Poslednú časť Huncúta sme venovali šarišským výšivkám a samozrejme krojom, ktoré sú na Šariši vyzdobené nádhernými výšivkami. Dozvedeli sme sa, že výšivky neboli najprv častou ozdobou odevov a textílií, ale časom sa udomácnili či už na šatkách, košeliach, opleckách, nohaviciach alebo zimných odevných súčiastkach. Šarišský obľúbený kvetový motív sme si „vyšili“ aj my pomocou farbičiek.
Po výšivke sme spoznali aj kroj z Krivian. Tento kroj, najmä v ženskom odeve má mnoho spoločných znakov s rusínsko-goralskými motívmi. V mužskom sviatočnom odeve sme si vymaľovali pamokovú košeľu, súkenné zdobené nohavice (chološne), krátky kožúšok (serdak) zdobený červenou irchou, sviatočný päťprackový opasok, čierny klobúk (kapeľuch), čiernu šatku a krpce. V ženskom odeve dlhú bavlnenú košeľu, brokátový živôtik, vrchnú sukňu z jednofarebného perkálu, čiernu perkálovú zásteru, brokátový čepiec s čiernou čipkou a krpce.
Popri maľovaniu sme sa naučili aj niečo nové o spracovaní ľanu, pradení, tkaní, farbení látok, resp. ako sa vlastne vyrába modrotlač.
Táto téma ľudových zvykov, tradícií, odevov, architektúry je nevyčerpateľná téma a určite v nej budeme pokračovať aj po skončení Huncúta.
Mgr. Juliána Sedláková
Foto