10.januára si každoročne pripomíname Medzinárodný deň tuleňov, uškatcov a veľrýb. Tieto morské cicavce sú ohrozené na pokraji úplného vyhynutia, ktoré je spôsobené komerčným lovom.
Už v roku 1946 sedemnásť veľrybárskych štátov podpísalo Medzinárodnú dohodu o regulácii lovu veľrýb, tuleňov a uškatcov. Napriek tomu ich niektoré krajiny (Nórsko, Island) stále komerčne lovia. Japonsko ich loví najmä pre vedecké účely. Výnimku zo zákazu majú len obyvatelia Sibíri, Aljašky a Grónska, kde je veľrybie mäso dôležitým zdrojom potravy.
Lov veľrýb v člnoch za pomoci harpúny upevnenej k lanu bol veľmi prastarý spôsob získavania obživy. Avšak rozmach moderného veľkorybolovu spôsobil takmer vyhynutie veľrybích populácií. Štatistika na konci 20.storočia je neúprosná. Veľkorybári ulovili viac ako 2 milióny veľrýb. Počet veľryby modrej poklesol z 250 000 jedincov na 10 000. Keďže ich schopnosť rozmnožovať sa je veľmi nízka, niektorým druhom veľrýb hrozí vyhynutie. Samica veľryby za celý svoj život trvajúci od 80 do 200 rokov porodí len 7 až 10 mláďat.
Uškatce sa lovia najmä pre kožušinu. Len za štyri mesiace komerční lovci dokážu uloviť až 80 000 jedincov.
Tulene sú tiež lovené najmä pre kožušinu a zároveň ich ohrozuje globálne otepľovanie a topenie ľadovcov.
Ako rozpoznať uškatca od tuleňa?
Uškatec má vystupujúce ušnice, tuleň ich nemá. Na súši sa pohybuje bočnými plutvami a spí na súši. Tuleň spí aj pod vodou. Uškatec má zadnú plutvu rozdelenú na dve časti a tuleň má jednu celistvú zadnú plutvu.
Milí žiaci, zapojte sa aj vy do ochrany týchto morských cicavcov, ak máte doma plyšáka veľryby, tuleňa alebo iných ohrozených morských cicavcov, pošlite mi fotku alebo nakreslite obrázok.
Potreba ochrany našej planéty je viac ako dôležitá.
Ďakujem.
Martina Bryndzová, primárna prevencia
Foto