Náplň práce školského psychológa:
Náplň práce školského psychológa:
Školský psychológ vykonáva odborné činnosti v rámci orientačnej psychologickej diagnostiky, individuálneho i skupinového poradenstva, psychoterapie a intervencie k žiakom s osobitným zreteľom na proces výchovy a vzdelávania v škole, tiež odborné činnosti psychologického poradenstva v oblasti rodinných a ďalších sociálnych vzťahov. Poskytuje psychologické poradenstvo a konzultácie žiakom, zákonným zástupcom a pedagogickým zamestnancom školy.
Hlavné oblasti činnosti:
Diagnostická - poznáva osobnosť žiaka, jeho schopnosti, osobnostné vlastnosti, záujmy, identifikuje ťažkostí v správaní a v učení a ich príčiny, spolu s ostatnými odbornými a pedagogickými zamestnancami sa podieľa na ich redukcii.
Poradenská - poskytuje konzultácie a psychologické poradenstvo žiakom, rodičom, pedagogickým zamestnancom v rôznych oblastiach - napr.v oblasti adaptácie na nové podmienky (žiaci 1.ročníka, prechod na druhý stupeň) alebo v oblasti profesijnej orientácie a voľby povolania. Pomáha tiež pri začleňovaní žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami do výchovno-vzdelávacieho procesu v škole atď.
Intervenčná - poskytuje psychologickú starostlivosť žiakom s ťažkosťami v učení a v správaní, spolu s pedagógmi a ostatnými odbornými zamestnancami vytvára podmienky pre uskutočňovanie pozitívnych zmien u žiakov vo vzťahu k škole a učeniu, tiež vo vzťahu k spolužiakom, učiteľom alebo rodičom. Poskytuje psychologickú starostlivosť žiakom v krízových sociálnych a životných situáciách. Pomáha tiež rodičom a pedagógom spracovávať ich postoje a prežívanie objavujúce sa v súvislosti s problémovým správaním detí a žiakov.
Preventívna - pozoruje žiakov na vyučovaní, podieľa sa na včasnom odhaľovaní problémov týkajúcich sa učenia, správania alebo sociálnych vzťahov v triedach. Realizuje aktivity v súvislosti s prevenciou sociálno-patologického správania (drogy, šikanovanie a i.) a aktivity napomáhajúce zdravému osobnostnému rozvoju žiakov.