Dnes je ten deň, kedy si pripomíname výročie založenia prvého spoločného štátu Čechov a Slovákov.
Vznik 1. Československej republiky 28. októbra 1918 v Prahe, je zásadným míľnikom v našich dejinách. Znamenal koniec zastaraného systému monarchie a bol nádejou na slobodný vývin slovenského národa.
Z hľadiska našich dejín je významný hlavne 30. október 1918, kedy bola prijatá Martinská deklarácia. Reprezentanti slovenského národa sa zišli v Turčianskom sv. Martine a bez vedomia toho, čo sa udialo 28. októbra v Prahe, prihlásili sa k spoločnému česko-slovenskému štátu.
Naši deviataci si celú atmosféru prijatia Martinskej deklarácie priblížili rolovou hrou. Pani učiteľka vopred určila signatárov Martinskej deklarácie, informovala žiakov ako by malo zasadnutie prebiehať. Príprava bola potrebná, inak by to nemalo zmysel. Zbieranie informácii, príprava triedy, naštudovanie si samotnej role...
Za zvuku Česko-Slovenskej hymny (hoci vieme, že hymna vznikla v decembri 1918) prichádzalo deklaračné zhromaždenie do triedy a rozprávač uviedol všetkých prítomných do deja. Zasadnutie v obchodnej sále Tatrabanky (naša trieda), ktorému predchádzala porada, otvoril Matúš Dula. Najprv členovia prijali rozhodnutie o vytvorení Slovenskej národnej rady. V mene tejto Slovenskej národnej rady zhromaždenie prijalo Deklaráciu slovenského národa, ktorú potom predniesol Samuel Zoch. Účastníci slávnostného zhromaždenia síce počas dňa zvolili SNR a prijali aj spomínanú Deklaráciu, ale už na večer toho istého dňa museli prijať zásadné opatrenia. Dôvodom bol príchod Milana Hodžu, ktorý totiž prítomným oznámil, že československý štát je už niekoľko desiatok hodín realitou.
Na umocnenie tohto zážitku sa deviataci zúčastnili exkurzie v Martine, kde osobne navštívili miesto, kde sa to odohralo. Zastavili sa aj na Národnom cintoríne, kde si uctili významné osobnosti.
Vďaka tejto rolovej hre a návšteve historického centra Martina, mohli žiaci lepšie pochopiť za čo všetko bojovali Slováci v minulosti, čo všetko chceli pre svoj národ dosiahnuť. Vzdelávanie v rodnej reči, sloboda slova neboli vždy samozrejmosťou.
vyučujúca dejepisu Janka Beľušková a naši deviataci
Foto