Donedávna prevládalo v našich školách tradičné vyučovanie, ktorého hlavnou úlohou bolo odovzdávať informácie žiakom v hotovej, ucelenej podobe. Naša škola dáva priestor žiakom na rozvíjanie svojich schopností a zručností, preto využíva nové inovačné metódy.
Deviataci sú toho príkladom, keďže preberali pre nich zaujímavé obdobie Veľkej vojny. Získavali informácie o príčinách a priebehu vojny, analyzovali bojujúce strany, oboznamovali sa s významnými osobnosťami pomocou internetu. Mapa im pomáhala v predstave, kde sa odohrali najťažšie boje na viacerých frontoch. Obrysová mapa preverila ich orientačné zručnosti. Aby toho nebolo málo, pomocou videoukážok, dokumentov odpovedali na vopred pripravené otázky.
Ako najlepšie ukončiť celé toto obdobie a overiť doterajšie vedomosti? Ako inak, ako návštevou Štátnej vedeckej knižnice v Prešove, kde je aktuálne inštalovaná výstava Prvá svetová vojna v prameňoch a dobovej spisbe. Autorky výstavy oboznámili žiakov o jej príprave, ako ju spracovali, z akých častí pozostáva (z panelovej a expozičnej), a čo je jej cieľom. Spoločne si prešli všetky dôležité momenty Veľkej vojny. Žiaci mali taktiež možnosť dozvedieť sa, ako sa vojna dotkla obyvateľov mesta Prešov. Dôraz sa kládol predovšetkým na zdravotníctvo a školstvo nielen cez ukážky dobovej tlače, vládne nariadenia, prípisy a články zo slovenských a miestnych periodík ako Naša zastava a Eperjesi Lapok, ale aj cez kroniky dnešných mestských častí Prešova.
Na záver ich pani archivárky, historičky pochválili, ako mali danú tému zvládnutú, ako reagovali či vypracovali pracovný list na záver exkurzie.
Nie je nič krajšie, ako vidieť svojich žiakov pri ich pocite vlastného úspechu – radosti z dosiahnutých výsledkov.
žiaci IX. A a pani učiteľka J. Beľušková
Foto