Dňa 12.2.2025 mali naši piataci jedinečnú príležitosť ponoriť sa do histórie a naučiť sa, ako sa vyvíjalo písmo od prvých náčrtkov až po súčasnosť. Ako vlastne vzniklo písmo? Kde a kedy sa začalo vyvíjať? Aký bol jeho vplyv na rozvoj ľudskej spoločnosti? Odpovede na tieto a mnohé ďalšie otázky sa žiaci dozvedeli v Štátnej vedeckej knižnici v Prešove.
V druhej časti workshopu bol žiakom prezentovaný vývin a história knihy od rukopisnej podoby k tlačeným moderným knihám, kde nechýbali ukážky starých tlačí. Na chvíľu sa žiaci preniesli do obdobia stredoveku a vyskúšali si prácu pisárov v hlaholike. Nášmu zraku neunikli ani vzácne inkunábuly, historické kódexy, no ako sa vraví... Lepšie raz vidieť ako stokrát počuť.
Čo žiakov zaujalo a čo sa dozvedeli?
Samuel S: „Mňa zaujal najväčší kódex Diablova kniha.“
Zuzka B: „Mne sa páčili rôzne aktivity, napríklad písanie svojho mena v hlaholike.“
Ninka : „Mne sa páčilo to, že som sa mohla dotýkať starých kníh, ale aj samotného papyrusu.“
Jasmína B: „Páčila sa mi práca historika, keď sme sa snažili prečítať v staroslovenčine výhražný list zbojníkov zaslaný Bardejovčanom.“
Sabína B: „Dozvedela som sa nové informácie o materiáloch, na ktoré sa písalo. Napríklad, že najstarší podkladový materiál na písanie bol kameň, hlina, drevo a neskôr papyrus, pergamen, papier.“
Tento workshop bol skvelým spôsobom, ako sa priblížiť k histórii písma a kníh, pochopiť ich význam pre našu spoločnosť a zažiť zábavný proces tvorby vlastného písma.
J.Beľušková a žiaci 5.D
Foto