Milí žiaci,
dňa 24.marca 2025 si pripomíname Svetový deň tuberkulózy. V tento deň v roku 1882 nemecký lekár Robert Koch objavil baktériu, ktorá spôsobuje toto ochorenie. Za tento významný objav získal v roku 1905 Nobelovu cenu.
Tuberkulóza alebo suchoty je ochorenie staré ako ľudstvo. Prvé stopy o tuberkulóze sú staré 9000 rokov a pochádzajú z čias mladšej doby kamennej, kde sa potvrdila existencia kostnej formy tohto ochorenia. Najstaršie písomné zmienky staré 3300 rokov pochádzajú z Indie a 2300 rokov z Číny.
Už grécky antický lekár Hippokrates podrobne opísal príznaky pľúcnej tuberkulózy a slávny arabský učenec Avicena konštatoval, že choroba je prenosná a nákazlivá.
Počas stredoveku a renesancie sa choroba označovala ako „kráľovské zlo“ a všeobecne sa verilo, že postihnuté osoby sa môžu vyliečiť po kráľovskom dotyku.
Neskôr bola nazvaná „bielym morom“ kvôli bledosti pacientov.
Keď sa koncom 19. storočia potvrdilo, že tuberkulóza je nákazlivá, musela sa hlásiť. Keďže sa prenáša vzduchom kašľaním, rozhovorom, spievaním, kýchaním, v niektorých mestách dokonca prijímali zákazy pľutia na verejných miestach a chorých umiestňovali v sanatóriách. O týchto skutočnostiach nájdeme zmienky aj v archívoch mesta Prešov.
V roku 1943 objavili Dr. Selman Waksman a Albert Schatz streptomycín, prvý účinný liek na túto chorobu. Vakcínu použili prvýkrát 20.novembra 1944.
Od 50. rokov 20. storočia sa tak tuberkulóza stala liečiteľnou chorobou a začal sa dôrazný boj proti tuberkulóze. Od tohto obdobia sa začali povinne v Československu očkovať proti tuberkulóze novonarodené deti.
Keďže boj s tuberkulózou bol celé desaťročia viac ako dôsledný a chorobnosť bola nižšia ako 12 prípadov na 100 000 obyvateľov, dňa 1. januára 2012 sa na Slovensku zrušilo toto povinné očkovanie.
Avšak, nedávna štatistika, ktorú spracovalo Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) v spolupráci s Národným ústavom tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie vo Vyšných Hágoch poukazuje na vzostup tuberkulózy v posledných dvoch sledovaných rokoch. Najvyšší výskyt ochorenia bol v detskej populácii, opakovane vo východnej oblasti Slovenska.
Zdroj: