Medzinárodný deň nevidiacich si pripomíname trinásteho novembra. Vyučovaciu hodinu zameranú na potreby ľudí so zrakovým postihnutím zorganizoval, pre žiakov našej školy, Kabinet odborného poradenstva školy v spolupráci s pani učiteľkou Mgr. Vierou Valičkovou.
Život so zrakovým postihnutím je spojený s mnohými ťažkosťami. Pohyb a orientácia nevidiacich a slabozrakých, získavanie informácií, vykonávanie rôznych činností v domácnosti, varenie, upratovanie či nakupovanie. Nákladnými a technicky náročnými sú pomôcky, ktoré napomáhajú ľuďom so zrakovým postihnutím napr. čítať bežnú tlač. Súčasťou vyučovania žiakov sa stalo predstavenie písma nevidiacich, oboznámie s výcvikom slepeckých psov, pomôcok a potrieb zrakovo postihnutých, sledovanie krátkeho dokumentu o živote nevidiacich v zahraničí.
V úvode stretnutia žiaci spoznali „písmo nevidiacich“.
Žiaci sa oboznámili so životom malého LOUISA, najmladšieho z detí Moniky a Šimona Reného Brailla. Už v detstve vynikal mimoriadnou inteligenciou a manuálnymi zručnosťami. Nešťastný pád v otcovej dielni zapríčinil oslepnutie chlapca, ktoré ho poznačilo na celý život. Do školy začal chodiť Louis v rodnej obci, neskôr navštevoval ústav v Paríži. Mladý Braille sa preslávil svetoznámym objavom – slepeckým bodovým písmom. Stal sa taktiež učiteľom ústavu.
Zaujal spôsob používania znakov Braillovho písma, to je tvorené konfiguráciami reliéfnych bodov umiestnených v šiestich pozíciách matrice s dvoma stĺpcami a troma riadkami. Nemenej zaujímavým bol samotný prepis klasického textu do znakov Braillovho písma. Písmo sa zapisuje troma spôsobmi: ručné písanie na tabuľkách s bodkovadlom, Braillovské písacie stroje, počítačové tlačiarne na Braillovo písmo.
Nevidiacim pomáhajú rôzne združenia
V súčasnosti jestvuje množstvo združení, ktoré napomáhajú ľuďom so zrakovým postihom. Nájdete ich, samozrejme, aj na Slovensku. Nezisková organizácia Stopka prišla s prevratnou mobilnou aplikáciou, ktorá zrakovo postihnutým pomôže pri používaní dotykových telefónov. CORVUS je jedna z mála špeciálnych aplikácií na sprístupnenie vybraných funkcií smartfónu.
Medzinárodný deň nevidiacich
Pripomenutie Medzinárodného dňa nevidomých malo za cieľ objasniť žiakom život osôb so zrakovým postihnutím. 13. november je Medzinárodným dňom nevidiacich. V tento deň sa v roku 1745 narodil priekopník systematického vzdelávania nevidiacich Valentin Haüy, ktorý založil v Paríži v roku 1784 prvú školu pre nevidiacich. Okrem Medzinárodného dňa nevidiacich majú ľudia so zrakovým postihnutím v kalendári ďalšie dva významné dni – 15. október je Svetovým dňom bielej palice a 4. január Svetovým Braillovým dňom.
Ďakujeme za podporu projektu o nevidiacich Únii nevidiacich a slabozrakých Slovenska.
Mgr. Ľuboš Lukáč
Foto