Novinky

        • Ponožkový deň  PF PU 2021 aj na "Šmeralke"
          • Ponožkový deň PF PU 2021 aj na "Šmeralke"

          • Naši kamaráti "druhostupniari" mali pravdu, bolo nás viac :).  Aj "prvostupniari" si spomenuli na 21. marec, ktorý je svetovým dňom Downovho syndrómu. Aj tento rok, podobne ako minulý, sa v rámci spolupráce s pedagogickou fakultou zapojili do  výzvy "Ponožkový deň PF PU 2021" a "obuli si na každú nôžku inú ponožku"  - tak znela jednoduchá výzva.  Aj napriek neľahkým časom sme takto spoločne mohli vyjadriť jednoduchým gestom podporu ľuďom s Downovým syndrómom.

            P. učiteľky

            Foto

        • Deň vody
          • Deň vody

          • V 1.C oblečení v modrých farbách - pretože modrá symbolizuje vodu, sme sa najprv porozprávali o dôležitosti vody. Následne sme na hodinách SJL a MAT vypracovávali pracovné listy, ako ináč - s tématikou vody. Pokračovali sme pokusmi - tie sa nám páčili najviac: Spočiatku sme si zafarbili vodu - aby sme ju lepšie videli. Potom sme urobili pokus, pri ktorom sa pôsobením vzduchu čelila voda. Následne sme vytvárali bubliny, ktoré zapríčinili, že sa voda dostala aj mimo pohára. Pomocou javu, ktorý nazývame absorbcia sme úspešne absorbovali vodu z obrusu. V závere sme sa porozprávali o dôležitosti neznečisťovania životného prostredia a túto aktivitu zavŕšili vypracovaním pracovného listu. Už teraz sa tešíme na ďalšie aktivity , ktoré budeme absolvovať o rok.

            V súlade s témou Svetového dňa vody 2021, ktorou je: Čo pre Teba znamená voda?, sme si s deťmi z 3.B triedy vyskúšali inovatívne metódy brainstorming a cinquain. Zopakovali sme si učivo o ľudovej slovesnosti a dozvedeli sme sa ďalšie zaujímavosti o vode na našej planéte. Deti vytvorili pekné blahoželania vodičke k jej sviatku a nezabudli ani na slávnostný prípitok.

            p. uč. S. Gáliková a L. Lissiouid

            Foto

          • Medzinárodný deň šťastia

          • Vedeli ste, že 20.marec je Medzinárodným dňom šťastia? Vyhlásila ho zaň OSN v r. 2012 na podnet Bhutánu, ktorý prosperitu krajiny meria ukazovateľom hrubého národného šťastia. K tomuto dňu je zverejňovaný aj rebríček najšťastnejších krajín sveta. Aj o tomto sme sa rozprávali so žiakmi 4.C, ale ešte viac sme diskutovali o takom obyčajnom ľudskom šťastí . Čo slovo šťastie pre nás znamená, čo si kto pod ním predstavuje, kedy sa cítime byť šťastní atď. Spoločne sme hľadali slová, ktoré sú s pojmom šťastie spojené a povedali sme si aj, čo môžeme robiť, keď je radosti menej.

            S výzvou vyjadriť svoju predstavu šťastia boli oslovení aj žiaci 2.stupňa, ktorí nám v škole už veľmi dlho chýbajú. Tu sú ich odpovede:

            Šťastie pre mňa znamená príjemný pocit keď urobím peknú vec, niečo dostanem alebo keď niekto urobí niečo pekné druhému alebo mu pomôže. (žiačka 5.roč.)

            Pre mňa je šťastie už len to že som sa narodil, to že mám rodinu a ľudí ktorých mám rád, rodičov a kamarátov. Toto pre niektorých príde ako samozrejmosť ale keď sa nad tým zamyslíme žiadna samozrejmosť to nie je. Koľko ľudí nemá tieto “samozrejme” veci preto by sme podľa mňa mali prispievať na charity a tak robiť aj ostatných šťastných. (žiak 7.roč.)

            Darina Bánociová

        • Každý z nás je unikát!
          • Každý z nás je unikát!

          •  

            Aj táto veta by mohla byť heslom projektu, ktorý sa každoročne koná 21. marca a spája sa so Svetovým dňom Downovho syndrómu. 

            Prečo práve 21. marec? Dátum vôbec nie je náhodný a má svoju jasnú symboliku. Downov syndróm je totiž ochorenie spôsobené zhlukom 3 chromozómov práve na 21. chromozómovom páre.

            Tento deň sa na znak oslavy ľudskej jedinečnosti nosia dve rozdielne ponožky. Táto výzva je určená všetkým, ktorí chcú prejaviť solidaritu a podporiť ľudí s Downovým syndrómom a ich rodiny. Zároveň rozširuje povedomie o tom, že ľudská individualita robí tento svet krajším, pestrejším a zaujímavejším

            Ako inšpirácia vám môžu poslúžiť fotografie od vašich spolužiakov, ich rodinných príslušníkov a aj vašich pani učiteliek.

             

            Tak nech nás je v už túto nedeľu viac!

             

            1. Macejová
        • Biologická olympiáda
          • Biologická olympiáda

          • Dňa 17.3.2021 sa v našej škole uskutočnilo online školské kolo biologickej olympiády kategórie D. Tentokrát si svoje vedomosti z biológie otestovali žiaci a žiačky 6. a 7. ročníka. Najviac sa darilo dvom dievčatám zo VII.A, ktoré postúpili do okresného kola.

            1. miesto: Liliana Javorská

            2. miesto: Kristína Nedbalová

            Všetkým súťažiacim ďakujeme za účasť a postupujúcim držíme prsty v okresnom kole!

            Alexandra Macejová a Martina Bryndzová

        • Chemické laboratórium v kuchyni
          • Chemické laboratórium v kuchyni

          • Žiaci 7. ročníka na dištančnom vzdelávaní rozhodne nezaháľajú. Pokusy a pozorovania realizujú doma. Učia sa rozoznať, kde prebehla chemická reakcia, kde fyzikálny dej, a tiež ako ovplyvňuje teplota vody rozpustnosť plynov. Niektorí svoje pozorovania zdokumentovali okrem tabuliek aj fotkami.

            Vďaka,
            Lýdia Valíčková

            Foto

        • 2. C privítala jar
          • 2. C privítala jar

          • Keďže jar sa už blíži, tak sa druháci z TND rozhodli ju poriadne privítať. Ako prvé sme sa venovali pracovným listom, ktoré nás naučili niečo nové o prvosienke, snežienke, tulipáne, narcise a podbeli, ale zároveň sme si zopakovali učivo slovenského jazyka z posledných mesiacov. Na výtvarnej výchove sme samozrejme pokračovali v téme a vytvorili sme krásne priestorové tulipány aj narcisy. Veríme, že sa aj ostatní potešia pohľadom na naše narcisy a tulipány.

            Mgr. Juliána Sedláková

            Foto

        • Čo sľúbili, aj splnili
          • Čo sľúbili, aj splnili

          • Len nedávno sme informovali o tom, že deti z  3.E v rámci popoludňajších aktivít  v ŠKD vyrobili spoločenské stolové hry pre svojich kamarátov z 1.C. Tí im na oplátku sľúbili vyrobiť logické pexeso. Na výrobe pexesa pracovali svedomito. Jeho finálnu verziu nájdete vo fotogalérii.

             T. Škovránková, I.Wittnerová

            Foto

        • Huncút v 2.C
          • Huncút v 2.C

          • Poslednú časť Huncúta sme venovali šarišským výšivkám a samozrejme krojom, ktoré sú na Šariši vyzdobené nádhernými výšivkami. Dozvedeli sme sa, že výšivky neboli najprv častou ozdobou odevov a textílií, ale časom sa udomácnili či už na šatkách, košeliach, opleckách, nohaviciach alebo zimných odevných súčiastkach. Šarišský obľúbený kvetový motív sme si „vyšili“ aj my pomocou farbičiek. 

            Po výšivke sme spoznali aj kroj z Krivian. Tento kroj, najmä v ženskom odeve má mnoho spoločných znakov s rusínsko-goralskými motívmi. V mužskom sviatočnom odeve sme si vymaľovali pamokovú košeľu, súkenné zdobené nohavice (chološne), krátky kožúšok (serdak) zdobený červenou irchou, sviatočný päťprackový opasok, čierny klobúk (kapeľuch), čiernu šatku a krpce. V ženskom odeve dlhú bavlnenú košeľu, brokátový živôtik, vrchnú sukňu z jednofarebného perkálu, čiernu perkálovú zásteru, brokátový čepiec s čiernou čipkou a krpce.

            Popri maľovaniu sme sa naučili aj niečo nové o spracovaní ľanu, pradení, tkaní, farbení látok, resp. ako sa vlastne vyrába modrotlač. 

            Táto téma ľudových zvykov, tradícií, odevov, architektúry je nevyčerpateľná téma a určite v nej budeme pokračovať aj po skončení Huncúta.

            Mgr. Juliána Sedláková

            Foto

        • SlovITA  - Lunch Invitation
          • SlovITA  - Lunch Invitation

          • Zo slovensko- talianskeho  projektu SlovITA sme si dnes odhryzli ďalšiu porciu, a to doslova. Témou bola totiž gastronómia. Žiaci ochutnávali kulinárske poklady oboch krajín a  zároveň  spoznávali kuchyňu svojich kamarátov z talianskej školy Istituto Comprensivo Battipaglia-Salvemini, Battipaglia. Potom čo si učivo upevnili prostredníctvom aplikácie kahoot, si všetci sľúbili, že hneď ako to bude možné, tak sa spoločne stretnú a dobroty si vzájomne pripravia a ochutnajú.

            Mgr. Adriána Lešigová, Ing. Katarína Tuhrinová

            Foto

        • 1.C - Moja obľúbená kniha
          • 1.C - Moja obľúbená kniha

          • Keďže je marec- mesiac knihy, priniesli sme si svoje najobľúbenejšie knihžné tituly. Každý žiak povedal prečo je toto jeho najobľúbenejšia kniha, ktorá časť knihy sa mu najviac páči a prečo by danú knihu odporúčal svojim spolužiakom. Počas prestávky si žiaci podrobnejšie poprezerali knihy svojich spolužiakov , ktoré sa im najviac páčili. Takýmto spôsobom si rozšírili prehľad, a prehĺbili záujem o čítanie.Tr. uč. S. Gáliková

            Foto

        • 1.C  Sviatok sv. Patrika
          • 1.C Sviatok sv. Patrika

          • Dňa 17.3. si pripomíname Deň sv. Patrika. Je to Írsky sviatok, ktorý sa oslavuje nielen v Írsku, ale aj v iných anglicky hovoriacich krajinách. Anglický jazyk, tradície a zvyky sme si priblížili tancovaním írskych tancov, počúvaním piesní, ale aj videí, ktoré nám priblížili tento sviatok.  P. učiteľka nás oboznámila s históriou tohto sviatku. Vyrobili sme si aj krásne čelenky, ktoré mali - ako inak, ako zelenú farbu, a samozrejme aj ďatelinkový trojlístok- jeden zo symbolov Dňa sv. Patrika.S. Gáliková

            Foto

        • OK MOZ 5 a OK MOZ 9
          • OK MOZ 5 a OK MOZ 9

          •                Po úspešne absolvovanom domácom kole matematickej olympiády boli vyslaní za našu školu piataci a deviataci na okresné kolo MOZ. Tam si počínali veľmi dobre, stali sa úspešnými riešiteľmi a získali nasledujúce umiestnenia.

            MOZ 5

            1. miesto              Matyas Dzurica  5.C

            4.miesto              Tobias Barnoky 5.C

            4.miesto              Alicia Gállová 5.C

            4.miesto              Eliška Brajerčíková 5.A

            24.miesto           Filip Fekete 5.C

            26.miesto           Kamila Vooková  5.C

            27.miesto           Sebastián Holovič  5.C

             

            MOZ 9

            5.miesto              Renáta Ondziková 9.A

            12.miesto           Šimon Hajzuš 9.C

             

            Blahoželáme !   

            Vyučujúce matematiky

        • Stále sme spolu
          • Stále sme spolu

          •  3.odd ŠKD v školskom roku  2020/2021 navštevuje 27  žiakov z tried 1.C a 3.E.  Vzhľadom na súčasnú situáciu deti z týchto dvoch tried netrávia popoludní spoločné chvíle. Aj napriek opatreniam sme zostali spolu - myšlienkami a skutkami.  Tretiaci vyrobili prvákom spoločenské hry. Prváci im na oplátku prisľúbili vyrobiť logické pexeso.

             Mgr. Tamara Škovránková

              Foto

        •  Hodina Obohatenia 1.C:  Rozprávajú ryby?
          • Hodina Obohatenia 1.C: Rozprávajú ryby?

          • Dnes sme sa na hodine Obohatenia dozvedeli , aké zvuky vydávajú rôzne ryby, a taktiež aj iné vodné cicavce. Rozpoznávali sme zvuky veľryby, delfína, mroža, morskej vydry, tuleňa a iných vodných živočíchov. Počuť a vidieť tieto majestátne cicavce, ale aj iné ryby bol pre nás zážitok.

            S.Gáliková

        • Medzinárodný deň žien
          • Medzinárodný deň žien

          • 8. marec patrí všetkým ženám po celom svete. Prvý marcový víkend oslavujeme Medzinárodný deň žien. Mamke, babke, sestre, pani učiteľke, pani kuchárke, či  pani upratovačke, by ste mali v tento deň vzdať úctu a potešiť ich kvietkom, malým darčekom či milým slovom.

            Ženy sú odjakživa veľké bojovníčky a už viac ako pred 100 rokmi bojovali za svoje práva.  Tradíciu oslavovať Medzinárodný deň žien zaviedli v Ženeve už roku 1910 a po druhej svetovej vojne tento deň začali sláviť viaceré krajiny ako sviatok žien.

            Žena je slovo, ktoré ukrýva v sebe krásu, duchaplnosť i zmyselnosť. Bez nás, žien, by bol tento svet pustý ako lúka bez kvetov, ako nočná obloha bez hviezd, ako srdce bez lásky. Spoločne dopĺňame svet teplom, láskou a pôvabom.

            Prajem nám, milé dievčatká a ženy, krásny sviatočný deň. Užime si ho spoločne s blízkymi, ktorí určite na nás nezabudnú a pripravia nám malé prekvapenie tak, ako dnes ráno pán riaditeľ. Všetkým kolegynkám z 2.stupňa posielame aspoň virtuálny pozdrav.

            Martina Bryndzová

            Foto

        • OZNAM
          • OZNAM

          • Vážení rodičia,

            vzhľadom na aktuálne usmernenia ministerstva školstva prezenčná forma vyučovania pre žiakov 1.-4. ročníka pokračuje od 8.3.2021 naďalej bez zmien.

            Na základe uznesenia vlády a vyhlášky ÚVZ bude potrebné:

            - absolvovanie antigénového testu s negatívnym výsledkom nie starším ako 7 dní jedného zákonného zástupcu, ktorý žije s dieťaťom v spoločnej domácnosti,

            - čestné prehlásenie o bezinfekčnosti (príloha 11a).

            Žiaci II. stupňa pokračujú vo vyučovaní dištančnou formou.

            Ľubomír Bodnár - riaditeľ školy

            Cestne_prehlasenie_od_8.3.2021.docx

            zabezpecenie_skolskeho_vyucovania_od_8.3.2021.pdf​​​​​​​