Juraj Jakubisko bol legendou slovenského filmového sveta. Mnohí ho poznajú práve vďaka kultovému filmu Perinbaba, ktorý režíroval. Perinbaba je plná fantázie a kúzelných obrazov, ktoré dokázal vyčariť jedinečný režisér. Práve táto rozprávka a velikán Jakubisko boli témou našej besedy. Stretnutie sa uskutočnilo na Základnej škole na Šmeralovej ulici 25 v Prešove. Pripravila ho Iniciatíva Rozumieme nadaným. Jej názov bol Magický svet Juraja Jakubiska. Človek potrebuje rozprávky už od detstva. Tie, ktoré vznikli pred mnohými desaťročiami i súčasné pompézne veľkofilmy. Čas na rozprávku by sme si mali nájsť všetci, bez ohľadu na vek. Pretože aj rozprávky nám môžu v živote ukazovať správny smer a naučiť nás kriticky myslieť a ľudským hodnotám. V neposlednom rade rozvíjajú detskú fantáziu. V klasických rozprávkach vidíme generáciami overené posolstvá, pretože ponúkajú skryté návody na život. Najlepšie na nich je samozrejme to, že takmer vždy majú šťastný koniec. So šťastným koncom zas súvisí nádej, že dobro vždy zvíťazí nad zlom. Téma rozprávok patrí preto medzi deťmi k najobľúbenejším. So žiakmi tretieho štvrtého a piateho ročníka tried pre žiakov so všeobecným intelektovým nadaním sme medzi nami privítali p. Ľuboša Lukáča, aby nám o ňom a jeho tvorbe porozprával viac.
Vďaka pánovi Lukáčovi sme ho spoznali aj z inej stránky: ako človeka s veľkým srdcom, ktorý sa počas života venoval deťom a podporoval ich. Prostredníctvom prezentácie fotografií a videí zo súkromnej zbierky nášho hosťa sme sa dozvedeli množstvo informácií zo života legendy i to, akým hodnotným a neuveriteľne nadaným umelcom tento režisér bol.
Novinky
Magický svet Juraja Jakubiska
Dvojmíľový beh 2023, 27.ročník – Prešovský kilometer mládeže
Organizátorom tohto športového podujatia bol atletický klub TJ Slávia Prešovská univerzita. V chladnom počasí si na atletický ovál prišli zmerať svoje vytrvalostné schopnosti žiaci a žiačky v kategóriách atletických nádejí až po kategóriu staršieho žiactva. Kategória atletických nádejí rok narodenia 2014-2016 sa popasovala s okruhom 600 m a v ďalších kategóriách to bola vzdialenosť 1000 m. Našim zverencom sa darilo a obsadili popredné medailové umiestnenia. Víťazom, ktorí obsadili medailové umiestnenia bola daná sladká odmena a samozrejme medaila. Našu školu reprezentovali športovci z klubu Detská atletika a ŠŠK Junior Prešov. Všetky umiestnenia sú zapísané na zdieľanom disku súťaží školy.
Ďakujem všetkým športovcov, ktorí sa zúčastnili tohto podujatia a prajem im veľa športových a osobných úspechov.
Maľcovský, Sedláková, Lešigová
HMYZ SA MÔŽE UBYTOVAŤ...
Deň Zeme v minulom školskom roku odštartoval zber hliníka. Zapojili sa všetci. Žiaci
1. aj 2. stupňa zapĺňali škatule kovovým odpadom a vyplatilo sa. Za finančnú odmenu sa kúpil materiál na vytvorenie hmyzích hotelov. Žiaci VIII.C triedy zmajstrovali tri a podľa fantázie ich aj vymaľovali.Hotové dielka umiestnil pán školník v areáli školy, aby sa hmyz pred zimou mohol ubytovať.
M. Grocká
Prírodovedná vychádzka
Naši piataci si v okolí školy užili prírodovednú vychádzku. Niektorí ani netušili, že neďaleko školy nájdu smreky, jedle, borovice, duby, brezy, gaštany, borievku, či orechy. Pozorovali listy, plody a semená drevín. Objavili šípky, liesku, lipu a pod kríkmi ukryté huby. Karla (5.C) priniesla vlastnú zbierku prírodnín a pripravila pre spolužiakov rýchly priraďovací kvíz. Tešíme sa na ďalšiu aktivitu v prírode, pani Jeseň je prekrásna.
Martina Bryndzová
Školský športový klub Junior
Mesto Prešov ako aj v predchádzajúcom období, tak aj v tomto kalendárnom roku 2023 poskytlo finančnú podporu na rozvoj mládežníckeho športu. Tento príspevok poukázalo mesto na školský športový klub Junior pri ZŠ Šmeralova 25 v Prešove sumou 4707 €. Táto finančná podpora bola využitá na zakúpenie športového oblečenia a športových pomôcok.
Rodokmeň
Rodina je darom pre nás, rovnako ako my pre ňu. Pod slovom rodina si asi každý z nás predstaví teplo domova, lásku, ochranu, bezpečie a veľa iných vecí. Na hodine občianskej náuky žiaci 6. A triedy vytvorili projekt – Rodokmeň rodiny. Cieľom projektu bolo podnietiť rodičov a starých rodičov, aby viac komunikovali s deťmi, a zároveň v deťoch prebudiť hrdosť na seba, na svojich predkov, svoju rodinu a lepšie spoznať svojich spolužiakov.
Andrea Lupták Horvátová
Model slnečnej sústavy
Žiaci 5.B na hodine geografie vytvorili vlastné modely Slnečnej sústavy. Ich výroba a prezentácia mala význam pre lepšie pochopenie a názornosť preberaného učiva. Žiaci preukázali nielen teoretickú pripravenosť, ale aj veľkú dávku fantázie a manuálnu zručnosť.
Andrea Lupták Horvátová
ŠKD - Práca s plastelínou
V našom oddelení je precvičovanie jemnej a hrubej motoriky veľmi dôležité a časté, pretože sa tým svaly zapájajú do takmer všetkých činností a aktivít, ktoré človek počas dňa vykonáva. Či už ide o schopnosť kresliť, písať a tvoriť. Práca a modelovanie s plastelínou je tiež jedna z aktivít. Tvorili sme svoje mená z písmen a jesenné tvary, ktoré sa vydarili.
Mgr. Jana Diová, . odd.
Svet Plastelíny – 6.E
V rámci vyučovacieho predmetu Technika sme sa zapojili do projektovej výzvy „Svet plastelíny“.
Účelom projektu je podpora inštitúcií a organizácií, ktoré považujú používanie kreatívnych hier za dôležité vo svojej každodennej práci s deťmi. Uchádzali sme sa o giga balenie a získali sme dotáciu v hodnote 70%.
Žiaci 6.E triedy si na hodinách Techniky vyskúšali plastelínu a formou „free style“ tvorili svoje výrobky. Komentáre ako „pani učiteľka to je aká super plastelína“ alebo „ako sa s ňou dobre pracuje“ vyjadrujú spätnú väzbu.
A skutočne plastelína je mäkká, vyrobená z prírodných materiálov a odolná voči vysúšaniu.
Verím, že aj takouto formou obohatíme vyučovací proces.
Mgr. Z. Kmecová
Oznam
Aplikácia SANITY
Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie (VÚDPaP) pripravil bezplatnú mobilnú aplikáciu Sanity na podporu duševného zdravia detí. Reaguje tak na aktuálne informácie o zhoršovaní duševného zdravia detí a mladistvých.
Aplikácia Sanity má dve hlavné priority: (seba)diagnostiku a psychoedukáciu. Je v nej možné otestovať si aktuálny stav úzkosti. Deti a mladí ľudia si v nej môžu viesť myšlienkový denník, pravidelne zaznamenávať, akú majú náladu, ale aj to, čo ich trápi. Odborníci z VÚDPaP vysvetľujú jednotlivé typy úzkosti (sociálna fóbia, panické ataky, fóbie, perfekcionizmus, voľne plynúca úzkosť), v ponuke je aj výber overených návodov, čo robiť v prípade, ak pociťuje mladý človek niektoré z jej príznakov. Aplikácia prináša aj podcasty, kartičky pomoci a praktický návod na nácvik dýchania, ktorý pomáha v krízovej situácii dostať ihneď úzkosť pod kontrolu.
Aplikácia by mala mladým ľuďom poskytnúť spätnú väzbu o ich prežívaní úzkosti. Odborníci z VÚDPaP však zdôrazňujú, že je dôležité, aby deti a mladí ľudia brali svoj stav vážne a aby sa spolu s rodičmi nehanbili vyhľadať odbornú pomoc.
Cezpoľný beh
V tomto októbrovom týždni od 3.- 6.10. 2023 sa žiaci 2.stupňa v rámci telesnej výchovy zúčastňujú cezpoľného behu. Trasa je určená v okolí Torysy. Žiaci sa testujú vo svojich zdatnostiach a navzájom povzbudzujú. Najlepší z nich nás budú reprezentovať v krajskom kole.
Mgr. Adriána Lešigová
Mladí záchranári a semafor
Naši mladí záchranári vyrobili pre nás, účastníkov cestnej premávky v škole a na chodbách, nové semafory. Naučili sme sa, že nie vždy má chodec prednosť a aj keď svieti zelená, musíme kontrolovať premávku. Keď červená zabliká, nepohnem sa z chodníka. Oranžová svieti, pripravte sa deti! Iba farba zelená, voľnú cestu znamená.krúžok Mladý záchranár
UDRI PASTIERA
Posledným dielom, ktoré Vincent Šikula napísal, bol krátky román Udri pastiera. Dielo s bohato štruktúrovaným príbehom o živote gréckokatolíckeho biskupa Pavla Petra Gojdiča však zostalo nedokončené. Jeho prácu prerušila náhla smrť.
Naši ôsmaci sa 2.10.2023 zúčastnili na divadelnej inscenácii s rovnomenným názvom, v ktorej putuje učeň Šikula s majstrom Gojdičom peklom 20. storočia. V retrospektíve sa vracia do mladosti blahoslaveného biskupa, k práci v kláštore či pobytu za mrežami. V inscenácii režisér a autor dramatizácie Kamil Žiška emotívnym spôsobom zobrazil totalitné praktiky a dôsledky v spoločenskom živote Pavla Petra Gojdiča.
To, že inscenácia žiakov dojala, svedčilo hrobové ticho v hľadisku.
Grocká
JEDINEČNÝ FESTIVAL VEDY
V Košiciach sa uskutočnil 29. 9. 2023 už 17. ročník podujatia Európska noc výskumníkov, na ktorom sa zúčastnili aj žiaci talentovaných tried našej školy. Celodenný program ponúkal inšpiratívne vedecké prezentácie, diskusie, interakcie s vedcami v stánkoch, ako aj atraktívny program na pódiu.
54 stánkov sa zameralo na prezentáciu technologických výdobytkov a inovatívnych riešení, ktoré nám uľahčujú a spríjemňujú život, ale najmä na tie, ktoré nám môžu pomôcť zvrátiť nepriaznivé trendy globálneho vývoja (klimatická kríza, dochádzanie prírodných zdrojov, nové choroby/epidémie, a pod.).
Malí či veľkí, všetci si prišli na svoje. Už teraz sa tešíme na festival vedy o rok.
Kariérové poradenstvo pre deviatakov
Aj v tomto školskom roku sme uskutočnili akciu Kariérové poradenstvo. Prvá časť prebehla 3.10.2023, kedy sme si našich deviatakov poriadne otestovali. Zisťovali sme najmä ich záujmy, ale aj osobnosť a šikovnosť. Po vyhodnotení z testovania dostanú všetci žiaci a ich rodičia správu o tom, na akú školu a povolanie sa hodia najviac. Za spoluprácu ďakujeme pani psychologičke A. Sedlákovej z CPP Prešov.
Kabinet odborného poradenstva
ŠKD v pohybe
Dňa 28.9.2023 sa na školskom ihrisku uskutočnila akcia pod názvom ŠKD V POHYBE. Táto akcia je súčasťou iniciatívy Európskej komisie na podporu športu a pohybovej aktivity- BEACTIVE. Školský klub detí sa do tejto iniciatívy zapája každý rok a tento rok prebehol v ŠKD už 7. ročník.
V spolupráci a podpory našich hostí, ktorými boli hádzanári -Tatran Prešov, hádzanárky- ŠŠK Prešov, volejbalisti - VK MIRAD UNIPO Prešov, futbalový tréner-Tatran Prešov Peter Bašista a trénerka tanečnej školy GRIMMY Kristína Talianová, boli pripravené pre deti workshopy za jednotlivé športové disciplíny. Rozmanitosť pohybu bola na mieste. Pod vedením profesionálov, deti prežili krásne momenty, na ktoré si určite budú spomínať.Záverom tohto dňa bolo vyhlásenie výsledkov výtvarnej súťaže o športového maskota - BEACTIVU. Veríme, že sme deti pozitívne ovplyvnili a možno sa na niektoré z odprezentovaných športov aj prihlásia.
Poďakovanie patrí našim hosťom a všetkým priaznivcom športu, ktorí podporujú túto iniciatívu.
Mgr. Jana Diová , PhDr. Katarína Lacková
https://photos.app.goo.gl/bXjhfg5gR8LCBd7HA
https://drive.google.com/file/d/1FpRlRdllfqK25wmhsk4YhwIklr5l-a7P/view?usp=sharing
ŠVRTÁCI v Rákociho paláci a Ortodoxnej synagóge
Jednou z najočarujúcejších historických stavieb nielen v Prešove, ale i na celom Slovensku je bezpochyby Rákociho palác, o čom svedčí aj jeho prívlastok - najkrajší mestský palác Horného Uhorska.
Renesančný palác bol postavený v 16. storočí a v tom čase stál na najlukratívnejšom mieste. Na svojej noblese v priebehu storočí takmer nič nestratil, a zrejme aj preto sa stal v roku 1956 reprezentatívnym sídlom Krajského múzea v Prešove a my sme sa tam boli pozrieť. Videli sme historické expozície, ktoré podávajú návštevníkom obraz honosného palácového interiéru a ucelený pohľad na historický vývoj mesta a regiónu, etnografická expozícia, prezentujúca tradičnú ľudovú kultúru. Špecializáciou múzea je téma dejín hasičstva a hasičskej techniky, ktorej múzeum patrí k najvýznamnejším na Slovensku a tá oslovia najmä chlapcov. Najexkluzívnejší exponát múzea bol opál drahý.Boli sme aj v Židovskom múzeu v Prešove, ktoré bolo zároveň jedným z prvých na Slovensku a bolo sprístupnené v roku 1931 v budove Kumštu.
Je tam stála expozícia Bárkányho zbierka judaík . Zbierka je umiestnená na poschodí - ženskej galérii a je v správe Múzea židovskej kultúry, ktoré je súčasťou Slovenského národného múzea.Veľmi sa nám to páčilo, veď posúďte J - 4.A, 4.B, 4.D, 4.E
Noc výskumníkov
V piatok 29. septembra sa žiaci matematických tried spolu s triednymi učiteľkami zúčastnili 17. ročníka Európskej noci výskumníkov na Slovensku v Košiciach. Celodenný program ponúkol inšpiratívne vedecké prezentácie, diskusie, interakcie s vedcami a inovátormi v stánkoch, ako aj atraktívny program na pódiu. Súčasťou podujatia bolo množstvo sprievodných akcií v deň podujatia, ale i pred ním a po ňom. Podujatie bolo, okrem iného, zamerané na dve hlavné témy: VODA a UMELÁ INTELIGENCIA. Špeciálnou cieľovou skupinou projektu sú deti v školskom veku, pričom dôraz je kladený predovšetkým na zvýšenie ich záujmu o štúdium prírodných vied a technických disciplín.
Žiaci V. A triedy v zložení Evička Ondziková, Barborka Šuťáková, Patrik Jenča a Adam Lukáč na tejto skvelej akcii reprezentovali našu školu a zasúťažili si vo vedomostnom kvíze. Zvládli to výborne a zo súťaže si odniesli úžasnú cenu v podobe knihy s názvom Prorok a čarodejník (o dvoch priekopníckych vedcoch a ich protichodných víziách budúcnosti našej planéty).
Už teraz sa tešíme, čo nám ponúkne budúci ročník ...
E. Fechová
Planetárium
S poznávaním hviezd, planét a slnečnej sústavy sa žiaci 5. B a 5. D oboznámili pri návšteve Hvezdárne a planetária v Prešove. V prednáškovej sieni sa zoznámili s vesmírom, chodom slnečnej sústavy a zaujímavosťami z kozmu. Po prednáške si piataci prezreli expozíciu vo výstavnom priestore po ktorej ešte absolvovali návštevu pod hviezdnou oblohou, kde im boli názorne sprostredkované a vysvetlené poznatky, ktoré nadobudli na hodinách geografie. Návšteva planetária bola spojená aj s geografickou vychádzkou - návštevou a potulkami mestom, pri ktorých si prezreli 49. rovnobežku, staré hradby a najvýznamnejšie pamiatky Prešova.
A. Lupták Horvátová