matematický, logický a priestorový úsudok a verbálne myslenie. Žiaci - finalisti súťaže riešili rôzne obrázkové úlohy, slovné prešmyčky, hry so slovami, zaoberali sa logickým vzťahom slov, zašifrovanými heslami, posudzovali a hľadali odlišnosti geometrických útvarov, určovali číselný rad a vzťah medzi číslami, precvičili rovnako priestorový úsudok. V konkurencii 24 škôl obsadili pekné 9. miesto s minimálnym bodovým rozdielom a patrí im poďakovanie za skvelý výkon.
Mgr. Ingrid Storinská
Foto: Peter Ilenčík
Biologická olympiáda
Minulý týždeň sa v našej škole uskutočnilo školské kolo biologickej olympiády kategórie D, ktorého sa zúčastnili žiaci 6. – 7. ročníka. Po vypracovaní online testu sa na prvých troch miestach umiestnili títo žiaci:
1. miesto: Tatiana Sedlačková, VII.D
2. miesto: Matiáš Parada, VII.A
3. miesto: Sabína Vargová, VI.A
Všetkým súťažiacim ďakujeme za účasť a žiakom na prvých dvoch miestach držíme palce v okresnom kole.
Alexandra Macejová, Martina Bryndzová
Maxi kraslica
Žiaci z tried pre intelektovo nadané deti dali ruky dokopy a vytvorili spoločnú Maxi kraslicu. Vajíčko sme najprv premenili na 16 kusov, takže každá trieda vymaľovala niektoré časti a potom sme jednotlivé časti ako puzzle poskladali a vytvorili krásnu veľkonočnú dekoráciu. Výsledok spoločnej práce nás všetkých potešil a hlavne prispel k našej vzájomnej spolupráci.
Žiaci z Litvy spoznávali Prešov a našu školu
Vďaka projektu eTwinning sa tretiaci z éčky mohli stretnúť online s rovesníkmi z malého mestečka Kairiai v Litve. Vymenili sme si informácie o našich mestách, škole a dozvedeli sme sa niečo o našich kamarátoch z ďalekej krajiny. A viete ako sa pozdravia deti v Litve? ...LABAS
S. Hakučová
Historicko-geografická súťaž "Cesta za slobodou 1944/1945"
Dňa 27.3.2025 sa v centre mesta Prešov uskutočnilo tretie kolo historicko-geografickej súťaže s názvom "Cesta za slobodou 1944/1945".
Vedomostná časť súťaže sa konala v priestoroch Mestského úradu, kde súťažiacich privítal druhý zástupca primátora mesta Prešov, Mgr. Peter Krajňák. Žiaci písali test, ktorý obsahoval úlohy z dejepisu a geografie, pričom riešili teoretické aj praktické úlohy. V terénnej časti, súťažné družstvá objavovali geokešky a putovali po historicky významných miestach mesta Prešov, ktoré boli počas rokov 1944/1945 poznačené bombardovaním. Ich trasa viedla cez Hlavnú ulicu, Metodovu ulicu, Svätoplukovu a Slovenskú ulicu, s cieľom nájsť konkrétne miesta podľa indícií. Počas terénnej časti každé družstvo sprevádzal jeden príslušník Ozbrojených síl Slovenskej republiky.
Čo nás ešte čaká? Záverečná projektová časť súťaže, v ktorej naši žiaci budú vytvárať z dejepisu 3D model na tému 2. svetová vojna a z geografie kartograficky spracovanú mapu bojiska 2. svetovej vojny na Slovensku. Chlapcom držíme palce.
Lukáš, Adam, Dávid, Martin a vyučujúca dejepisu J. BeľuškováFoto
Vernisáž výstavy fotografií Radoslava Brecelja
Vždy som sa zaujímal o veľa vecí. Aj školu som si vybral takú kde by som sa stretol so širokou škálou predmetov. Jasne mi vyšlo učiteľstvo pre prvý stupeň. Považujem za dôležité aby si učiteľ našiel čas a mal aj dosť prostriedkov na cestovanie. Ísť do iných krajín a nasávať kultúru, pozrieť sa na život a svoj domov z nadhľadu. Vidieť univerzity, športoviská, galérie a inštitúcie Európy je fascinujúce a obohacujúce. Nájsť dobrú literatúru je tiež vec, ktorá dokáže posunúť. Je niekoľko mysliteľov, ktorí vo mne dokážu prebudiť nadšenie. Objavovanie nových myšlienok je vec, bez ktorej by som sa ako človek stratil vo všednosti. To by učiteľ nemal dopustiť. Preto čítanie považujem za ďalšiu vec, ktorá ma drží nie len ako človeka, ale aj ako učiteľa. Veľmi dôležité, nie len pre učiteľa, je venovať sa niečomu, pre čo je zapálený. Inak vyhorí a už iných pre nič nezapáli. Je to jedno či je to maľovanie, fotografovanie, literatúra, veda, turistika, lyžovanie, cyklistika...len nech horí. Vyhasnutý (vyhorený) učiteľ veľa nezmôže. Mne plameň dáva krása. Som vyznávač a nadšenec krásna všetkého druhu. Tvorím v maľbe a fotografii. Je to mojou vášňou a radosťou. Inklinujem k modernému umeniu, ktoré je naklonené k slobode prejavu a aj nazerania na vizuálnu krásu. Nájsť iný pohľad, uhol, svetlo, okamih. Fantázia iného videnia skutočnosti dáva ešte väčšiu slobodu, hru s významom, kompozíciou, tvarmi a farbami. Takéto nazeranie aj na všedné dni je omnoho zábavnejšie a dáva životu zmysel. Sprostredkovanie mojich výtvorov je hmatateľným pre mojich žiakov, ktorí sa vďačne chytajú. Vidia a cítia moju vášeň. Za pár drobných kupujem ich diela sledujúc ich hrdosť, že práve predali svoj prvý obraz. Sú z toho nadšení rovnako ako ja.
Výsledkom môjho tvorenia je teraz výstava fotografií, ktorej vernisáž bude 2.4.2025 o 17:00 v PKO Kultúrne zariadenie Centrum. Všetkých srdečne pozývam. Aj vo fotografií mám záujem o širokú škálu tém a podnetov ale táto výstava bude zameraná na pouličnú fotografiu. Neinštalované fotografie z verejných priestorov. Dá sa povedať momentky z ulice, ktorá je nevyčerpateľným zdrojom príbehov, inšpirácie, poézie, života…
Výstava potrvá až do 30.5.2025
Radoslav Brecelj
Knižný swap v ŠKD - Radosť z kníh a zdieľania
Posledný marcový týždeň prebehla v školskom klube detí hromadná akcia detí Knižný swap. S deťmi sme si popri swapovaní kníh stihli vymeniť aj zaujímavé rozhovory. Motiváciou k swapovaniu nám bola pieseň vytvorená umelou inteligenciou, pracovné listy či aplikácia Readmio, ktorá dopĺňala naše čítanie rôznymi zvukmi vďaka čomu sme si vyskúšali ozvučené čítanie. Knižná swapovačka podporila čítateľskú gramotnosť detí, ich kladný vzťah ku knihám a naučila ich tiež ekologickým hodnotám a udržateľnému prístupu. Tešíme sa, že deti objavili nové tituly, a zároveň urobili radosť iným.
Mgr. Anna Gergelčíková, Mgr. Tamara Škovránková
POZNAJ NAŠE VEĽHORY
V období od 11. do 27. marca sa deti v našom školskom klube zapojili do akcie spojenej s poznávaním fauny a flóry Vysokých Tatier. Prostredníctvom prezentácie sa dozvedeli mnoho zaujímavých informácií o našich veľhorách. Deti svoje poznatky pretavili do krásnych výtvarných prác, ktoré tvorili ľubovoľnou výtvarnou technikou. Do výtvarnej súťaže pod názvom „Krásy našich veľhôr“ postúpilo 24 prác, 3 dielka boli odmenené vecnou cenou a diplomom.
J. Mikulová a I. Ivanová
ČITATEĽSKÝ ORIEŠOK
Deti z 3., 5. a 12. oddelenia ŠKD sa v marci zapojili do súťaže Čitateľský oriešok 11. „Lúskali“ zaujímavé príbehy, ktoré v sebe ukrývali prekvapenia i tajomstvá. Pridali trochu fantázie a zažili pekné dobrodružstvá s rozprávkovými postavičkami. Deti si v úlohách precvičili čítanie s porozumením, vnímanie medzipredmetových vzťahov a logické myslenie. Vo výtvarnej časti si rozvíjali svoju predstavivosť a obrazotvornosť. Tvorili príbehy, kreslili ilustrácie a hľadali možnosti, ako spojiť dva príbehy do jedného. Bola to pekná skúsenosť a jedna z možností, ako zaujímavým spôsobom podporiť u detí vzťah ku knihám.
-vychovávateľky ŠKD-
Okresné kolo bedminton žiakov a žiačok ZŠ
28.3.2025 sa konalo okresné kolo v bedmintone žiakov a žiačok ZŠ. Podujatie sa odohralo na ZŠ Májové námestie v Prešove. Našu školu reprezentovali Juraj Kopčák, Simon Debreceni, Tomáš Kožár zo 7.B a žiačky Tamara Pervanová, Miriam Pavlinská a Eliana Bochňová z 8.B.
Okrem našej školy sa súťaže v bedmintone zúčastnili ZŠ Májové námestie, ZŠ Mirka Nešpora, ZŠ Sibírska, ZŠ Lesnícka, ZŠ sv. Gorazda. Súťaž sa odohrala systémom každý s každým.
Chlapci vybojovali krásne 2.miesto. Dievčatá napriek dobrému výkonu obsadili 6.miesto.
Blahoželáme za umiestnenie a žiakom i žiačkam ďakujeme za reprezentáciu našej školy.
Mgr. Zuzana Harčariková
Hviezdoslavov Kubín – keď slová ožívajú
Dňa 26. 3. 2025 sme sa zúčastnili 71. ročníka okresného kola Hviezdoslavovho Kubína, kde naše recitátorky svojím talentom vdýchli život písanému slovu. Za úspešnú reprezentáciu našej školy ďakujeme:
1. kategória (próza): Lilien Skyba (2.D)
2. kategória (próza): Barbora Šuťáková (6.A) – bronzová priečka!
3. kategória (próza): Laura Cisková (9.D)
Dievčatám srdečne blahoželáme a ďakujeme, že šíria krásu hovoreného slova!
Každé jedno slovo bolo cítiť, každý jeden príbeh mal krásnu dušu.
Hviezdoslavov Kubín na II. stupni
V marci sa v školskej knižnici uskutočnilo školské kolo súťaže Hviezdoslavov Kubín pre II. stupeň. Súťažilo sa v dvoch kategóriách, a to v druhej (žiaci 5. a 6. roč.) a tretej kategórii (žiaci 7. a 9. roč.).
Porota v zložení Mgr. J. Fecková, Mgr. M. Grocká a Mgr. J. Homolová hodnotila výber ukážky, jej originalitu, správne pochopenie obsahu a zmyslu textu, hlasovú a rečovú techniku recitátora, funkčnosť použitia jazykových a mimojazykových prostriedkov, kontakt s divákom, presvedčivosť interpretácie, pôsobenie recitátora ako osobnosti.
Po odznení všetkých prejavov porotu ohúrili úžasné výkony súťažiacich, ktoré všetkých prítomných buď rozveselili, alebo prinútili zamyslieť sa. Všetkým recitátorom ďakujeme za skvelý umelecký zážitok.
Umiestnenia:
PRÓZA – II. KATEGÓRIA (5. – 6. roč.)
- Barbora Šuťáková (VI.A) – postup do OK
- Eva Ondziková (VI.A)
- Peter Pavlinský (V. B)
PRÓZA – III. KATEGÓRIA (7. – 9. roč.)
- Laura Cisková (IX. D) – postup do OK
- Emily Petríková (VIII. C)
- Marika Želinská (VIII. A)
POÉZIA – II. KATEGÓRIA (5. – 6. roč.)
- Nataša Malinovská (V. B) – postup do OK
- Damian Krištofik (VI. A)
- Karolína Vnenková (V. E)
POÉZIA – III. KATEGÓRIA (7. – 9. roč.)
- Lucia Tokárová (VIII. A) – postup do OK
- Tatiana Sarnecká (VIII. C)
- Eliška Pagurková (VII. A)
Srdečne blahoželáme!
J. Homolová
Marec – mesiac knihy v VI. A
Mesiac knihy sme si na hodinách literatúry pripomenuli riešením úloh zameraných na čítanie s porozumením, ale aj vlastným návrhom obálok kníh. Tu sme zistili, čo žiakov momentálne zaujíma. Podľa nich by vznikli romány alebo poviedky o strastiach a slastiach života (boj s cystickou fibrózou, zdolávanie prekážok, ako sa stať najlepším horolezcom, ako prežiť zlé známky, zaujímavé príbehy o zvieratkách – čo sa môže stať, keď ich necháme doma bez dozoru), denník o láske (prvé zaľúbenie i sklamanie), detektívka (ako nájsť páchateľa), ale aj encyklopédie o športe (životopisy výnimočných hráčov, obľúbené futbalové kluby), o logických hrách (Rubikova kocka - rekordy) a i.
Pri tvorbe krátkeho obsahu, o čom by bola daná kniha, žiaci využili svoju fantáziu a kreativitu. Ktovie, možnože sa raz niekto z tejto triedy stane skutočným spisovateľom. Nuž, nechajme sa prekvapiť!
J. Homolová a žiaci VI. A
Zážitkovým vzdelávaním rozvíjame čitateľskú gramotnosť
Dňa 27. 3. 2025 mali žiaci 5. B netradičnú hodinu literatúry v knižnici Slniečko. Pani knihovníčka ponúkla deťom zážitkové čítanie doplnené o hravé formy učenia sa o inonárodnej kultúre a literatúre predkov dnešných škandinávskych národov.
Piataci čítali starý príbeh zo severskej mytológie. Dozvedeli sa, ako si v dávnych dobách Vikingovia vysvetľovali existenciu pozemského a nadpozemského sveta. Čítanie mýtu bolo spojené s aktivitou podporujúcou čítanie s porozumením. Deti dostali do rúk lístoček s informáciou, ktorá súvisela s prečítanou ukážkou. Žiaci boli vyzvaní, aby svoj lístoček položili na správne miesto obrazu, ktorý stvárňoval mytologickú predstavu starých Vikingov o existencii sveta. Táto úloha podporila ich analytické a kritické myslenie a komunikačnú odvahu.
Odchádzali sme z podujatia plní zážitkov z objavovania kultúrneho dedičstva európskych národov uvedomujúc si, čo máme spoločné a čo odlišné. Žiaci hodnotili podujatie v knižnici pozitívne. Ocenili zaujímavosť témy, zážitkovosť učenia sa a netradičné prostredie knižnice. Ako príklad uvediem aspoň štyri.
Martin Fecko: „ Pani knihovníčka nám pútavou formou predstavila dávny svet Vikingov, ich spoločnosť a fantastické predstavy o Slnku a Mesiaci.“
Šimon Richnavský: „Bolo to fajn.“
Mathias Molitoris: „Celkom som sa zabavil, naučil som sa o svete Vikingov.“
Peter Katona: „Text bol zaujímavý. Staré vikingské slová sa vyskytujú aj v angličtine napríklad foot – noha.“
Autori príspevku: žiaci 5. B a PhDr. Andrea Mladá
Matematický Klokan 25.3.2025
Tento rok sa nám prihlásilo na matematickú súťaž Klokan 108 žiakov 1. stupňa, pričom prvákov bolo až 26. Ako vždy si žiaci overili svoje schopnosti, matematické či priestorové myslenie a už čoskoro sa dozvedia výsledky zo súťaže. Veríme, že sa im všetkým darilo a budú úspešní a spokojní s výsledkom.
Mgr. Juliána Sedláková
Hodina Zeme
Dňa 22.3.2025 sa uskutočnila celosvetová aktivita - Hodina Zeme. Do kampane sa každoročne zapája viac ako miliarda ľudí vo viac ako 7-tisíc mestách celého sveta. Myšlienka vznikla v austrálskom Sydney v roku 2007. Cieľom tohto symbolického aktu je upozorniť na akútnu potrebu riešiť problémy klimatickej zmeny. Zem slúži nám všetkým a máme právo na jej užívanie. Avšak povinnosťou každej osoby je ju chrániť a podľa svojich možností sa o ňu starať. Keďže nám osud našej planéty nie je ľahostajný, aj naši žiaci sa v rámci geografie zapojili do aktivít súvisiacich s ochranou našej Zeme, čím deklarovali pozitívny vzťah k prírode. Svoje aktivity zdokumentovali a vyjadrili tak záujem o našu environmentálnu budúcnosť.
Ďakujeme!
PaedDr. Andrea Lupták Horvátová