V dňoch 8. – 14. júna 2025 som sa zúčastnila Študijného pobytu učiteľov fyziky v CERNe. Študijný pobyt zorganizovalo Oddelenie didaktiky fyziky UPJŠ v Košiciach, Ústav časticovej fyziky v CERNe v spolupráci s Výborom pre spoluprácu s CERN a Slovenskou fyzikálnou spoločnosťou za finančnej podpory Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky. Cieľom pobytu bolo poskytnúť učiteľom fyziky prístup k najnovším poznatkom vedy a výskumu priamo v unikátnom vedecko-výskumnom pracovisku – Európskej organizácií pre jadrový výskum CERN pri Ženeve, Švajčiarsko. Keďže o tento študijný pobyt bol veľký záujem, bolo mi cťou, že som bola vybraná ako jedna z 34 učiteľov z celého Slovenska.
Po prílete do Ženevy nás čakal týždeň plný seminárov, prednášok, návštev laboratórií, exkurzií a cvičení, ktoré boli realizované jednak v slovenskom, ale aj anglickom jazyku špičkovými odborníkmi v danej oblasti. V CERNe sa nachádza najväčší urýchľovač častíc - Veľký hadrónový urýchľovač (Large Hadron Collider - LHC). Je projektovaný na urýchľovanie dvoch protibežných zväzkov protónov alebo dvoch protibežných zväzkov jadier prvkov s následnou zrážkou pri veľmi vysokých energiách (rádovo TeV). Výsledky experimentov prispievajú k lepšiemu pochopeniu základných fyzikálnych interakcií. Samotný urýchľovač je umiestnený v podzemnom tuneli v tvare kruhu s obvodom 27 km v hĺbke 50 – 150 metrov pod zemou. Nachádza sa na území medzi pohorím Jura vo Francúzsku a Ženevským jazerom vo Švajčiarsku, jeho väčšia časť leží vo Francúzsku. V jednej z budov CERNu sa nachádza aj kancelária Timothy Berners-Leeho, ktorý je považovaný za vynálezcu World Wide Webu (www). Prvá webová stránka bola spustená práve v CERNe v roku 1990.
Súčasťou nášho programu bolo aj slávnostné otvorenie výstavy sklárskeho umelca Jána Zoričáka „Levitácie“, ktorá spája svet umenia a vedy. Svoje umelecké diela realizuje využitím odpadového skla z CERNu. Program sme ukončili v piatok stretnutím a diskusiou s pánmi ministrami Tomášom Drukerom a Ladislavom Kamenickým, ktorí boli v tom čase v CERNe a podpísali v mene Slovenskej republiky Memorandum o porozumení k štúdii uskutočniteľnosti pre budúci kruhový urýchľovač.
Domov sme sa vrátili plní dojmov a nezabudnuteľných zážitkov. Pobyt v CERNe nám poskytol cenné skúsenosti, inšpiráciu a nové poznatky, ktoré budeme môcť využiť vo svojej pedagogickej praxi.
Veľká vďaka patrí aj pánovi riaditeľovi Ľubomírovi Bodnárovi, ktorý mi umožnil zúčastniť sa tohto nezabudnuteľného študijného pobytu.
RNDr. Erika Fechová, PhD.