Zaujať žiakov je dnes veľmi náročné. Generáciu detí vyrastajúcich v digitálnom svete, plnom mobilov a tabletov ťažko zaujmeme my učitelia iba s kriedou. Aj my sa učíme a skúšame ako inšpirovať žiakov a učiť po novom.
Vychádzajúc z tradičného Komenského „školy hrou“ sme sa na hodine geografie išli hrať prostredníctvom geohier, ktoré si žiaci podľa zadaných kritérií zhotovili. Mapové hry, preverili naše geografické vedomosti. Ako poznáme polohu štátov, povrchových celkov, typické jedlá danej krajiny, tradičný odev, významné osobnosti, vlajky štátov a ďalšie geografické prvky, o ktorých sme sa učili.
Bola to väčšia výzva, ako sme čakali.
Prinášam pohľad aj zo strany náhodne oslovenej žiačky.
„Geografia môže byť pre niekoho nudná a nezaujímavá. Veď komu by sa chcelo učiť zemepisné dĺžky, šírky, rozlohu štátov naspamäť. Mne určite nie.
Ale dá sa to učiť aj zábavnou formou. Záleží už len na Vás, ako to pojmete. A samozrejme od učiteľky, ktorá musí byť otvorená novým možnostiam. My a naša pani učiteľka sme sa rozhodli, že z učiva o Európe si urobíme hru. S celým nápadom prišla naša učiteľka a my sme sa na to pozerali dosť skepticky, ale zistili sme, že to môže byť aj veľká sranda. Rozdelili sme sa do skupín a každá skupina dostala tému a zadanie. Bolo ju potrebné mapovo spracovať pomocou neobmedzených možností. Mohli sme využiť čokoľvek – polystyrén, korok, kartón, zapichovačky s vlajkami ... Mali sme vytvoriť hravú učebnú pomôcku.
Každý projekt bol originálny. Hry sme si vyskúšali a s výsledkom sme boli spokojní. Všetky hlavné mestá, štáty, vlajky, zaujímavosti, pamiatky UNESCO, tradičné jedlá, osobnosti ... sa nám teraz učia podstatne ľahšie.“
Ema Hajzušová, žiačka VIII.A triedy a vyučujúca PaedDr. Milena Koščová
Foto