Dňa 29. 10. 2024 sa žiaci 9. A, 9. D a 9. E presunuli do Bibliografického oddelenia Krajskej knižnice P. O. Hviezdoslava na Hlavnej ulici v Prešove, aby si vypočuli odbornú prednášku o živote a diele významnej osobnosti slovenského kultúrneho života – básnika, dramatika a prozaika, reprezentanta slovenského realizmu, rodáka z Oravy – Pavla Országha Hviezdoslava.
Elektronická prezentácia s názvom Prechádzky jarom a prechádzky letom s P. O. Hviezdoslavom obsahovala veľa čierno-bielych fotografií z 19. a 20. storočia. Vďaka nim sme spoznali rodičov P. O. Hviezdoslava – matku Teréziu a otca Mikuláša, manželku Elenu, jeho priateľov z prešovského lýcea, aj advokátov z praxe, s ktorými spolupracoval na rôznych miestach Slovenska počas svojej advokátskej kariéry.
Všetky fotografie boli veľmi zaujímavé a autentické. Oblečenie a výzor ľudí zo starých čias bol silným zážitkom. Aj vďaka nim a spoznaniu životného príbehu básnika si dnes uvedomíme, ako veľmi sa zmenila naša spoločnosť. Odlišnosti vidíme v spôsobe života rodín, vo výchove detí, v postoji rodičov ku vzdelaniu detí, v možnostiach vzdelávania nadaných detí v časoch monarchie a dnes.
Z komentárov ku fotografiám, ktoré plynuli v chronologickom slede sme sa dozvedeli o maďarskom pôvode rodiny Országhovcov, o študijných rokoch v Miskolci a v Kežmarku, poodhalili sme aj tajomstvo mašlí, ktoré básnik rád nosil okolo krku, začítali sme sa do Pavlových ľúbostných listov, ktoré adresoval svojej vyvolenej a blahorodej slečne Elenke. Zaujímavé boli aj fakty o jeho štúdiu na evanjelickom lýceu v Prešove v rokoch 1870 – 1872, počas ktorých aktívne pracoval na rozvoji kultúrno-spoločenského života Slovákov v rámci spolku Kolo (podľa spolužiaka Kolomana Banšela).
V období života v Prešove podnikal s priateľmi výlety a prechádzky na Šarišské lúky a ruiny okolitých hradov. Navštívili aj Šarišský hrad. Z Prešova bol však sklamaný, lebo v ňom žilo málo národovcov odhodlaných bojovať za slobodu, samostatnosť a práva Slovákov. Prešovčanov nazval „odrodilými konármi slovenského stromu“.
Počas študijného pobytu v Prešove býval v dome na Hlavnej ulici č. 16. Dnes tu sídli knižnica Slniečko. Pamätná tabuľa, ktorá pripomína jeho študijný pobyt je umiestnená na budove Kolégia. Dozvedeli sme sa aj o jeho priateľstve s Belom Kleinom Tesnoskalským, ktorý bol prešovským kronikárom a zriaďovateľom prvej mestskej knižnice v Prešove.
Po skončení štúdia v Prešove a vykonaní advokátskych skúšok mladý Pavol Országh vykonával prax u Antona Nádašiho, neskôr u Štefana Fajnora, ktorý mal rád literárne a hudobné umenie. Práve Štefan Fajnor poradil básnikovi, aby používal prímenie Hviezdoslav. Hviezdy na oblohe fascinovali Pavla od detstva. Rád hľadel na nočnú oblohu a počúval otca, ako mu hovorí o hviezdach.
Vďaka znalosti cudzích jazykov – maďarčiny, nemčiny a angličtiny, trúfol si Hviezdoslav prebásniť originálne diela svetových klasikov. V obľube mal Shakespeara a angličtinu sa naučil najmä kvôli možnosti čítať diela v origináli.
Básnik sa oženil s milovanou Elenkou 15. mája 1876 v Dolnom Kubíne, kde pracoval ako podsudca. Po smrti staršieho brata Mikuláša si s manželkou adoptoval jeho dve deti – Jaroslava a Sidóniu. V tom čase bývali v Námestove.
Posledné roky života žil s manželkou v Dolnom Kubíne, kde napísal na začiatku prvej svetovej vojny významnú protivojnovú zbierku Krvavé sonety. Zbierka bola preložená do angličtiny a má veľký úspech v zahraničí.
Osobne sa priatelil s T. G. Masarykom, ktorý mu počas vážnej choroby poslal finančnú pomoc na zaplatenie liečenia pri mori.
Básnik sa rozlúčil s pozemským svetom 8. 11. 1921 a pochovaný je v Dolnom Kubíne.
Ako zhodnotili prednášku žiačky z 9. E: Lenka Sopková: „V knižnici sa mi páčilo. Bolo to zaujímavejšie ako minulý rok. Pani Sivaničová, vedúca Útvaru odborných činností Centra regionálnych dokumentov, vložila do svojej prednášky veľa zaujímavých detailov zo života básnika. Veľa nových vecí som sa dozvedela vďaka nej. Pavol Országh Hviezdoslav mal zaujímavý život vďaka tomu, že chodil do rôznych škôl a spoznal mnoho ľudí. Nevedela som, že pochádzal z chudobnejšej zemianskej rodiny. Básne, ktoré písal má zaujali unikátnosťou a rôznymi slovami. Veľmi sa mi páčil kvíz na začiatku prednášky. Na podobné prednášky by som ešte išla. Ďakujem, pani učiteľka, že ste nás tam zobrali.“
Laura Ščamburová: „Na dnešnej prednáške sa mi veľmi páčilo. Bolo to veľmi zaujímavé a náučné. Pani knihovníčka bola veľmi milá. Opísala nám celý život Pavla Orzsága Hviezdoslava. Informácie z dnešnej prednášky si určite zapamätám a určite ich aj niekedy v budúcnosti využijem.“
Nina Konečná: „ Prednáška sa mi veľmi páčila. Bola náučná, zaujímavá a dozvedela som sa veľa nových faktov o živote básnika. Pani lektorka bola milá a bolo príjemné ju počúvať. Dokázala upútať moju pozornosť a vtiahnuť ma do životného príbehu P. O. Hviezdoslava. Všimla som si na stenách obrazy, kde boli fotografie Prešova z minulosti a zo súčasnosti. Budova, v ktorej sme boli, má dlhú históriu a páči sa mi, ako vyzerá. Na prízemí sa nachádza cudzojazyčná knižnica a čitáreň. Niekedy by som sa tam chcela ísť pozrieť. Som rada, že sme mali takúto príležitosť. Dúfam, že si návštevu knižnice zopakujeme.“
Autori príspevku: PhDr. Andrea Mladá a žiaci z 9. E