Výchovné poradenstvo

Výchovná poradkyňa: PaedDr. Milena Koščová

Kontakt: prostredníctvom EduPage alebo emailu - milenakoscova@gmail.com

Konzultačné hodiny: podľa dohody

„Vzdelanie má horké korienky, ale sladké ovocie.“  (Aristoteles)

Výchovný poradca plní úlohy školského poradenstva v otázkach výchovy, vzdelávania, profesijnej orientácie detí a v oblasti prevencie problémového a delikventného vývinu detí. Konzultácie poskytuje nielen žiakom, ale aj ich zákonným zástupcom a učiteľom. V náplni jeho práce je aj sprostredkovávanie prepojenia školy s odbornými zariadeniami, ktoré sa zaoberajú starostlivosťou o deti.

Obsahom jeho práce v škole je predovšetkým partnerská komunikácia a spolupráca:

• s vedením školy,

• vedúcou MZ triednych učiteľov,

• školským špeciálnym pedagógom,

• školským psychológom,

• koordinátorom univerzálnej prevencie,

• s pedagógmi,

• s triednymi učiteľmi,

• so žiakmi (práca s nadanými, talentovanými, integrovanými, šikanovanými alebo problémovými deťmi, pomáha riešiť problémy s dochádzkou, krádežami, konfliktami, agresivitou, alkoholom, drogami, poruchami učenia a správania),

• s rodičmi,

• s centrami pedagogicko – psychologického poradenstva a prevencie,

• s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny - so sociálnou kuratelou (v súvislosti so sociálno-patologickými javmi),

• s  políciou (pri problémovom správaní, ale aj preventívne pri organizovaní prednášok, besied),

• so strednými školami (poskytovanie informácií, nábor, prezentácia).

Vykonáva príslušnú administratívnu agendu.

Realizuje kariérne poradenstvo (organizuje besedy najmä pre žiakov končiacich školu, pomáha ich usmerniť v profesijnej orientácii, sprostredkováva im potrebné množstvo informácií, organizuje pre nich exkurzie do škôl).

Vedie evidenciu žiakov končiacich školskú dochádzku v ZŠ a spracováva podklady a prehľady o profesijnej orientácii žiakov.

Zodpovedá za predloženie prihlášok riaditeľovi školy v súlade so záväznými a vyhláškou danými termínmi a  prihlášky včas odosiela na stredné školy.
V prípade neprijatia žiaka na strednú školu pomáha pri reorientácii žiaka a zabezpečuje odoslanie novej prihlášky na školu, kde je možnosť prijatia.

Kompletizuje prehľady o umiestnení žiakov.

Na evidenciu a spracovanie informácií využíva výpočtovú techniku a programy Proforient.

Výchovný poradca sa permanentne vzdeláva a zvyšuje si kvalifikáciu.

Na stiahnutie

Usmernenie_k_prijimaciemu_konaniu_na_SS

Podrobny_navod_Ako_podat_elektronicku_prihlasku_na_SS.docx

Povinne_prilohy_prihlasky.docx